Rastrčani Zmajevi pokazali snagu: Remek djela Džeke i Pjanića za trijumf u Cirihu (Video)

29 Marta
22:51 2016

cirihzmajevi7Fudbalska reprezentacija BiH pobijedila je selekciju Švicarske sa 0:2 u prijateljskom meču igranom u Cirihu na Letzigrund stadionu.

Švicarska je već u prvom napadu imala veliku šansu. Pjanić je izgubio jednu loptu, nakon čega se Seferović našao pred Begovićem, ali je iskosa sa lijeve strane šutirao pored gola. Naš tim je uzvratio već u narednom napadu. Džeko se fino namjestio na udarac desnom nogom, gađao je u bliži ugao, ali pogodio je vanjski dio mreže.

U prvih desetak minuta naš tim je djelovao rastrčano, u tom periodu smo izveli šest kornera, a vrlo dobru igru krunisali smo golom u 14. minuti. Lulić je sjajnom dubinskom loptom pronašao Džeku, a Dijamant je velemajstorski primio loptu i odmjerenim udarcem u dalji ugao matirao Sommera. Naš tim je kontrolisao igru u nastavku meča, a poslije sedmog kornera koji je izveo Pjanić u 24. minuti, Ervin Zukanović je sa nekih 11 metara glavom šutirao u Sommera.

Švicarci su djelovali prilično bezidejno. U 31. minuti Rodriguez je šutirao visoko preko gola iz slobodnog udarca, a najbolju šansu u prvom dijelu imali su u 40. minuti. Seferović je izbjegao ofsajd zamku, ali se u jako dobroj šansi spetljao, te se na odmor otišlo prednošću našeg tima.

Domaća selekcija je u nastavak meča ušla sa nekoliko izmjena, te su i opasno prijetili u nekoliko navrata. U 52. minuti imali su najbolju šansu za poravnanje kada je Xhaxa proigrao Steffena, koji je bio sam ispred Begovića na desetak metara iskosa, ali njegov udarac sjajno je zaustavio naš golman. Tri minute kasnije šutirao je i Klose glavom, ali pored našeg gola.

U 57. minuti svjedočili smo novom remek djelu Miralema Pjanića. Fudbaler Rome je sa nekih 20-ak metara fenomenalno pogodio bliži ugao i rašlje gola Sommera za velikih 0:2. Od tog trenutka kao da su se Švicarci predali i igralo se u laganom ritmu. Pravih šansi nije bilo sve do samog finiša kada je Seferović u 83. minuti šutirao iz dobre šanse visoko preko gola, a Džeko je do kraja nakon kornera pokušao glavom, a u posljednjim trenucima kolosalnu šansu je propustio i Bešić nakon što je bio sam ispred Sommera,  rezultat se nije mijenjao i ostalo je 0:2.

Bila je ovo najbolja partija naših Zmajeva pod vodstvom selektora Baždarevića, te smo tako na sjajan način najavili predsotojeće kvalifikacije za SP.

Švicarska-BiH 0:2

Letzigrund stadion u Cirihu. Strijelci: 0:1 Džeko 14., 0:2 Pjanić 57. Žuti kartoni: Schar (Švicarska), Kolašinac, Višća (BiH).

Švicarska: Sommer, Schar (od 46. Klose), Lichsteiner (od 65. Lang), Senderos, Rodriguez (od 66. Moubandje), Xhaka, Fernandes (od 46. Embolo), Kasami (od 73. Tarashaj), Steffen, Mehmedi (od 46. Zuffi), Seferović.

BiH: Begović (od 62. Burić), Vranješ, Spahić (od 79. Cocalić), Zukanović(od 85. Graovac), Kolašinac, Bešić, Pjanić (od 73. Duljević), Lulić, Višća (od 50. Sušić), Ibišević (od 66. Hadžić), Džeko.