Premijer liga BiH : Čeliku derbi kola na Bilinom polju, Veležu bod iz Trebinja

18 Aprila
21:31 2009

U prvih pet susreta 23. kola Premijer lige Bosne i Hercegovine koji su odigrani u popodnevnim satima postignuto je 17 golova, gosti su osvojili pet bodova, a najubjedljivije je bilo Sarajevo koje je sa šest golova u mrežu kući poslalo Travnik. Najveće iznenađenje priredili su fudbaleri Modriča Maxime koji su u derbiju začelja, u gostima savladali Orašje i tako popularne labudove vjerovatno poslali u Prvu ligu Federacije. Važan gostujući bod u borbi za opstanak osvojio je Velež u Trebinju. No, krenimo redom…

Sarajevo torpedovalo „vezire“       Pravu golijadu mogli su vidjeti navijači „bordo“ tima čiji su izabranici sa 6:1 savladali Travnik. Mrežu Adisa Nurkovića načeo je Alen Škoro, a do kraja prvog poluvremena prednost je uduplao Milan Muminović. U drugih 45 minuta posjetioci stadiona Koševo vidjeli su još pet golova. Damir Hadžić je povisio na 3:0, a Škoro je svojim drugim golom pogodio za 4:0.
Gosti su preko Jasmina Kolašinca smanjili na 4:1, ali su kraja meča primili još dva gola, a strijelci su bili Muhamed Džakmić i mladi Dalibor Pandža.

Veliki kiks „labudova“        ener Bajramović, trener Orašja koji je prošle sedmice preuzeo popularne „labudove“ od Željka Baotića, upozoravao je na važnost utakmice protiv Modriča Maxime i ispostavilo se da su njegove bojazni bile tačne. Njegovi izabranici su napadali većim dijelom susreta, Halilović, Pejić, Maskaljević…, propustili su veliki broj prilika, a onda je nakon nešto više od sat vremena igre uslijedio hladan tuš. Vladan Kujundžić je sve uradio sam, prošao pored uspavane odbrane domaćih i doveo „uljare“ u vodstvo. Nekoliko minuta kasnije, dok su Orašani još uvijek bili u šoku, njihovu nesmotrenost iskoristio je i Duško Stajić, te postavio konačan rezultat 0:2.

Velež dva puta vodio, pa remizirao        Mostarski Velež imao je veliku priliku da osvoji sva tri boda na gostovanju kod Leotara, ali Mostarci mogu biti zadovoljni i bodom (2:2). Nakon što su u prvom dijelu susreta mreže mirovale, gosti su poveli preko Elvira Čolića. Izjednačio je gavrilo Čorlija, a samo dvije minute kasnije Čolić je pogodio za novu prednost Veleža. Ipak, do kraja susreta domaći su uspjeli konsolidovati redove i preko Brazilca Juniora došli su do boda. Gostujući bod osvojili su i fudbaleri Zvijezde na Pecari protiv Širokog Brijega. Premijerligaš iz Gradačca došao je u vodstvo golom Damira Smajlovića, ali je nekoliko minuta kasnije Zovko izjednačio na 1:1, što je bio i konačan rezultat. Rasprodajom još dva boda na domaćem terenu Širokobriježani su izgubili sve šanse da se plasiraju u Kup UEFA.

Slavija bez problema

iguran trijumf pred malobrojnim domaćim navijačima ostvarili su fudbaleri Slavije. Mrežu Posušaka načeo je Ivan Stanković u prvom poluvremenu, a konačan rezultat postavio je Rumun Levan Kutalia na otvaranju drugog dijela susreta.  Fudbaleri Čelika u posljednjem susretu 23. kola Premijer lige BiH, koji je ujedno bio i derbi ove dionice, savladali su sarajevski Željezničar rezultatom 2:0. Utakmica nije mogla opravdati epitet derbija, a riješena je u drugom poluvremenu, kada su golove za domaći tim postigli Darijo Purić i  Jasmin Smriko. U preostale dvije večernje utakmice Borac i Zrinjski ubilježili su domaće pobjede. Banjalučani su na Gradskom stadionu isprašili Slobodu sa 3:0, dok su Mostarci Pod Bijelim brijegom bili bolji od Laktaši – 2:1.
Čelik je tokom cijelog susreta imao terensku inicijativu, a prvu priliku zabilježili smo u 14. minuti kada je Purić oprobao šut, no golman Ibrahim Šehić nije imao većih problema da ukroti loptu. U 33. minuti novu priliku za Čelik imao je Armin Kapetan. Phil Jackson je prošao po lijevoj strani, centrirao u peterca, ali je Kapetan je ostao na krivoj nozi pa je njegov izuzetno slab udarac uspio  izblokirati Edin Cocalić.  Željezničar je prvu ozbiljniju prijtnu Čelikovom golu imao u 53. minuti, kadaje Srđan Stanić probio lijevu strnu, jako šutirao, ali je Luka Bilobrk loptu izbio u korner. Šest minuta kasnije Zeničani su došli u vodstvo. Dino Muharemović je olako prodao loptu, do koje je došao Purić, „povukao“ je jedan korak, snažno šutirao i matirao nemoćnog Šehića. Željo je nakon toga preuzeo inicijativu, ali bez konkretnih rezultata. Jedina opasnost po Bilobrkov gol bio je Samir Bekrić, ali ni nakon njegovih pokušaja lopta nije pronašla put do mreže. I, kada su svi očekivali kraj susreta Šehić je i po drugi put morao vaditi loptu iz mreže. Mladen Jurčević je centrirao sa desne strane, a Smriko je bio brži od Šehića i loptu poslao u mrežu.