Najbolji dobio najvećeg : Đoković po treći put kralj Wimbledona (Video)

12 Jula
19:12 2015

novak112Još jedan vrhunski meč odigran je u finalu ovogodišnjeg izdanja Wimbledona, a Novak Đoković je sa 3:1 (7:6, 6:7, 6:4, 6:3) savladao Rogera Federera, te je tako srpski teniser došao do treće titule ovog takmičenja i pokazao da je on “kralj trave”.

Federer je servirao na otvaranju meča, a oba tenisera su držala servis do šestog gema kada Švicarac pravi brejk i vodi 4:2. Đoković je sjajno uzvratio i napravio ribrejk, a zatim servirao za izjednačenje (4:4). U jedanaestom hemu Federer je imao 40:15, ali nije uspio napraviti brejk. Nakon toga u 12. gemu švicarski teniser dva puta je imao set loptu, ali se Đoković vraćao i na kraju izjednačio na 6:6, te se otišlo u tajbrejk u kojem je srpski teniser s tri minibrejka prednosti slavio sa 7:1.

U petom gemu drugog seta Federer je ponovo imao veliku šansu. Dva puta je imao brejk loptu, ali se Đoković vraćao i na kraju je poveo sa 3:2. U nastavku oba tenisera su držala servis, a u jedanaestom gemu švicarski teniser je još jednom imao brejk loptu, ali nije uspio ni ovaj put, te je srpski teniser poveo sa 6:5, a zatim je Federer servirao za ostanak u setu i izjednačio na 6:6, tako da se otišlo u taj brejk.

U taj brejku drugog seta viđena je velika borba. Otvoren je minibrejkom Federera, ali je Đoković fantastično izvratio i dva puta oduzeo servis Švicarcu za 2:1, a zatim je odservirao za 3:1. Đoković je poveo sa 6:3 i imao je tri set lopte, ali se sjajni Federer vratio i izjednačio na 6:6. Poslije toga Švicarac je imao set loptu kod rezultata 8:7, ali ju nije iskoristio. Nakon toga Đoković je u dva navrata imao priliku da riješi, no nije uspjevao, a svoju drugu set loptu iskoristio je Federer i dobio drugi set sa 12:10 u taj brejku.

Na početku trećeg seta Đoković je imao dvije brejk lopte, ali obje je spasio Federer i poveo sa 1:0. U drugom gemu Švicarac je imao jednu brejk loptu, ali srpski teniser izjednačio je na 1:1. Federer je napravio veliku grešku u trećem gemu i Đoković je napravio brejk. Do kraja seta oba tenisera su zadržala servis, a u desetom gemu prvi reket svijeta nije prepustio nijedan poen Federeru i tako je drugi set dobio sa 6:4.

Na početku četvrtog seta teniseri su držali servis, a u petom gemu Đoković je došao do brejka. U sedmom gemu popularni Nole imao je priliku napraviti još jedan brejk, ali je Federer izjednačio. U devetom gemu Federer je serirao za ostanak u meču, a Đoković je imao dvije brejk lopte i to je iskoristio i došao do trofeja Wimbledona.

Ovo je bio njihov 40. međusobni duel, a sada je Đoković ovom pobjedom izjednačio na 40:40. Također vrijedi istaći da je ovo bio njihov 13. meč na Grand Slamovima, a srpski teniser sada je poveo sa 7:6, dok im je bio treći meč na travi i prvi teniser svijeta vodi sa 2:1. Đokoviću je ovo bila deveta Grand Slam titula, a treća na Wimbledonu nakon 2011. i 2014. godine.