Liga prvaka : Simultanka Chelseaja i šok u Rimu

16 Septembra
21:46 2008

Iako je tek prvo kolo i daleko je finale u Rimu na Olimpicu, Chelsea je uz Inter i Liverpool istaknuo kandidaturu za najvišu stepenicu, dok je rumunjski Cluj dokazao da nema lakih protivnika u skupinama Lige prvaka.U skupini A Chelsea je sa novim trenerom Felipeom Scolarijem pred prepunim Stamford Bridgeom dominirao tokom cijelog susreta. Bivši izbornik Portugala odlično je posložio taktiku, a kvalitetni igrači sproveli su u djelo njegove zamislim i lako pobijedili Bordeaux Laurenta Blanca. Već na samom startu Englezi su preuzeli sve konce igre u svoje ruke i u 14. minuti na centaršut Bosingwe, Frank Lampard glavom rutinirano posprema loptu u desni kut Rameova gola. Francuzi nisu pružali Englezima veliki otpor, a Anelka je u nekoliko navrata probijao obranu, ali završnica je nedostajala jer je Rame držao Bordeaux u igri. Svega 16 minuta nakon vodstva uslijedio je novi hladni tuš gostiju. Nakon ubačaja iz kuta Joe Cole je najviši i dokazuje da su engleski liječnici napravili dobar posao zašivši mu glavu jer je upravo glavom svladao Ramea za 2-0. Par minuta prije kraja prvog dijela Lampard udarcem iz voleja promašuje zicer. U nastavku susreta Chelsea je i dalje forsirao svoju igru. Joe Cole i Anelka bili su enigma za braniče gostiju, ali Rame je spašavao Francuze. Igranje na jedan gol ipak je urodilo plodom i Rame je posljednjih 10 minuta morao kapitulirati još dva puta. Malouda je zabio za 3-0, a Belletti snažnim udarcem, nakon intervencije vratara, pogađa prećku i lopta se odbija do Anelke koji mirno posprema za konačnih 4-0 i veliku Scolarijevu pobjedu.
Šok u Rimu
Roma je na svom stadionu dočekala debitatnta u ovom natjecanju Cluj. Trener Talijana Luciano Spalletti prije utakmice upozoravao je da rumunjski prvak nije momčad za punjenje mreže jer u njoj igraju brojni stranci, prvenstveno Argentinci, dok je Roma u lošoj formi i bez svog lidera Tottija. Predviđanja trenera pokazala su se točnima jer su Rumunji pobijedili 2-1. Nakon upornosti De Rossija i ubačaja sa desne strane Panucci se našao u najboljoj poziciji i glavom zatresao mrežu vratara Stancioiuja. Svi su očekivali novi pogodak domaćina, ali na odgovor Rumunja nije se dugo čekao. Juan Culio je snažnim udarcem iz šesnaesterca svladao Donija za izjednačanje, rezultat kojim se otišlo na odmor. U drugom poluvremenu Cluj se oslobodio pritiska i počeli su se sve više opuštati te su poveli usred Rima. Četiri minute nakon početka drugog dijela Juan Culio lijevom nogom svladava vratara Talijana. Veliko iznenađenje i nevjerica domaćina ostavila ih je bez boda, dok su Rumunji slavili dugo u noć.

U skupini B Panathinaikos je u Ateni dočekao Inter sa novim trenerom Joseom Mourinhom. Talijani su od samog starta krenuli agresivno, svjesni da slove za jednog od glavnih favorita natjecanja. Zlatan Ibrahimović bio je alfa i omega milanskog kluba i preko njega su išle sve akcije. Šveđanin je upošljavao svoje suigrača, a nakon jedne takve akcije i velike borbe sa trojicom grčkih obrambenih igrača Zlatan dodaje loptu do Mancinija koji pronalazi put lopti u mrežu pored našeg Galinovića. Hrvatski vratar sjajno je branio i sačuvao je PAO težeg poraza. Pred sam kraj susreta Zlatan je ponovno napravio velik posao i dodao je loptu do Adriana, koji se vraća u formu i koji je ušao u igru tri minute ranije, te je Brazilac pogodio za konačnih 2-0. Rukavina nije igrao za PAO.

U drugoj utakmici iste skupine Werder je na svom stadionu Weser dočekao grčkog predstavnika Anorthosis, koji je debitirao u Ligi prvaka. Blijeda predstava ostavila je gledatelje bez pogodaka. Jurica Vranješ nije igrao za njemački klub.

Barcelona razveselila Camp Nou
skupini C na Camp Nou Barcelona je dočekala Sporting. Španjolci su nametnuli svoju igru kratkih pasova i prijetili Portugalcima. Golema nadmoć očitovala se već nakon prvih nekoliko minuta jer se Portugalci nisu previše micali iz svoje polovice terena. Nakon udarca iz kuta Rafa Marquez je potpuno neometano sa 11 metara glavom pucao po golu i svladao Rui Patricija. U 60. minuti Abel ruši kamerunskog napadača Eto'oa koji sa bijele točke šalje vratara u jednu, a loptu u drugu stranu. Tonel je smanjio na 2-1 i neizvjesnu završnicu, ali pred sam kraj susreta Xavi je nakon ubačaja sa desne strane uklizao i postavio točku na i za konačnih 3-1.
U drugoj utakmici Dinamov ‘krvnik’ u trećem pretkolu bio je na gostovanju kod švicarskog Basela. Lucescuova vojska osvojila je tri boda uz veliku nadmoć tijekom cijele utakmice. Darijo Srna predvodio je Šahtjor, a Brazilac Fernandinho zabio je pravi eurogol. Sa 35 metara snažnim udarcem svladao je Costanza u 25. minuti. Kada su se već Švicarci ponadali da će na odmor, Jadson je sudačkoj nadoknadi prvog poluvremena desnom nogom povećao na 2-0 i osigurao Ukrajincima miran nastavak i velika tri boda osvojena u gostima. Ukrajinci su smirivali sve situacije i pred kraj su već počeli slaviti pobjedu te im se to osvetilo kada je u samoj završnici Abraham zabio za utješnih 2-1 za goste.
Kapetan ‘redsa’ ipak bolji
skupini D Marseille je na svom Velodromeu ugostio Liverpool. Otvorena utakmica mogla je završiti pobjedom bilo koje momčadi. Nogometaši Erika Geretsa poveli su pogotkom kapetana Cane koji je progurao loptu pored Pepea Reine za veliko slavlje Francuza. Kako se kasnije ispostavili samo su razljutili Engleze i kapetana Stevena Gerrarda. Tri minute nakon slavlja Velodrome je utihnuo. Nakon što je Fernando Torres uzeo loptu braniču i proslijedio je na krilo do Kuyta, Nizozemac vraća loptu u sredinu gdje nadolazi kapetan ‘redsa’ i prekrasnim pogotkom sa 20-tak metara pogađa nebranjeni dio mreže vratara Mandande. Trener Engleza Rafa Benitez tražio je od svojih igrača da nastave napadačku igru i dobio je što je tražio. U sljedećem napadu Ryan Babel je u solo prodoru prevario braniča koji ga ruši u kaznenom prostoru i sudac pokazuje na bijelu točku. Gerrard od stative pogađa za 2-1, ali sudac vraća loptu ponovno na 11 metara jer nije dao znak za izvođenje udarca. Gerrard posprema loptu u istu stranu i Englezi slave. PSV je dočekao Atletico iz Madrida. Nizozemci su se pokazali kao ugodni domaćini jer su Španjolci iz Eindhovena otišli kući sa punim plijenom. Atletico je poveo pogotkom Sergia Aguera i to je bio prvi pogodak u ovogodišnjem natjecanju Lige prvaka. Aguero je povećao vodstvo u 36. minuti nakon asistencije Sinama-Pongollea, a točku na i postavio je Maniche početkom drugog dijela. U srijedu se igraju preostale utakmice 1. kola skupina od E – H.