Liga prvaka : Riise pokopao Liverpoola

23 Aprila
10:18 2008
Odigrana je prva polufinalna utakmica Lige prvaka između Liverpoola i Chelseakoja je završila izjednačeno 1-1. Zanimljivo, večerašnja utakmica ovih suparnika bila je čak 19. u posljednjih četiri sezone i već treća u polufinalu najelitnijeg natjecanja u Europi (‘Redsi’ su oba puta bili uspješniji) u istom razdoblju. Ključni trenutak dogodio se u posljednjoj minuti sudačke nadoknade kada Riise postiže autogol i ‘poništava’ prednost svoje momčadi koju je donio Kuyt.
Nogometaši Avrama Granta istrčali su pred prepuni Anfield bez imalo respekta prema domaćoj momčadi i izvršili početni pritisak na posljednju liniju ‘Redsa’ što je prilično iznenadilo i Rafu Beniteza i njegove centralne braniče Škrtela i Carraghera čija su ispucavanja uglavnom završavala na tribinama. Startni presing urodiio je plodom već u 3. minuti kada je za Chelsea dosuđen slobodan udarac u izglednoj situaciji. Međutim, Drogba loše puca i pogađa ravno u živi zid.Prvu pravu priliku domaćin ne koristi deset minuta kasnije kada Kuyt slabo prsima prima dugačku loptu pa je lakoćom iznosi Carvalho. Tada na scenu stupa Joe Cole koji je u samo tri minute zapucao dvije prilike za goste. Prvo je zakasnio na centaršut Drogbe, a zatim volejom slabo puco ravno u Reinu.Kraj prve trećine susreta donio je i prvu dvojbenu situaciju. Drogba se sjurio prema šesnaestercu, dolazi do kontakta između njega i Carraghera, no austrijski sudac Konrad Plautz samo odmahuje. Sudačka odluka izazvala je val protesta gostujuće momčadi koji su tražili najstrožu kaznu, iako je prekršaj, ukoliko je uopće postojao, počinjen van kaznenog prostora.Najbolju priliku prvog dijela propustilo je najskuplje Benitezovo pojačanje u ljetnom prijelaznom roku, Fernando Torres. Kapetan Gerrard odlično je osjetio ulazak mladog Španjolca u prostor, poslao pravovremenu loptu, no ‘El Nino’ puca ravno u Petera Cecha. I kada su svi već razmišljali o odmoru dogodio se – pogodak. Dvije minute prije kraja prvog poluvremena nakon nekoliko nespretnih reakcija gostujuće obrane, Dirk Kuyt najbolje se snašao kod jednog ‘otpatka’ i proslijedio ga kroz noge Cecha za vodstvo Liverpoola.
Taktička ‘uspavanka’ u nastavku
Solidan prvi dio zamijenila je ‘uspavanka’ početkom nastavka. Rafa Benitez je zadovoljan vodstvom polako zatvarao igru, dok Avram Grant nije htio riskirati teži poraz. Samim time, prvu šansu vidjeli smo tek nakon 15 minuta igre u drugom poluvremenu kada Babel snažno udara, no lopta odlazi pored lijeve vratnice Cechova gola. Novu spornu situaciju donosi 63. minuta kada Ballack igra rukom u šesnaestercu nakon ubacivanja Carraghera, no Plautz ponovno ne pokazuje na bijelu točku i izaziva negodovanje domaćih navijača.
Četiri minute kasnije lijepu je akciju započeo Ballack, Frank Lampard proslijedio je za Maloudu koji vara jednog Liverpoolovog igrača, no udarac mu je blokiran u korner.
Posljednju dionicu susreta dominirao je Chelsea, ali njihove prilike su zaustavljali ili neoprezni ulasci napadača u zaleđe ili koncentrirani braniči ‘Redsa’. Podređen položaj Liverpoola nakratko je prekinuo Benayoun dobrim udarcem izdaleka, no slab je to bio izazov za gostujućeg vratara. Na drugoj je strani s istim ishodom odgovorio Michael Ballack.
Priliku da možda i razriješi pitanje putnika u Moskvu na finale propustio je Steven Gerrard pet minuta prije kraja susreta. Kapetan Liverpoola odigrao je krasan dupli pas s Kuytom, opalio isprve, no Cech je ponovno spasio svoju mrežu.
Kada se očekivao posljednji sudački zvižduk, Riise je šokirao Anfield i sve navijače Liverppola. Na ubacivanje s lijeve strane Norvežanin nespretno udara loptu glavom i postiže autogol. Svojom nespretnošću odnio je veliku pobjedu i prednost pred uzvratom u Londonu. (Kliker.info-JL)