Liga prvaka : Real protiv Cityja slavio na penale, Bayern slomio otpor Arsena (Video)

18 Aprila
04:24 2024

Nakon Paris Saint-Germaina i Borussije Dortmund, plasman u polufinale nogometne Lige prvaka izborili su i nogometaši Real Madrida i Bayern Munchena.

Nakon fantastičnog prvog susreta u Madridu koji je završio 3-3, Manchester City i Real su u uzvratu na Etihadu nakon produžetaka odigrali 1-1, pa je pitanje putnika u polufinale razriješeno udarcima s bijele tačke. Na koncu su bili uspješniji Španci, Real je slavio 4-3.

Rodrygo je doveo goste u vodstvo u 12. minuti, a izjednačio je Kevin De Bruyne u 76. minuti. Prilikom “lutrije” jedanaesteraca kod Reala su zabili Bellingham, Vazquez, Nacho i Rudiger, a na suprotnoj strani Alavarez, Foden i Ederson. Kod Reala promašio je Modrić, a kod Cityja Silva i Kovačić.

Aktuelni evropski prvak Manchester City i najtofejniji evropski klub Real Madrid treću godinu uzastopno odmjerili su snage u fazi na ispadnje Lige prvaka. Prošle sezone “Građani” su bili uspješniji u polufinalu osvojivši potom krunu, dok su u sezoni 2021/22. slavili Španci i također otišli do kraja. Ovoga puta slavio je “Kraljevski klub”.

Obje ekipe do četvrtfinala su dogurale bez poraza, no jedan od ova dva velikana je morao je zaključiti svoj evropski put, premda nakon ukupno 210 minuta igre nije bilo pobjednika, završilo je ukupno 4-4.

Real Madrid će u u polufinalu igrati protiv Bayerna koji je u uzvratnom susretu četvrtfinala u Minhenu pobijedio Arsenal sa 1-0 nakon što je londonski susret završio 2-2.

Pogodak odluke zabio je Joshua Kimmich u 63. minuti.

Bavarcima, koji su šest puta bili evropski prvaci, to je prvo polufinale nakon 2020. kada su i osvojili svoju posljednju krunu.

Arsenal je bolje startao, no prvu veliku priliku imao je Bayern u 23. minuti. Šutirao je Mazraoui, ali su gostujući bekovi blokirali siguran pogodak. Samo minutu kasnije i Laimer je šutirao prema gostujućem golu s više od 20 metara, ali je Raya bio spreman.

U 30. minuti vidjeli smo i prvu veću opasnost pred domaćim golom. Odegaard je šutirao sa 20-tak metara, ali je Neuer odbranio. Dvije minute kasnije šutirao je i Martinelli, ali njemački golman još jednom bio siguran. Premda je Arsenal imao veći posjed, prvo poluvrijeme donijelo je “šahovsku” partiju bez previše velikih prilika.

Bayern se bolje postavio u nastavku i Bavarci su već u 47. minuti imali veliku priliku. Kimmich je ubacio u peterac, Goretzka je šutirao i pogodio prečku. Lopta se odbila do Guerreira koji je šutirao, ali je Raya je to skinuo uz pomoć stative.

Posve zasluženo Bayern je poveo u 63. minuti. Guerreiro je ubacio u peterac, a Kimmich glavom pogodio za 1:0.

U 72. minuti vidjeli smo novu gužvu u kaznenom prostoru Arsenala, međutim Saneov udarac je blokiran, a Saliba je panično izbacio loptu u korner.

Do kraja susreta “Topnici” su jurili izjednačenje i produžetak, ali nisu uspjeli.

U drugom polufinalu igrat će Borussia Dortmund i Paris Saint-Germain.

PSG je u prvom susretu kod kuće izgubio od Barcelone sa 2:3, no u uzvratu u Španiji je porazio Barcu sa 4:1 te ukupnim rezultatom 6:4 izborio polufinale.

U drugom susretu Borussija je u Dortmundu porazila Atletico Madrid sa 4:2 nadoknadivši 1:2 poraz iz prve utakmice.

Parižani su posljednji put igrali u polufinalu 2021. dok će Borussiji to biti prvo polufinale nakon 2013.