Liga prvaka: Inter pao na Old Traffordu,Arsenal sretniji nakon penala u Rimu

12 Marta
04:56 2009

Nakon što su u utorak svoje mjesto u četvrtfinalu izborili Bayern, Liverpool, Villarreal i Chelsea, dan kasnije pridružili su im se Barcelona, Manchester United, Porto i Arsenal nakon lutrije jedanaesteraca u Rimu.Najzanimljivija utakmica osmine finala Lige prvaka imala je za uvertiru novo napaljivanje atmosfere od strane trener Jose Mourinha. U medijima su se mogli vidjeti naslovi poput ‘rat svjetova’ te ‘sudar dvojice veličanstvenih’ misleći se pritom na Sir Alex Fergusona i Mourinha. Manchester United i Inter na San Siru odigrali su 0-0, a prepuni Old Trafford očekivao je pogodak u mreži Talijana. Na takav rasplet nisu trebali čekati dugo, naime, u četvrtoj minuti nakon udarca iz kuta Nemanja Vidić je nadskočio svog čuvara i pospremio loptu iza leđa Julia Cesara za veliko veselje Engleza. U nastavku je Fergusonova momčad željela potvrditi svoj prolazak dalje, ali sudac Stark ne svira igranje ruke u kaznenom prostoru. Inter je uspio kontrolirati Cristiana Ronalda, ali posebno je razigran bio Ryan Giggs koji je bio prava pomutnja za obranu ‘nerazzurra’. Nakon velikog pritiska ‘crvenih vragova’ jedna pogreška Ronalda i kontra Talijana je sijevnula, ali Evra prekršajem zaustavlja Zlatana Ibrahimovića. Iz slobodnog udarca ‘lopta s očima’ dolazi točno na glavu švedskog napadača koji puca u pod, a lopta odsjeda na gredi Van der Sarova gola. Pred kraj prvog dijela bljesnula je još jedna kontra Intera, ali udarac Stankovića prolazi tik uz vratnicu. Odmah nakon toga O'Shea je bio sebičan i nakon sjajne akcije u kojoj se našao sam oči u oči s Brazilcem na golu gostiju puca točno u Julia Cesara iako je imao Berbatova samog na drugoj strani.

Na početku drugog dijela Inter je krenuo po zgoditak, ali nisu bili oprezni u obrani. Englezi su izigrali obranu Talijana, a nakon dodavanja Rooneyja, Ronaldo glavom dolazi prije Julia Cesara do lopte i mreža se tresla, a stadion je bio u deliriju. ‘Crveni vragovi’ su zakaparili svoje mjestu među osam najboljih. Mourinho je morao baciti sve karte u napad i uveo je Adriana koji je odmah u padu iz voleja pogodio vratnicu. Odgovor Manchestera nije se dugo čekao. Odmah na drugoj strani snažan udarac Rooneyja Julio Cesar odbija, a dvojica domaćih igrača se dodaju na 5 metara, ali vratar je bio pobjednik u tom susretu i sačuvao je svoju mrežu. Otvorena utakmica bila je prava poslastica za sve gledatelje, a niti 2-0 za Engleze nije bilo sigurno za mirno privođenje kraju jer su prilike sijevale na obje strane. Ipak, Ferguson je pobijedio Mourinha na svom terenu, a sve što je Portugalac mogao je samo čestitati Škotu na odličnoj igri njegove momčadi.

Dominacija Katalonaca

Barcelona je na svom Nou Campu ugostila Lyon s kojim je na Gerlandu odigrala 1-1. Iako im je za prolazak među 8 najboljih bilo dovoljno sačuvati svoju mrežu, Katalonci su sve dvojbe otklonili do kraja prvog poluvremena. Naime, razlika u kvaliteti je bila prevelika i Francuzima je krvnik bio njihov sunarodnjak Thierry Henry. U razmaku od dvije minute Španjolci su na isti način izigrali obranu gostiju, a smiren je bio Henry koji je lako matirao Llorisa. Prvi put ga je proigrao Rafa Marquez, a zatim Xavi. U 40. minuti Lionel Messi je solo prodorom i duplim pasom sa Eto'om lakoćom pronašao lopti put u mrežu, a tri minute kasnije Kamerunac se i sam upisuje u listu strijelaca. Taman kada smo pomislili da će ovaj dvoboj ići istim putem kao jučerašnji između Bayerna i Sportinga, gosti nakon udarca iz kuta spašavaju čast i minutu prije kraja prvog poluvremena Makoun glavom pogađa same rašlje gola Victora Valdesa. Očito je taj pogodak dao nadu Francuzima koji su odmah nakon kretanja sa centra smanjili prednost na 4-2 golom Juninha. Do kraja utakmice vodila se bespoštedna borba, ali Katalonci su priveli utakmicu kraju, a u samoj završnici Xavi je proigrao Keitu koji prolazi istrčalog vratara i zabija za konačnih 5-2.Porto je na svom stadion Dragao dočekao Atletico iz Madrida i iz prve utakmice imao je 2-2 te nije smio primiti pogodak. Iako su Španjolci imali malu terensku inicijativu nisu uspjeli postići pogodak, a trener Abel Resino pokušavao je na sve načine zabiti za prolazak dalje. Portugalci su iz daljine pokušavali pronaći put u mrežu, ali Leo Franco sačuvao je svoju mrežu netaknutom što je odgovaralo domaćinu i Portugalci su se plasirali među 8 najboljih momčadi Starog kontinenta.Na stadionu Olympico Roma je spremno dočekala Arsenal koji je sa Emiratesa branio prednost pogotka Van Persiea iz 37. minute sa bijele točke. Iako se nagađalo da bi Eduardo mogao početi u sastavu, Wenger se nije odlučio dati priliku svom kapetanu i ljubimcu kao protiv Burnleyja.

Drama 11-eraca u Rimu

Dovoljna je bila samo jedna pogreška ‘topnika’ da Rimljani anuliraju prednost iz prve utakmice. Motor i mozak Talijana Francesco Totti prolazi svog čuvara na lijevoj strani i ubacuje prizemnu loptu u peterac, a lopta prolazi sve igrače i dolazi na drugu stranu do Juana koji para mrežu Almunije. Obje momčadi pokušale su postići pogodak, ali mreže se nisu tresle. Wenger je tek u 85. minuti dao priliku hrvatskom reprezentativcu koji je zamijenio Bendtnera. Utakmica je otišla u produžetke te je tako Dudu dobio priliku pokazati svu raskoš svog talenta. Ipak pored čvrste obrane Talijana nije se previše naigrao, a niti 30 dodatnih minuta nije bilo dovoljno da se odluči posljednji putnik za četvrtfinale. Eduardo je prvi izveo udarac sa bijele točke, ali Doni je ‘pročitao’ udarac u lijevu stranu gola Talijana. Almunija je spasio Arsenal obranivši Vučiniću, a nakon 8 serija udaraca sa bijele točke Tonetto je pucao preko gola vratara Almunije i ‘topnici’ su izbacili posljednjeg talijanskog predstavnika iz Lige prvaka. Četvrtfinala se igraju 7. i 8. aprila, a uzvrati su na rasporedu 14. i 15. aprila. Ždrijeb će se održati 20. marta u švicarskom Nyonu. (Kliker.info-JL)