Liga prvaka: Džekin City izbacio Pjanićevu Romu

11 Decembra
05:33 2014

jeko123Golovima Samira Nasrija u 60. i Pabla Zabalete u 86. minuti Manchester City je savladao kao gost Romu sa 2:0 u utakmici šestog kola grupe E Lige prvaka i plasirao se u osminu finala.Boljom igrom u drugom poluvremenu ekipa najboljeg strijelca BiH svih vremena Edina Džeke, koji je zaradio žuti karton u 43. minuti i odigrao 78 minuta izborila je prolaz među 16 najboljih evropskih timova, dok će rimski sastav kao treći nastaviti takmičenje u Evropskoj ligi.

Odluka u drugom dijelu

U petoj minuti vučica je propustila prvu šansu preko Josea Holebasa, čiji je šut sa šest metara odbranio golman građana Joe Hart. Gervinho je šutirao u 21. minuti iskosa sa desne strane, ali je Hart izbacio loptu u korner. Kako se prvi dio bližio kraju, City je preuzeo inicijativu, pa je udarac Jamesa Milnera u 40. minuti iz blizine odbranio De Sanctis. U 57. minuti naš reprezentativac u rimskom timu Miralem Pjanić (odigrao cijeli susret) pucao je sa 25 metara, a Hart je ukrotio njegov udarac. Nakon sat vremena igre engleski šampion je poveo. Nasri je primio loptu u trku i izvanrednim šutem sa 20 metara pogodio mrežu domaćina.

U 72. minuti nakon centaršuta Pjanića, Konstantinos Manolas je pogodio stativu sa desetak metara, da bi u nastavku akcije Mali princ ubacio iz kornera, Hart slabo intervenisao, lopta je došla do Juana Iturbea, ali je njegov pokušaj izblokirao jedan igrač građana. Konačan rezultat postavio je Zabaleta, koji je u finišu meča postigao gol na asistenciju Nasrija. U drugoj utakmici ove grupe Bayern je opravdao ulogu favorita pobijedivši CSKA sa 3:0.

Barcelona je pobijedila PSG rezultatom 3:1 na domaćem terenu i tako osvojila prvo mjesto u grupi F. Ekipa iz Pariza povela je preko Zlatana Ibrahimovića u 15. minuti, a katalonski tim preokrenuo je rezultat golovima Lionela Messija u 19. Neymara, koji je preciznim udarcem sa 22 metra u 41. pogodio donji lijevi ugao gola gostiju. Ajax je deklasirao APOEL 4:0 kod kuće i izborio plasman u nokaut fazu Evropske lige.

Schalke je savladao Maribor 1:0 na gostovanju u grupi G, čime je zauzeo drugu poziciju na tabeli. Meyer je bio junak trijumfa tima iz Gelsenkirchena pogotkom u 62. minuti. Njemačkom timu u prolazu je pomogao Chelsea pobjedom nad Sportingom 3:1. Strijelci za plavce bili su Fabregas iz penala, Schürrle i Mikel, dok je čast gostiju koji evropsku avanturu nastavljaju u najmasovnijem evropskom takmičenju spasio Cristian Silva.

Athletic prošao u Evropsku ligu

Athletic je u duelu koji je odlučivao o putniku u Evropsku ligu porazio BATE iz Borisova sa 2:0 u grupi H, dok su Porto i Shakhtar podijelili bodove 1:1.U eliminacionu fazu Lige prvaka plasirali su se Bayern, Manchester City, Barcelona, PSG, Chelsea, Schalke, Porto, Schakhtar, Atletico, Real, Bayer, Borussia Dortmund, Arsenal, Monaco, Juventus i Basel.

F-grupa:
Ajax Amsterdam – Apoel Nikozija 4:0 (1:0)

Hgrupa:
Athletic Bilbao – Bate Borisov 2:0 (0:0)

Olympiakos  – Malmö 4:2 (1:0)
Juventus Torino – Atletico Madrid 0:0 (0:0)

Liverpool – Basel 1:1 (0:1)
Real Madrid – Ludogorec Razgrad 4:0 (2:0)

Tabela:
1. Real Madrid 6 6 0 0 16:2 18
2. Basel 6 2 1 3 7:8 7
3. Liverpool 6 1 2 3 5:9 5
4. Ludogorec Razgrad 6 1 1 4 5:14 4

C-grupa:
Benfica Lisabon  – Bayer Leverkusen 0:0 (0:0)
Monaco – Zenit Sankt Peterburg 2:0 (0:0)

Tabela:
1. Monaco 6 3 2 1 4:1 11
2. Bayer Leverkusen 6 3 1 2 7:4 10
3. Zenit St. Peterburg 6 2 1 3 4:6 7
4. Benfica 6 1 2 3 2:6 5

D-grupa:
Borussia Dortmund – Anderlecht 1:1 (0:0)
Galatasaray – Arsenal 1:4 (0:3)

Tabela:
1. Borussia Dortmund 6 4 1 1 14:4 13
2. Arsenal 6 4 1 1 15:8 13
3. Anderlecht 6 1 3 2 8:10 6
4. Galatasaray Istanbul 6 0 1 5 4:19 1

Dvije prvoplasirane ekipe iz svake grupe izborile su nastup u osmini finala Lige prvaka, dok će trećeplasirane nastaviti takmičenje u  šesnaestini finala Evropske lige.

Žrijeb će se obaviti u  ponedjeljak, 15. decembra, u sjedištu  Evropske nogometne federacije u Nyonu.