KATASTROFALNO: Naši košarkaši u Sarajevu poraženi od reprezentacije Portugala

04 Septembra
03:45 2006

U drugoj utakmici kvalifikacija za Evropsko košarkaško  prvenstvo 2007. godine u Španiji, koja je odigrana večeras u sarajevskoj dvorani «Mirza Delibašić» KASC Skenderija,  košarkaška reprezentacija BiH poražena je i od selekcije Portugala rezultatom 78 : 80. (13:21, 20:18, 24:17, 21:24). U dramatičnoj završnici gosti iz Portugala bili su spretniji i sretniji, te utakmicu uspjeli privesti kraju u svoju korist. Time je, nakon poraza od selekcije Izraela, naša reprezentacija priredila novi šok za navijače i sve ljubitelje košarke u našoj zemlji. To je bio razlog što je publika izabranike selektora Nenada Markovića ispratila zvižduma poslije utakmice. Nakon drugog poraza u grupi bh. košarkašima su ostale minimalne šanse da izbore plasman na EP u Španiji.  Gotovo je postalo nemoguće naša selekciji, od koje se mnogo očekivalo, ponovo nastupi na jednom velikom takmičenju, budući da u nastavku kvalifikacija imamo izuzetno težak raspored.   Naime, za to će im biti potrebne pobjede u preostala četiri meča, od kojih dva igraju na gostujućem terenu. Portugalci, koji su prije ovog meča važili za apsolutnog autsajdera, odigrali su kvalitetno svih 40 minuta, te pokazali da ubjedljiva pobjeda nad Makedoncima u prvom kolu nije bila slučajnosti. Od prve minute gosti su imali prednost, a zahvaljujući preciznim šutevima sa svih pozicija nakon prvih deset minuta vodili su sa osam poena razlike.  Ni druga četvrtina nije donijela povoljniji ishod za bh. reprezentaciju. Portugalci su nastavili sa dalekometnim šutevima, te uz agresivnu igru u odbrani u potpunosti zatvorili sve prilaze svom košu. Tek u finišu trećeg perioda reprezentacija BiH je uspjela doći do prvog izjednačenja, a poenima Tuljkovića i Bajramovića u 29. minuti prvi put povela.  Početkom posljednjeg perioda Kojadinović je dva puta pogodio trojku, a poenima Tuljkovića i Krupalije reprezentacija BiH je povela sa 67:60. Kada se činilo da je napokon slomljen otpor gostiju Portugalci su uzvratili sa dvije trojke i tako izborili neizvjesnu završnicu, u kojoj su imali mnogo više koncentracije. U posljednjoj minuti Andrade je pogodio trojku za novo vodstvo Portugala od 74:76. S druge strane Domercant je ubacio samo jedno slobodno bacanje, pa je slavlje Portugalaca već moglo početi. U posljednjim sekundama gostujući košarkaši su još dva puta pogađali sa linije slobodnih bacanja, pa Kojadinovićeva trojka u posljednjoj sekundi nije uticala na konačan ishod.  Košarkaši BiH u trećem kolu u srijedu u Skoplju igraju protiv reprezentacije Makedonije.

Treba reći da nakon katastrofalnog starta kvalifikacija postaje upitan i stasus selektora Markovića, koji nesporno jeste naša istinska kšarkaška legenda, ali postavlja se pitanje kako da on i dalje ostane na  selektorskoj funkciji nakon katastrofalnih igara, rezultata i izgubljenih šansi da se naša najbolja sekejcija  ponovo kvalificira za završnicu Evropskog prvenstva. Oči sportske javnosti uprte su u Košarkaški savez BiH…