hamburger-icon

Kliker.info

Josip Juratović, zastupnik u Bundestagu tvrdi : Kočničari evropskog puta BiH boje se sindroma Sanader

Josip Juratović, zastupnik u Bundestagu tvrdi : Kočničari evropskog puta BiH boje se sindroma Sanader

17 Juna
07:37 2016

JuratovicNjemačka čvrsto stoji iza svoga stava da želi vidjeti BiH što prije u EU, ali glavni posao moraju odraditi političke strukture BiH, kojima se neće gledati kroz prste, istakao je u razgovoru za Vijesti.ba Josip Juratović, zastupnik SPD-a u njemačkom parlamentu (Bundestag).

VIJESTI: Njemačka je zajedno sa Velikom Britanijom prije nekoliko godina inicirala novi pristup EU prema BiH kako bi se pokrenuo proces integracije. Fokus je stavljen na ekonomska pitanja, a inicijativa izrodila je reformsku agendu. Ipak, njemački ambasador u BiH nedavno je izjavio da Njemačka nije zadovoljna stanjem u BiH, da reformska agenda stoji, Sporazum o stabilizaciji i prilagođavanju takođe… Kako biste Vi ocijenili trenutnu situaciju u BiH? Ko je najodgovorniji za zastoj?

JURATOVIĆ: Njemačka je zajedno sa Velikom Britanijom pružila punu podršku i preuzele su inicijativu oživljavanja zaustavljenog puta Bosne i Hercegovine ka pridruženju Evropskoj uniji. Međutim, postoji samo jedan put ka EU – a to je jedino kroz reforme, koje će pomoći da Bosna i Hercegovina dostigne standard ekonomskog razvoja članica EU­.

Ono što je ključno za BiH je zauzimanje zajedničkog stava kada je riječ o mnogim tehničkim pitanjima. Njemačka čvrsto stoji iza svoga stava da želi vidjeti BiH što prije u EU, ali glavni posao moraju odraditi političke strukture BiH, kojima se neće gledati kroz prste. Ima političara u BiH koji rade odličan posao, međutim još uvjek ima kočničara kojima ovaj kreativni nered odgovra i koji se boje sindroma Sanadera kada proradi pravna država.

Ako se bh. političari ne mogu dogovoriti oko zauzimanja jedinstvene pozicije, onda će morati snositi odgovornost kod građana koji su već davno shvatili da pojedini političari koriste strah i neizvjesnost kako bi opravdali svoje nazive čuvara vitalnog nacionalnog interesa. A nacionalni interes je već dugo jedan od najunosnijih biznisa na cijelom Zapadnom Balkanu.

VIJESTI: Kako se u njemačkom Parlamentu trenutno gleda na BiH? Postoji li interes za našu zemlju?

JURATOVIĆ: Njemačka ima veliki interes za zbivanja u BiH. Mi vidimo jedino rješenje za iskorijenjenje probleme na Balkanu da BiH pokrene što prije proces pristupanja u EU jer zajednička evropska budućnost jedino donosi stabilnost BiH, ali cijeloj regiji Zapadnog Balkana i EU.

VIJESTI: Ovo Vas pitam zbog informacije koju su objavili mediji u BiH. Naime, navodno njemački parlamentarci razmišljaju da, upravo zbog brojnih problema koje imaju sa vlastima BiH, traže od kancelara Angele Merkel da u evropskim institucijama inicira promjene Dejtonskog sporazuma. Imate li Vi konkretna saznanja o ovoj inicijativi – ko je predlaže, ima li dovoljno podrške, kada bi se eventualno mogla realizovati?

JURATOVIĆ: Meni takva inicijativa nije poznata, ako bi i postojala, ne vidim nikakvu ozbiljnu snagu koja bi takvu inicijativu podržala.Možda postoje razmišljanja pojedinih parlamentaraca kako pomoći jer BiH očigledno tapka u mjestu godinama. Nažalost, postoje mnogi glasovi iz BiH koji pokušavaju svijetu objasniti da je sav problem na Dejtonskom sporazumu, međutim, smatram da je glavni ključ uspjeha u BiH ipak politika dobre volje.

Mišljenja sam da, ma kakav god ustav posatvili ili izmjenu Dejtona napravili, postoje još uvjek političke strukture koje od početka ne žele zajedničku strategiju a koje za sve neuspjehe uporno krive Dejton i vanjske utjecaje, bez trunke samokritičnosti, iz svakog rješenja će ovakvom dosadašnjom politikom samo stvarati daljnje probleme.

VIJESTI: Već duže vremena govori se o konferenciji Dejton 2. Nedavno je i zamjenik pomoćnika američkog državnog sekretara Brian Hoyt Yee izjavio je da u BiH treba promijeniti državni ustav koji je sastavni dio Dejtonskog mirovnog. Čini se da ova ideja ima međunarodnu podršku? Jesu li se stvorili uslovi za to?

JURATOVIĆ: Poznavajući gospodina Hoyt Yeea, znam da se Amerika, kao i EU, trudi da nađe rješenje kako bi se u BiH izgrdilo društvo koje je kompatibilno sa društvom Europe demokratskih vrijednosti. Po mom mišljenju, ta ideja bi u svom slučaju imala podršku EU i šire. Međutim, da bi se napokon krenulo sa mrtve točke u BiH, sve ovisi o volji naroda i politike BiH.

VIJESTI: U kojem pravcu, prema Vašem mišljenju, bi trebalo da idu eventualne promjene Dejtonskog sporazuma? Odnosi li se to samo na promjenu Ustava BiH?

JURATOVIĆ: Dejton je osmišljen da bi zaustavio krvoproliće u BiH i zapadne zemlje ga smatraju ‘’garantom zaštite nacionalnih i građanskih interesa“. Nažalost, u praksi Dejtonski sporazum se isključivo iskoristio za nacionalističke interese pri čemu građanska prava i demokratske vrijednosti su konstantno paralizirani nacionalizmom. Što je zasigurno suprotno od onoga što demokratska moderna društva zastupaju, te se suprostavlja pretpristupnim kriterijima za ulazak BiH u EU.

Zato je neophodno da se stvori politički konsenzus kako bi BiH postala država u kojoj su prava svih građana zagarantirana odnosno jednakost triju konstituvnih naroda i ostalih. I to bi trebalo biti jedino i glavno mjerilo za izmene Ustava pri čemu još jedanput napominjem – u BiH nije problem njen Ustav već dobra volja svih aktera.

VIJESTI: Članovi Predsjedništva BiH bi trebalo da 30. juna ove godine putuju u zvaničnu posjetu Njemačkoj, gdje će im domaćin biti kancelarka Angela Merkel. Šta možemo očekivati od ove posjete?

JURATOVIĆ: Nakon dugogodišnjeg iskustva sa BiH, imam osjećaj da je veća znatiželja i napetost na njemačkoj strain, nego na strani BiH. U svakom slučaju je za pozdraviti da se razgovori vode sa sva tri člana Predsjedništva BiH odjedanput i da se konačno prekine putujući cirkus gdje se uzaludno trošilo dragocijeno vrijeme na pojedinačne razgovore, gdje svaka strana objašnjava svoj tobožnji nacionalni interes i zašto niti jedno predloženo rješenje nije moguće. Nadam se da će Predsjedništvo doći sa zajedničkim stavom gdje će govoriti o rješenjima, a ne problemima.

Nevena Šarenac (Vijesti.ba)

Podijeli

Komentari

Još nema komentara

Komentariši

Napiši komentar

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena.
Obavezna polja su označena *

Idi na alatnu traku