hamburger-icon

Kliker.info

Igor Davidović : Najmanje osam godina do punopravnog članstva BiH u EU

Igor Davidović : Najmanje osam godina do punopravnog članstva BiH u EU

13 Decembra
11:54 2007

Bosna i Hercegovina je parafiranjem sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa Evropskom unijom napravila prvi korak za evropskim integracijama, a realno je oèekivati da za tri mjeseca i potpiše ovaj sporazum, ističe  glavni pregovaraè Bosne i Hercegovine sa Evropskom unijom Igor Davidović. Po njegovom mišljenju, BiH bi nakon tranzicionog i ratifikacionog perioda, koji ukupno traju najmanje osam godina, mogla postati punopravni član Evropske unije. Na početku razgovora  za Glas Amerike gospodin Davidović je želio istaći razlike između pojmova parafiranje i potpisivanje sporazuma:”Parafiranje sporazuma ne proizvodi pravna djestva ili pravne posljedice. Potpisivanjem, sporazum stupa na snagu u onom dijelu koji se tièe uspostavljanja zone slobodne trgovine, a to znači u onom najvažnijem dijelu sporazuma. Parafiranje, međutim, ima ogroman moralni značaj, jer je čin parafiranja verifikacija i očitovanje Evropske komisije da je politička kriza u Bosni i Hercegovini, koja nas je – da tako kažem – maltretirala, riješena.”   Iako konkretni rokovi za ispunjavanje uslova za potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju nisu postavljeni, u interesu je Bosne i Hercegovine da što prije realizuje ono za šta se veæina politièara  oba entiteta, barem deklarativno, zalaže upozorava  gospodin Davidović:  
”Evropska komisija takav rok nije postavila. Oni ga ne definišu. Međutim, u Mostarskoj deklaraciji stoji da će se parlamentarnim aktivnostima propisi, kojima se reguliše bar početak reforme policije, usvojiti u roku do 6 mjeseci od potpisivanja daklaracije, što bi se moglo smatrati i rokom do kojeg bi moglo doæi i do potpisivanja sporazuma sa EU. Ja smatram da bi se nešto moglo realno dogoditi u narednih, recimo, tri mjeseca što bi nas dovelo do potpisivanja Soporazuma o pridruživanju i stabilizaciji. To bi bio mnogo ozbiljniji korak ka evropskim integracijama.“
A već nakon potpisivanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, konkretnu korist bi mogli imati i političari i obični građani, smatra glavni pregovarač Bosne i Hercegovine sa Evropskom Unijom.”Parafiranje sporazuma znači da ljudi mogu razumjeti da je došlo do one situacije u kojoj se možemo relaksirati od one političke krize koja je nas je sve, kao ljude, plašila od moguće eskalacije. Primjena sporazuma, koja će se dešavati tokom 6 godina od trenutka potpisivanja, nalagaće sinhronizovanu aktivnost velikog broja učesnika, od izvršnih nivoa valsti, Savjeta ministara, entitetskih vlada, lokalnih vlasti u lokalnim zajednicama…. Sve to mora biti praæeno velikim elanom i entuzijazmom, koliko  državnih instucija koje æe spoarzum primjenivati,  isto toliko elanom i entuzijazmom naroda koji sve to treba da podnese.“Na tom putu je potrebno usvojiti na hiljade stranica zakona i podzakonskih akata što, ipak, ne bi trebalo predstavljati veæi problem smatra Igor Davidović.“Ne treba nikoga plašiti tim desetinama hiljada stranica teksta koje trebaju biti prevedene. Evo za početak, ja sam morao dva puta da stavim svoj paraf na 609 dugog sporazuma… Pazite, dobar dio naših zakonskih propisa u sebi ima već ugrađene evropske standarde… Regionalna saradnja sa Beogradom, Zagrebom i Podgoricom je jako dobra i ono što oni imaju veæ prevedeno, neće biti problem da se i nama stavi na raspolaganje. Riječ je o jednoj tehničkoj akciji i ja ne znam što se uopšte spomije taj broj propisa, taj veliki broj stranica.“Rezimirajuæi sve uspjehe i neuspjehe na putu Bosne i Hercegovine ka Evropi, glavni pregovarač BiH sa Evropskom unijom Igor
Davidović je na kraju razgovora za Glas Amerike izrazio očekivanja da će, nakon tranzicionog perioda koji traje šest godina i ratifikacionog perioda koji obično traje dvije godine – uz mnogo sreće,mudrosti i pameti – Bosna i Hercegovina postati punopravni član Evropske Unije.  (Kliker.info-VoA)

Podijeli

Komentari

Još nema komentara

Komentariši

Napiši komentar

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena.
Obavezna polja su označena *

Idi na alatnu traku