Euro 2008: Turska protiv Hrvatske u četvrtfinalu

16 Juna
15:06 2008

U odlučujućem susretu za plasman u četvrtfinale Europskog prvenstva u skupini A Turska je nevjerojatnim preokretom s 3:2 porazila Češku i izborila susret protiv Hrvatske u Beču, ovog petka. Iako su Česi vodili s 2:0, dopustili su Terimovoj momčadi da preokrene susret i tako stigne do Beča.

Bitna vijest za Slavena Bilića jest da protiv Hrvatske neće igrati Aurelio koji je dobio drugi žuti karton, te vratar Volkan koji je u posljednjim trenutcima susreta zaradio crveni karton.

Česi su u susret ušli odlučno, bez kalkulacija, dok su Turci od prve minute djelovali izgubljeno. Nakon nekoliko propuštenih poluprilika, Češka dolazi u vodstvo u 34. minuti.

Galašek je ubacio loptu za Kollera, a češki napadač koji je bio neriješiva enigma za Tursku, udarcem glavom dovodisvoju reprezentaciju u vodstvo. Češka je mogla povećati vodstvo u 40. minuti,

Koller je opet bio najviši u skoku, ali nije bio precizan.
U otvaranju drugog poluvremena Turska je nešto odlučnija, u 52. minuti na centaršut Nihata puca Tuncay ali brani Čech. U jeku dominacije Turske Češka povećava vodstvo. U 62. minuti na centaršut Sionka Plašil pogađa za 2:0.

Posljednju priliku za češku momčad ne koristi Polak, koji pogađa vratnicu. Nakon toga Češka se u potpunosti povlači. Turska, koja je u rezultatskom zaostatku puno srljala, uspjeva doći do gola u 75. minuti. Turan je ostao sam na vrhu kaznenog prostora i matirao Čecha.
Nakon gola zavladala je velika opsada češkog gola. U 82. minuti Servet ne uspjeva ugurati lotpu u gotovo prazan gol. Poravnanje Turcima donio je Petr Čech. Ponajbolji svjetski vratar neobjašnjivo je kiksao u 87. minuti. Lopta mu je ispala iz ruku, što je dočekao Nihat i poravnao.

Napadač Villareala dokrajčio je razbijenu češku vojsku dvije minute kasnije. S vrha šesnaesterca odlično je pogodio dalji kut češkog golmana i odveo svoju momčad u četvrtfinale!
U drugom susretu u skupini A Švicarska se od Prvenstva oprostila pobjedom. Švicarci su s 2:0 svladali oslabljeni Portugal, Scolari je na teren poslao ‘rezervnu’ momčad. Golove za Švicarce postigao je Yakin u 71. i 83. minuti s 11 metara.