Euro 2008: Italija – Rumunjska 1:1/Holandija – Francuska 4:1

14 Juna
16:32 2008

U napetom dvoboju skupine C igranom u Zurichu Italija i Rumunjska podijelile su bodove odigravši 1:1. Rumunjska je povela preko Mutua u 55. minuti, a izjednačio je Panucci samo minutu kasnije. Priliku da svjetske prvake eliminira s Eura propustio je Mutu u 80. minuti, njegov udarac s bijele točke obranio je Buffon.

Prvu veliku priliku Talijani ne koriste u 9. minuti, Del Pierov udarac glavom završava pored vratnice. Šest minuta kasnije na drugoj strani Buffon odlično brani pokušaj Mutua.
U 19. minuti poslije slobodnog udarca za Rumunjsku lopta se od Panuccija odbija u vratnicu. U 38. minuti dvije prilike za Italiju, u oba navrata odlično brani Lobont.

U 55. minuti Rumunjska vodi. Pogriješio je Zambrotta koji je glavom uputio prekratku loptu prema Buffonu, grešku je spremno dočekao Mutu i matirao vratara Juventusa. Talijani se vraćaju već u sljedećoj minuti. Poslije kornera Chiellini vraća loptu prema Panucciju koji poravnava rezultat.

Mutu je u dva navrata do kraja utakmice mogao izbaciti Talijane s Eura. U 69. minuti njegov udarac iskosa, sa samo nekoliko metara od gola, blokira Grosso. Pet minuta kasnije Lobont sjajno brani udarac De Rossija.

U 80. minuti poslije prekršaja Panuccija nad Nicolaeom sudac pokazuje na bijelu točku. Mutu puca po sredini, a Buffon uspjeva obraniti.

U drugoj utakmici Eura 2008 u petak, reprezentacija Nizozemske nastavlja sa sjajnim izdanjima na ovogodišnjem prvenstvu Europe. Nakon što su u prvom kolu uvjerljivo porazili Italiju, večeras su ‘tulipani’ s 4:1 pobijedili i drugu veliku momčad, Francusku. Van Bastenova momčad povela je već u 9. minuti.

Korner je izveo Van der Vaart a Kuyt je gotovo neometan glavom s pet metara doveo svoju reprezentaciju u vodstvo.

‘Tricolori’, koji su utakmicu započeli s nekoliko izmjena u odnosu na utakmicu protiv Rumunjske, se bude tek sredinom poluvremena. Udarac Govua u 22. minuti nogom brani Van der Saar. U 33. minuti sjajni nizozemski vratar brani i udarac Maloude.

Poluvrijeme svojim pokušajem zaključuje Henry, u 42. minuti pucao je malo poviše vrata. Možda i ključnu priliku Francuska ne uspjeva okruniti u 53. Henry je bio u odličnoj prilici, ali se odlučio na lob udarac što nije prošlo.

Pet minuta kasnije Nizozemska povećava vodstvo. Akciju Van Nistelrooya i centaršut Robbena bez problema u pogodak pretvara Van Persie. Henry u 72. minuti na prizemno ubacivanje Sagnola uspjeva smanjiti rezultat. Međutim, radost francuskih navijač ne traje dugo.

Već dvije minute kasnije Robben iz naoko bezopasne situacije uspjeva matirati Coupeta. Pucao je iz neposredne blizine s lijeve strane i pogodio visoko u gornji lijevi kut.

U sudačkoj nadoknadi vremena utakmicu završava Sneijder, odličnim udaracem s dvadesetak metara od gredu je pogodio vrata.

Nizozemska ima šest bodova i sigurno je u četvrtfinalu, Rumunjska ima dva, ali u posljednjem kolu igra sa Nizozemskom. Francuzi i Talijani imaju po bod igrat će međusobno ‘za opastanak’.