Drama i agonija penala u Bratislavi :Zrinjski na tragičan način nakon penala ostao bez grupne faze Konferencijske lige

26 Augusta
04:09 2022

Fudbaleri  Zrinjskog na nevjerovatan način ispali su u play-offu Konferencijske lige. Nakon produžetaka završeno je ukupnim rezultatom 2:2 u dvije utakmice, a onda je Slovan slavio boljim izvođenjem jedanaesteraca, a rezultat na penale bio je 6:5.

Očekivano, Zrinjski je imao veliku podršku u Bratislavi, a na tribinama je bilo skoro 1.000 navijača mostarskog kluba koji su došli iz raznih krajeva Evrope kako bi bodrili svoj klub u najvećoj, historijskoj šansi za ulazak u grupnu fazu.

Počelo je blagom inicijativom Slovana. Prvu šansu imao je u 11. minuti Andre Green koji je sa osam metara pogodio golmana Josipa Čondrića, a zatim je Ivan Šaponjić izblokiran gotovo na gol-liniji. Lopta je na putu do gola pogodila Ivana Jukića.

Odgovor je stigao u 20. minuti. Mario Ćuže je išao sam sa centra ka golu Slovana. Međutim, popustio je pod tremom i čini se kao da se uplašio situacije, tako da na kraju nije ni šutirao, već ga je stigao protivnički defanzivac i izbacio loptu.

Spektakularnu šansu Zrinjski je imao i u 26. minuti. Tačnije, vidjeli smo tri pokušaja gostiju u nekoliko sekundi. Prvo je Igor Savić šutirao s distance, nekako je odbranio golman Adrian Chovan, da bi u nastavku akcije lopta došla do Nike Jankovića koji nakon sjajnog driblinga šutira direktno u čuvara mreže Slovaka.

Nastavak dobrih šansi vidjeli smo u 29. minuti, ovoga puta pred golom Zrinjskog. Green je ponovo šutirao iz blizine, ali lopta na liniji pogađa Kerima Memiju koji tako spašava svoj tim.

Zrinjski je mogao do vodstva i u 39. minuti. Ivan Jukić je izašao sam pred golaman Chovana, ali je gađao suprotni ugao i lopta odlazi tik pored stative Slovana.

Nastavak fantastičnih prilika za Zrinjski vidjeli smo na startu nadoknade prvog dijela. Nemanja Bilbija je sve sam sjajno uradio, prošao s loptom od centra do šesnaesterca, ali njegov udarac odlazi neposredno pokraj stative. Rezultatom 0:0 otišlo se na odmor.

Nastavak utakmice bio je sve suprotno od onoga što smo gledali u prvom dijelu. Igralo se mirno i bez prilika, što je u potpunosti odgovaralo prvaku BiH koji se zatvorio.

Prilika nije bilo, ali onda u 68. minuti katastrofa za Zrinjski. Venecuelanac Eric Ramirez pogađa u prvom dodiru s loptom nakon što je ušao u igru. Asistirao mu je s desne strane Lukas Paušček.

U 70. minuti Zrinjski je mogao do poravnanja. Kerim Memija se sjajno izborio za šut u akciji po lijevoj strani, ali je lopta otišla pored lijeve stative gola Chovana.

Uslijedila je žestoka ofanziva Slovana. U 72. minuti Slobodan Jakovljević spašava ispred jednog od napadača slovačke ekipe, a onda je Kankava sjajnim volej-udarcem u narednom napadu namučio Čondrića koji spašava goste.

Nakon primljenog gola Zrinjski se oslobodio pritiska domaćina, ali se rezultat nije mijenjao do isteka 90 minuta, pa se otišlo u produžetke. Dobili smo dramu na vrhuncu.

Ništa Slovan nije pokazao na startu produžetaka. S druge strane, Zrinjski je bio oprezan i dočekao je svoju šansu koju je konačno iskoristio.

Igrao se 103. minut susreta kada je golman Chovan loše intervenisao nakon jednog slobodnog udarca s velike udaljenosti, lopta dolazi do mladog reprezentativca BiH Igora Savića koji iz prve zakucava u mrežu gostiju.

Uslijedilo je veliko slavlje cijele klupe mostarskog kluba i svi su utrčali na teren da slave, dok se na licu mladog Savića vidjela i pokoja suza radosnica. Navijači Zrinjskog su bakljadom ispratili poravnanje kojim su došli nadomak najvećeg uspjeha u klupskoj historiji.

Nakon primljenog gola Slovan nije kreirao šanse i čini se da su domaći igrači pali fizički i psihički. Zrinjski nije imao nikakvih problema da sačuva savršen rezultat vrijedan historije, no u 121. minuti Ramirez makazicama pogađa za penale.

Tu se bolje snalazi ekipa Slovana i odlazi u grupnu fazu. Kakva šteta!