Željko Komšić : Svijet vjeruje BiH i vjeruje u Bosnu i Hercegovinu
Bosna i Hercegovina jučer je izabrana za nestalnu članicu Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda, u periodu od 2010. do 2012. godine. Odluku o tome donijela je Generalna skupština Ujedinjenih naroda, a za BiH glasali su predstavnici čak 183 zemlje.Predsjedavajući Predsjedništva BiH Željko Komšić, koji se nalazi u Sjedinjenim Američkim Državama gdje je posljednjih dana intenzivno lobirao za ovaj izbor, nije sinoć krio ni svoje iznenađenje veličinom podrške koju je BiH dobila, ni svoju radost zbog toga. Komšić je za "San" rekao da je BiH dobila glasove od većeg broja zemalja, nego što je država sa kojima ima uspostavljene diplomatske odnose.- Ovaj događaj jedan je od najvećih diplomatskih uspjeha i uspjeha generalno, koje je BiH postigla od sticanja nezavisnosti. Ovo je veliki dan za BiH i želim čestitati svima u BiH na ovom uspjehu, ali istovremeno i zahvaliti svima koji su glasali za nas. Ovim je poslana jasna poruka da svijet vjeruje u Bosnu i Hercegovinu i da svijet vjeruje Bosni i Hercegovini.
Također, ovo je dokaz da je svijet prepoznao sve vrijednosti koje BiH nosi kroz stoljeća i koje je predstavljala i branila u tom periodu. Ovo je znak da je svijet poručio da različitost može zajedno i da može skupa i očekujem da će ovo imati značajne pozitivne uticaje i na situaciju u BiH – rekao je Komšić.On je odbacio tvrdnje koje su se mogle čuti posljednjih dana da je izborom BiH u Vijeće sigurnosti napravljen svojevrsni "sukob interesa" jer je ona često bila objekt razmatranja te svojevrsne svjetske vlade.- Svi koji govore na takav način su zlonamjerni prema velikom uspjehu BiH i opterećuju veliko dostignuće nekim unutrašnjo-političkim problemima. Nismo mi jedina zemlja koja je bila objekt Vijeća sigurnosti, a sada postaje njegov subjekt. Imamo sada i primjer Libana. To nije nešto što je inkompatibilno – poručio je Komšić. Bosna i Hercegovina će u Vijeću sigurnosti predstavljati istočnoevropsku skupinu zemalja članica UN. Do kraja ove godine ovu skupinu, koju čine 23 zemlje, predstavlja Hrvatska. Ovom rezultatu prethodio je čitav niz višemjesečnih koordiniranih diplomatskih aktivnosti s osnovnim ciljem da se naša zemlja prepozna kao vjerodostojan partner kojem se može povjeriti članstvo u Vijeću sigurnosti UN-a. – Nestalno članstvo BiH u Vijeću sigurnosti UN-a ima neprocjenjiv značaj, a BiH će u toku dvije godine biti među onim zemljama koje će odlučivati o svim najvažnijim pitanjima svjetske politike – rekao je ministar vanjskih poslova BiH Sven Alkalaj koji je prisustvovao glasanju za nove članice Vijeća sigurnosti.
Alkalaj je dodao da će se "naši stavovi i naš glas čuti ne samo u zgradi UN u Njujorku nego i šire".- Upješno obavljen mandat nestalne članice Vijeća sigurnosti ojačat će imidž, ugled i uticaj BiH u svijetu i otvoriti nam mnoga politička i ekonomska vrata koja bismo inaće veoma teško otvarali. Najzad, prisustvo i sudjelovanje manjih država, kao što je BiH, u radu Vijeća sigurnosti UN od posebne je važnosti i za održavanje ravnoteže unutar Vijeća sigurnosti koje, pored stalnih članica i svjetskih sila, treba da omogući i malim državama da prezentiraju svoje stavove i kao punopravni partneri sudjeluju u donošenju važnih odluka – rekao je Alkalaj.Ulazak BiH u Vijeće sigurnosti može se tumačiti i kao priznanje međunarodne zajednice našoj zemlji za do sada ostvarena postignuća u procesu pristupanja evroatlantskim integracijama, kao i novi poticaj za dinamiziranje tog procesa. Kao zemlji multietničkog i multikulturalnog karaktera, sa bogatim historijskim naslijeđem, Bosni i Hercegovini se članstvom u Vijeću sigurnosti UN-a otvara i put za prijenos iskustava kroz koja je prošla u postkonfliktnoj izgradnji mira i jačanju povjerenja među različitim zajednicama. Članstvo u Vijeću sigurnosti UN, također, predstavlja izazov i za sve institucije BiH jer iziskuje zajednički i koordiniran način djelovanja. Istovremeno, ovo je šansa da BiH da unaprijedi vlastite diplomatske i ostale institucionalne kapacitete, te da nakon završetka mandata, na osnovu stečenih iskustava i znanja, preuzme aktivniju ulogu i u drugim međunarodnim organizacijama.- Sigurni smo da će iskustvo stečeno u Vijeću sigurnosti UN omogućiti BiH i da na sveobuhvatniji način sagleda mnoge globalne probleme u njihovim političkim, vojnim, humanitarnim i civilnim aspektima, kao i da sa novostečenim kredibilitetom predlaže mjere i aktivno sudjeluje u rješavanju pojedinačnih kriznih žarišta u svijetu – rekao je bh. ministar.
Ojačati Misiju Željko Komšić upozorava da je prijem BiH u Vijeće sigurnosti, osim što je veliko priznanje, još i veća obaveza kojoj diplomatija BiH mora znati odgovoriti. Komšić stoga ističe potrebu što hitnijeg jačanja naše Misije pri UN u Njujorku, kako kadrovskog tako i finansijskog. – Na žalost, nova sistematizacija unutar ove Misije, koja bi to trebala osigurati, zakočena je u Vijeću ministara BiH i bit će je potrebno usvojiti, ono što kažu, ne jučer nego prekjučer – naglasio je Komšić.
Ko je izabran Osim BiH, u Vijeće sigurnosti ulaze Brazil, Nigerija, Gabon i Liban. Ove zemlje će 1. januara naredne godine zamijeniti Hrvatsku, Kostariku, Burkinu Faso, Libiju i Vijetnam. Vijeće sigurnosti broji 15 članova, od kojih je pet stalnih koje imaju pravo veta. To su Kina, SAD, Francuska, Velika Britanija i Rusija. Ostalih deset bira svake godine Generalna skupština koja broji 192 države članice UN-a, za mandat od dvije godine koji se ne može odmah obnoviti. Da bi neka zemlja bila izabrana, mora dobiti dvije trećine glasova prisutnih država. Glasanje je tajno. U afričkoj grupi, koja ima pravo na dva kandidata, Gabon je dobio 184 glasa, a Nigerija 186. U azijskoj grupi Liban je dobio 180 glasova. U grupi Latinska Amerika i Karibi, Brazil, koji već godinama vodi kampanju da dobije stalno mjesto, dobio je 182 glasa. Pet ostalih nestalnih članica koje će biti u Vijeću do 31. decembra 2010. godine su Austrija, Japan , Meksiko, Uganda i Turska. (Kliker.info-San)
Komentari