Wimbledon: Trijumf Federera

09 Jula
01:01 2007

Švicarski tenisač Roger Federer pobjednik je Grand Slam turnira u Wimbledonu nakon što je u finalu svladao Španjolca Rafaela Nadala sa 7:6 (9:7), 4:6, 7:6 (7:3), 2:6, 6:2.Federeru je to peti uzastopni naslov pobjednika Wimbledona, čime je izjednačio rekord Šveanina Bjorna Borga iz perioda od 1976. do 1980. godine.Prvo finale Wimbledona u pet setova nakon 2001. i legendarne pobjede Gorana Ivaniševića ponudilo je pravi spektakl, u kome je Federer imao bolje živce. Vodio je sa 1:0 i 2:1 u setovima, Nadal je uspijevao poravnati i peti set je bio neizbježan s obzirom an sjajnu igru prva dva tenisača svijeta. U tom petom setu Nadal je bio na pragu pobjede i iako rezultat od 6:2 za Federera nudi "šetnju", zapravo je Španjolac propustio veliku priliku. Nadal je dvaput imao 15:40 na servis Federera, igrao je puno bolje, no Švicarac je hrabro spasio četiri lopte za obrat i kod 3:2 oduzeo servis Nadalu. To je bio kljuèni trenutak dvoboja i preveliki psihološki šok za Nadala i nakon tri sata i 45 minuta potpisao je predaju. Za utjehu, Španjolac u međusobnim dvobojima vodi sa 8:5 i nikad bliže nije bio pobjedi nad Federerom na travi. Federeru je ovo 49. osvojeni turnir u karijeri i 11 Grand Slam, a u svojoj kolekciji najvećih turnira sada ima pet Wimbledona i po tri Australian Opena i US Opena, pa mu nedostaje samo Nadalov Roland Garros. Na Grand Slam listi svih vremena vodi Pete Sampras sa 14 naslova, Australac Roy Emerson ih ima 12, a Federer, Bjorn Borg i Rod Laver po 11. Na wimbledonskoj listi svih vremena sa po 7 naslova vode Sampras i Britanac William Renshaw (1881-86, 1889), a Federer, Borg i Englez Laurie Doherty (1902-06) imaju po pet. Dvadesetšestogodišnji Federer je za pobjedu u Wimbledonu osvojio ček na 700.000 eura, koje će pridodati svojoj dosadašnjoj turnirskoj zaradi od 31.23 milijuna dolara, dok je Nadal za finale dobio 350.000 eura. (Kliker.info-Hina)