hamburger-icon

Kliker.info

Val kritika i aktuelno pitanje : Hoće li OHR ojačati etničke podjele u Bosni i Hercegovini?

Val kritika i aktuelno pitanje : Hoće li OHR ojačati etničke podjele u Bosni i Hercegovini?

29 Marta
15:53 2023

Val kritika izazvali su medijski napisi da bi visoki predstavnik međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini mogao nametnuti nova pravila prilikom formiranja vlade Federaciji BiH, jer taj entitet nije dobio izvršnu vlast ni skoro šest mjeseci od izbora 2. oktobra prošle godine.

Modeli koji vode u dodatnu etničku podjelu zemlje nisu podržani od bošnjačkih i građanskih stranaka.

Premda OHR nije objavio hoće li uopće i na koji način bi mogao intervenisati u Ustav Federacije BiH i Izborni zakon, stranke strahuju da bi ta intervencija mogla ići u smjeru jačanja etničkih podjela, uključujući i ustavnu podršku Hrvatskoj demokratskoj zajednici (HDZ BiH).

SDA blokira izbor federalne vlade

Potpredsjednik Federacije BiH Refik Lendo odbija dati saglasnost za formiranje nove federalne vlade, što je zakomplikovalo uspostavu vlasti nakon izbora u tom entitetu. Njegova Stranka demokratske akcije (SDA) ima većinu u Klubu Bošnjaka u entitetskom Domu naroda, ali je nakon godina provedenih na vlasti sada opoziciji u Predstavničkom domu tog entiteta. Novu vladajuću koaliciju u Federaciji BiH čini široki blok sastavljen od osam bošnjačkih i građanskih stranaka, te HDZ BiH.

Ne podrži li Lendo, koji je jedan od dva potpredsjednika Federacije BiH, imenovanje nove vlade mogao bi intervenisati visoki predstavnik međunarodna zajednice Nijemac Christian Schmidt. Premda se Ured visokog predstavnika (OHR) još nije oglasio po ovom pitanju, bosanskohercegovački mediji su objavili da bi visoki predstavnik uspostavu nove federalne vlade mogao odblokirati nametanjem novih uslova potrebnih za blokadu, kao to najavljuje Lendo.

Prema napisima, novim intervencijama visokog predstavnika predsjedniku ili jednom od dva potpredsjednika u buduće bi, za blokadu formiranja entitetske vlade trebala dvotrećinska podrška u klubu naroda u federalnom Domu naroda kojem pripada, ali i većina u skupštini jednog od tri kantona. Tako, ako novu vladu osporava predsjednik ili jedan od dva potpredsjednika, uz većinu u matičnom klubu u federalnom Domu naroda morao bi osigurati i većinu u Skupštini Kantona Sarajevo ako dolazi iz reda Srba, odnosno morao bi osigurati većinu u Skupštini Hercegovačko-neretvanskog kantona ako dolazi iz reda Hrvata, ili većinu u Skupštini Tuzlanskog kantona ako dolazi iz reda Bošnjaka.  Bude li usvojen, ovaj model mogao bi najviše odgovarati HDZ-u BiH, s obzirom na jaku političku bazu te stranke u Hercegovačko-neretvanskom kantonu.

OHR nije ni potvrdio ni demantirao kani li ove modele uvrstiti u federalni ustav. Iz OHR-a je Al Jazeeri rečeno da ta međunarodna institucija neće komentarisati medijske napise. Nešto ranije visoki predstavnik Schmidt je od političara u BiH zatražio da rješavaju nagomilane probleme u zemlji i da ubrzaju njen evropski put.

Fejzić: Raslojavanja države

Ne ulazeći u to da li će visoko predstavnik Schmidt posegnuti za mjerama o kojima spekulišu mediji, profesor sa Fakulteta političkih nauka u Sarajevu Elvis Fejzić kaže da bi takav model značio „degradiranje i raslojavanja države“. Osnažio bi separatizam u ionako oslabljenoj Bosni i Hercegovini. Najavljivani modeli ojačali bi poziciju etnokratije u odnosu na demokratiju, rekao je Fejzić.

„Ako model trenutno i izgleda kao rješenje, dugoročno bi stvorio problem“, rekao je Fejzić Al Jazeeri. Demokratska volja na kantonalnom nivou ne može odlučivati o domokratskoj većini na entitetskom nivou. Kantoni se ne mogu baviti višom, entitetskom politikom, niti njihova volja treba biti važna kod formiranja vlasti na federalnom nivou, kaže Fejzić.

„Ako govorimo na nivou principa, takav pokušaj nametanja [izbora federalne vlade] bio bi zlonamjeran, antidemokratski, antiustavan … dugoročno bi značio degradiranje i raslojavanja države“.

Fejzić kaže da politika znači stalno pregovaranje. Pregovori nikada ne smiju biti prekinutu, pa bi SDA i koalicija Osmorka morale nastaviti pregovarati o načinu izlaženja iz krize.

Obrisi ‘Trećeg entiteta’

Za prvog zamjenika predsjedavajućeg Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Kemala Ademovića modeli o kojima se govori kao potencijalnim načinima OHR-ove deblokade formiranja federalne vlade imaju obrise ‘trećeg entiteta’ i jasna su „stranputica prema nejednakosti, getoizaciji, izolaciji i moguće novim separatističkim inicijativama“.

Za SDA, formiranja federalne vlade po modelu o kojem se nagađa „bošnjačkom narodu bi bio namijenjen aprthejd“ u kojem bi „o njihovim prestavnicima u vlasti odlučivao dio glasačkog tijela HDZ-a“.

Armin Aljović (AJB)

Podijeli

Komentari

Još nema komentara

Komentariši

Napiši komentar

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena.
Obavezna polja su označena *

Idi na alatnu traku