Totalna ludnica u grupi E : Nakon remija Španije i Njemačke zadnje kolo odlučuje ko prolazi (Video)

27 Novembra
22:51 2022

Španija  i Njemačka odigrale su 1:1 u drugom kolu grupe  E Svjetskog prvenstva u Kataru. U prvom poluvremenu nije bilo golova, dok su u nastavku zabili Alvaro Morata i Niclas Fullkrug. Nijemci su nakon poraza od Japana osvojili prvi bod. S obzirom na to da Španija ima četiri, a Japan i Kostarika po tri boda, ususret zadnjim utakmicama svi mogu proći u nokaut-fazu.

U četvrtak u posljednjem kolu skupine Japan igra protiv Španije , a Njemačka protiv Kostarike. Prvi kriterij pri određivanju poretka u grupnoj fazi Svjetskog prvenstva su bodovi, a zatim gol-razlika i broj postignutih golova. Ako su reprezentacije izjednačene u tim kategorijama, gledat će se, ovim redom, međusobni omjer, gol-razlika u međusobnoj utakmici te postignuti golovi u međusobnim utakmicama. Na kraju je moguće poredak odrediti i prema broju kartona.

Olmo pogodio prečku

Fantastičnu priliku u sedmoj minuti imao je Dani Olmo. Ofenzivac RB Leipziga te bivši igrač Dinama pucao je s 20-ak metara, a odličnu obranu upisao je Manuel Neuer, od čije se ruke lopta odbila u prečku. Dvaput je u idućih desetak minuta probao Serge Gnabry na drugoj strani, no nedostajalo je preciznosti u njegovim udarcima.

Španci  su dominirali pa nakratko bili šokirani u 40. minuti, kada su samog u kaznenom prostoru ostavili Antonija Rudigera. Branič Njemačke glavom je smjestio loptu u mrežu iza golmana Unaija Simona. Međutim, kratko je trajalo njemačko slavlje jer je gol poništen zbog Rudigerova minimalnog zaleđa.

Morata ušao i zabio

Simon je pogriješio u 57. minuti prilikom dodavanja. Nijemci su oduzeli loptu, Ilkay Gundogan dodao je Joshui Kimmichu, a on gađao desni ugao .  No Simon se brzo iskupio za pogrešku, zaustavivši Kimmichov udarac.

Alvaro Morata ušao je u 54., a osam minuta kasnije doveo je španski  sastav u vodstvo. Olmo je proigrao Albu, a on ubacio na prvu stativu. Morata je utrčao na prvu stativu i odličnom reakcijom spremio loptu iza Neurea.

Marco Asensio je u 65. minuti mogao povećati vodstvo, no bio je neprecizan. Jamal Musiala, najveći njemački talent, upropastio je čistu priliku u 74. minuti. Zavukao se iza protivničke obrane i krenuo sam na Simona. Mogao je birati kamo će puknuti i na kraju je snažno poslao loptu po sredini, što je golman Španije  zaustavio rukom.

Nijemci također pogodili sa zamjenom

Kako je selektor  Španije  Luis Enrique pogodio uvođenjem Morate, tako je i Hansi Flick na drugoj strani pogodio s Fullkrugom. Leroy Sane je povukao loptu prema golu Španaca . Ona je došla do Musiale i Fullkruga, pa se odbila pred gol  gdje ju je pokupio Fullkrug i snažnim udarcem spremio u gol za 1:1. Do kraja nije bilo golova ni ozbiljnijih prilika.

Španija – Njemačka 1:1 (Morata 62'/ Fullkrug 83’)