Suvereni vladar Melbourna : Đoković po peti najbolji na Australian Openu

01 Februara
17:22 2015

NovakD1U velikom derbiju između dva sjajna tenisera, koji je trajao gotovo četiri sata, Novak Đoković je pobjedio Andy Murraya i stigao do pete titule na otvorenom prvenstvu Australije.Prvi set je počeo sigurno sa obe strane,i Đoković i Murray su lagano došli do prvih gemova. Međutim, već u trećem gemu Murray je ima 0:40, tri vezane break prilike, ali je Đoković odigrao agresivno i spriječio da već na startu izgubi svoj servis.

Ono što nije Murray uradio, Đoković jeste. U narednom gemu Novak je oduzeo servis Britancu i poveo sa 3:1. Igralo se fantastično na obe strane, i ako je izgledalo da je Đoković bliže osvajanju prvog seta, Murray se vratio.

Ali, koliko su dvojica tenisera dobri ritern igrači, sigurno najbolji u današnjoj eri tenisa, vidjelo se u prvom setu. Dva puta je Novak pravio break, i imao servis za meč, međutim sjajni Murray se vraćao. Otišao je set u trinesti odlučujući gem. Novak je nakon velike borbe, mora se reći zasluženo osvojio prvi set, i ako je Andy opet imao svoje šanse.

Kako je završio prvi set, tako je počeo i drugi. Poveo je Murray 2:0, činilo se da je Đoković u grču, da mu nedostaje snage, loše se kretao ali to nije na pravi način iskoristio Murray. Đoković ne da se vratio u drugi set, nego je sa dva breaka poveo sa 3:2. Previše je nervozno djelovao Murray u tim trenucima, kao da je gubio meč.

Al onda se desilo nešto što ne viđamo na teniskim terenima. Par navijača je pokušalo da uđe na teren, pa je meč na par minuta bio prekinut.

To kao da je pozitivno djelovalo na Murraya, vratio se u meč, počeo da igra, i sa 2:4, došao do 5:4 i set lopte na servis protivnika, međutim u najdužem gemu u meču, Đoković je izašao kao pobjednik. Već u narednom gemu, Murray je morao da spašava tri break lopte. Otišlo se opet i trinesti odlučujući gem, opet je viđena fantastična borba, strašni udarci na obe strane, besprijekorna defanziva. Nakon velike borbe Murray je došao do seta, i izjednačio rezultata na 1:1.

Kako je krenuo drugi set, tako je gotovo preslikano počeo i treći. Murray je napravio break na startu, opet je izgledao svježiji, bolje je udara lopticu, bio agresivan.  Međutim Đoković se opet vratio, poveo sa 4:3, i opet kao u drugom setu, Murray postaje nervozan, gubi servis, što Đoković na pravi način koristi i stiže do osvajanja trećeg seta i vođstva od 2:1.

Furiozno je Đoković počeo četvrti set, poveo je 3:0 uz dva breaka. To nije bilo sve, Murray je stao u potpunosti, opet gubi break i Novak stiže do velikih 5:0 u  četvrtom setu.  Fantasičnu partiju Đoković je krunisao u četvrtom setu, i sa 6:0 bez izgubljenog gema osvaja set i petu titulu na otvorenom prvenstvu u Australiji.

Novak Đoković je osvojio svoju petu titulu u Australiji i time ispisao još jednu stranicu teniske historije, postavši jedini igrač kojem je to uspjelo u open eri. Novaku je ovo osma grend slem titula, osvojio je Australian Open pet puta (2008, 2011, 2012, 2013. i 2015.), Wimbledon dva puta (2011. i 2014.) i US open (2011. godine).