Sudar divova : Bez golova na Nou Campu, rasplet ipak na Stamford Bridgeu

29 Aprila
04:15 2009

Chelsea je u Barcelonu došao s jednim jedinim ciljem protiv “izvanzemaljaca” s Nou Campa – ostati neporažen. I u tome je uspio nakon prve runde njihovog polufinala Lige prvaka. Guus Hiddink je sa 0-0 morao biti prezadovoljan i sada ima laganu prednost uoči uzvrata u Londonu. Barcelona na Nou Campu nije uspjela postići pogodak prvi put ove sezone. I to baš sada, kada im je bilo najvažnije. Ponovno je sastav Guardiole imao loptu u posjedu, igrao sitni vez, a stvorili su tek tri zicera, od kojih su dva bila u sudačkoj nadoknadi. Već u prvoj minuti bilo je burno pred vratima Chelseaja, nakon što je Eto’o spustio loptu glavom, ali Marquezov udarac je na vrijeme blokiran. Uzvratili su gosti dvije minute kasnije preko Lamparda, čiji je “felš” udarac sa 18 metara otišao pored vratnice. Nakon toga 20-ak minuta trajao je pritisak Barcelone, ali bez završnog udarca i velikih prilika. Messi je na startu zadavao velike probleme Bosingwi na boku (pokrivali su ga i ostali), a sve što su domaćini imali bio je pokušaj dodavanja Alvesa (presjekao Alex) na pet metara, gdje je čekao usamljeni Eto’o, te pokušaj kamerunskog napadača sa 25 metara koji nije bio precizan.

Chelsea je malo došao do daha, bez previše izleta preko centra, i Drogba je bio poprilično usamljen oko sredine terena. Igralo se uglavnom u dijelu koji pripada Englezima, a Barcelona nikako nije uspijevala pronaći rupu u obrani gostiju. Kako Englezi vole reći, Hiddink je uspješno “parkirao autobus” 20-ak metara od Čecha. Prošao je tek vrlo dobar udarac Henryja u 34. minuti koji je vratar Chelseaja obranio.

A onda je “sijevnula” prilika utakmice, ali na drugoj strani. Uporni Drogba pratio je Marqueza koji preslabo dodao loptu Valdesu, izbio sam pred vratara Barcelone i kada je pogodak bio neizbježan, Valdes je domaćine “izvadio” dva puta. Dugo će najbolji napadač Chelseaja sanjati 39. minutu na Nou Campu. Dvije minute prije kraja prvog dijela Henry je pobjegao po lijevoj strani Ivanoviću, ali je potom oklijevao i prilika za udarac ili dodavanje otišla je u nepovrat jer su ga začas okružile žute majice.
Na startu drugog dijela, nakon slobodnog udarca uslijedila je prilika za goste. Ballack je bio najviši u skoku i njegov je udarac otišao tik iznad vratnice Valdesa. Zanimljivo, to je ostao jedini udarac Chelseaja prema vratima Barce u drugom dijelu. Isprekidana igra brojnim ukazivanjima pomoći umrtvila je utakmicu na startu nastavka, a jedino što je bilo jasno jest da je Hiddink uspio smiriti presing Barcelone, potpuno isključiti Messija u drugom dijelu, te da je njegova momčad imala više “zraka” nego na startu. No, samo u prvih 15-ak minuta, a onda je Barcelona ponovno zagospodarila loptom. Bez rezultata… Prva opasna situacija domaćina u nastavku bilo je pravodobno utrčavanje Alvesa u 58. minuti na jednu dugu loptu, ali Čech je to predvidio i na vrijeme istrčao. Messi je zaprijetio dvije minute kasnije, iskosa, iz voleja, no neprecizno. I dalje se čekala prva prava opasnost za gostujućeg vratara. Pokušao je Alves iskosa, ali sigurni Čech lako je odbio njegov jak udarac. Na sredini drugog dijela Alves je pokušao i iz slobodnog udarca sa 27 metara. Bilo je blizu, ali iznad grede.

U 70. minuti Eto’o se oslobodio Alexa i našao u izglednoj prilici za domaćine. Ostao je na deset metara “jedan na jedan” s Čechom i vratar Chelseaja izašao je kao pobjednik. Da su gosti došli po “nulu” pokazala je i prva Hiddinkova izmjena, kada je Lamparda zamijenio Bellettijem. Henry je u 74. minuti tražio jedanaesterac nakon laganog potezanja Bosingwe, ali je Stark ostao “nijem” jer je Francuz već padao. Sudačka nadoknada donijela je dramu s engleskim “happy endom”. Barcelona je zapucala dva “mrtvaca”, a u obje prilike bili su to igrači koji su ušli s klupe. Prvo je Bojan Krkić s tri metra glavom pucao preko grede, kada se činilo da je nemoguće promašiti, a potom je Hleb izbio iskosa sam ispred Čecha, koji je zatvorio kut i još jednom izašao kao pobjednik.

BARCELONA – CHELSEA 0-0

Barcelona: Valdes, Dani Alves, Marquez (od 52. Puyol), Pique, Abidal, Xavi, Toure Yaya, Iniesta, Messi, Eto'o (od 82. Krkić), Henry (od 87. Hleb).

Chelsea: Čech, Ivanović, Alex, Terry, Bosingwa, Mikel, Ballack (od 90. Anelka), Essien, Lampard (od 71. Belletti), Malouda, Drogba.

Žuti kartoni: Toure Yaya, Puyol (Barcelona), Alex, Ballack (Chelsea)

Sudac: Wolfgang Stark (Njemačka). Stadion: Camp Nou. Gledatelja: 95.000.  (Kliker.info-Jutarnji list)