Peti u grupi : Sedmi poraz za kraj najlošijih kvalifikacija u historiji reprezentacije BiH

20 Novembra
00:24 2023

Nakon teškog poraza od Luksemburga, reprezentacija BiH je večeras okončala kvalifikacije za Evropsko prvenstvo duelom sa Slovačkom na Bilinom polju. Meč je okončan rezultatom 2:1 za Slovačku.

Selektor Savo Milošević bio je pod velikim pritiskom uoči večerašnjeg duela sa Slovačkom, a malobrojna publika na Bilinom polju iskazala je svoje nezadovoljstvo pozivima na njegov odlazak. Skoro cijeli početni sastav izmijenjen je u odnosu na duel sa Luksemburgom, a prvi nastup u nacionalnom dresu zabilježio je mladi Ivan Bašić.

Nije djelovala reprezentacija BiH na otvorenju meča dobro, bilo je evidentno da je samopouzdanje na izuzetno niskom nivou, te su Slovaci lako kontrolisali loptu. Ipak, kako je vrijeme odmicalo, naši su reprezentativci polako podizali nivo svoje igre, a do poluvremena su bili ravnopravni i moglo se reći da djelujemo bolje nego ranije.

Da optimizam nije bio deplasiran pokazalo se već u 49. minuti, kada je naš tim stigao do vodstva. Korner za Slovake se pretvorio u odličnu kontru našeg tima koju je sjajno povukao Said Hamulić. Potom je ostavio loptu Hajradinoviću, koji dobro ubacuje, a vlastitu mrežu pogađa Hrosovsky.

Digao je ovaj pogodak zeničku publiku na noge, dobili su bar mrvu zadovoljstva u sumornom ciklusu, no nije dugo trajala naša radost. Samo dvije minute nakon našeg gola, radovali su se Slovaci. Naša odbrana loše je reagovala, a Boženik je pogodio za poravnanje.

Nije taj pogodak previše poremetio naš nacionalni tim, jer smo bili bolji tim u narednih desetak minuta, igrali smo presing sa mnogo više samopouzdanja i djelovalo je da smo na dobrom putu da nadigramo Slovake. Međutim, sve se poput kule od karata srušilo u 63. minuti, kada je drugi žuti karton dobio Renato Gojković.

Naš tim se nije dobro prilagodio nakon crvenog kartona, a gosti su stigli do vodstva. Naša odbrana nije reagovala nakon ubačaja sa strane u 72. minuti, a Šatka je pogodio za vodstvo Slovačke.

Do kraja utakmice, naš tim je nastojao koliko je bilo moguće zaprijetiti Slovacima, ali bilo je teško napraviti nešto više sa igračem manje. Nisu ni Slovaci previše prijetili, pa je ostalo 2:1.

Reprezentacija BiH je najlošije kvaliikacije u historiji okončala na petom mjestu u grupi sa samo devet bodova. Bod više od nas imao je Island, Luksemburg je osvojio 17 bodova, Slovačka 22, a Portugal je osvojio maksimalnih 30 bodova.