Sanja Mulać: Svjedoci su potvrdili da je na Vihovićima masovna grobnica ubijenih Bošnjaka i Srba
Povodom Međunarodnog dana nestalih, udruženja porodica nestalih osoba iz cijele
Bosne i Hercegovine pozvala su nadležne organe u našoj zemlji da ubrzaju proces traganja za njihovim najmilijim. U dolini Neretve jos uvijek se traga za 1350 nestalih osoba. Do danas je ekshumirano 1033 nestale osobe, iz 23 masovne grobnice 19 zajedničkih i 199 pojedinačnih grobnica. Kako je za Studio 88 potvrdila Sanja Mulać iz Komisije za traženje nestalih lica, sektor Mostar, uskoro se očekuju rezultati DNA analize tijela koja su ekshumirana u Grabovici, što bi moglo konačno odgovoriti na pitanje o sudbini 21. osobe hrvatske nacionalnosti koje se vode kao nestale, nakon zločina sto su ga u Grabovici 1993. godine počinili pripadnici Armije BIH
Mulać je potvrdila i kako je Komisija uključena u projekat sanacije divlje deponije Vihovići zbog opravdane sumnje da se na ovom lokalitetu nalazi masovna grobnica.
”Svjedoci su potvrdili kako se u bivšem rudniku Vihovići nalazi masovna grobnica ubijenih Bošnjka,ima nešto Srba i posmrtni ostaci osobe hrvatske nacionalnosti .Kada počnu radovi, mi ćemo pratiti iskopavanja.. Pronađemo li ostatke tijela, pristupice se ekshumaciji”, dodala je Mulać .
Komisija i dalje traga za tijelima 13 pripadnika Armije BIH čije je zarobljavanje od strane HVO prenijela i HRT.
”Obišli smo sve moguće lokacije na osnovu informacija koje smo dobijali i nalazili neke druge osobe koje su nestale, ali jos nismo doznali sudbinu pripadnika Armije RBIH” , kazala je Mulać te izrazila nadu kako ce suđenje Prliću i ostalim u Hagu dati informacije i pomoci otkrivanju lokacije.
Predstavnica Komisije za traženje nestalih apelirala je na sve građane BIH koji imaju informacije o sudbini nestalih da iste proslijede nadležnim organima vlasti ili u ured Komisije u Mostaru.
”To je pitanje i Vranice i Grabovice i mnogih drugih mjesta u BIH. To je pitanje 23-ero djece iz Nevesinja, i 333 ubijenih Bošnjaka iz sela Žulja u općini Nevesinje gdje imamo svjedoke i materijalne dokaze, ali tijela ubijenih su premještena iz primarne u sekundarnu grobnicu i nemamo zaista pravu informaciju gdje se nalaze te grobnice.
Mulać dodaje i kako je zabrinjavajuce da je svijest građana BIH o nestalim osobama na vrlo niskom nivou.
”Mala je ovo država i postoje ljudi koji bi mogli znati gdje se nalaze grobnice i oni se na vrlo jednostavan način i anonimno mogu obratiti uredima u cijeloj BIH i olakšati život i agoniju u kojoj 11 godina nakon rata zive porodice nestalih osoba” , zaključila je Mulać.
(Studio.88)
Komentari