Premijer liga BiH : Zrinjskom derbi sa igračem manje

08 Aprila
20:43 2009

U dramatičnoj utakmici mostarskih "ljutih rivala" Zrinjski je na stadionu „Pod Bijelim brijegom“ večeras pobijedio Velež, rezultatom 2:1.Nakon što je u prvom napadu Obad mlako šutirao pored gola domaćih, Zrinjski je preuzeo inicijativu na terenu. Kordić je u 3. minutu šutirao, Efendić odbio loptu, opet do njega, a on u nastavku akcije „puca“ pored gola.Kodrić je i u 10. minutu zaprijetio „rođenima“, no ponovo je uspješniji bio golman Efendić. Četiri minuta kasnije Đurić šutira preko gola Veleža, pa je i tada ostalo 0:0. Potom, gosti se oslobađaju pritiska i u 18. minutu Čolić ima priliku, ali lopta je opet završila iznad gola, ovaj put Zrinjskog.

Sukob policije i „Ultrasa“
Pred kraj prvog poluvremena došlo je do incidenata. Navijači Zrinjskog, popularno zvani „Ultrasi“ gađali su bakljama zaštitare na stadionu. Kada je situacija izmakla kontroli „specijalci“ policije MUP-a HNK upali su na tribinu gdje su bili vatreni navijači Zrinjskog i  sukobili se sa njima. Skoro deset minuta gledali smo velike probleme na popularno zvanom "stajanju" stadiona „Pod Bijelim brijegom“. Policija je upotrijebila i suzavac kako bi primirila huligane, što su i uspjeli učiniti do početka drugog dijela igre. Podsjetimo, mostarskom derbiju nisu prisustvovali navijači Veleža, jer im je Uprava Zrinjskog zabranila dolazak, odnosno ulazak na stadion „Pod Bijelim brijegom“.

Čolić je istrčao brzu kontra u 22. minutu, a u zadnji tren Nikolić spašava mrežu „plemića“. Igrao se 24. minut kada je Šečić direktno šutirao iz kornera. Lopta je završila u naručju Melhera Žižović je mogao promijeniti rezultat u 25. minutu, ali nije, jer je njegov šut završio pored gola Efendića.
0:1 Čolić (28)
Velež je izveo brzu akciju, i na opšte iznenađenje prisutnih na stadionu došao u vodstvo. Čolić je uputio udarac, a lopta je završila u golu Zrinjskog, pored nemoćnog Melhera, za veliko slavlje „rođenih“. Zrinjski tada furiozno kreće u napade. U 32. minuta sreća je saveznik „rođenih“. Lopta je poslije udarca Žuržinova završila na stativi. Minut prije toga Kordić je glavom pokušao, no opet pored gola. U 44. minutu Ivanković je imao šansu, ali na odmor se otišlo za vodstvom „rođenih“.  U drugom poluvremenu ofanziva „plemića“. Iako su stegli obruč oko šesnaesterca Veleža premoć nisu kapitalizirali. Naprotiv, u 52. minutu poslije kontre Veleža Obad je šutirao. Žuržinov loše reagovao i umalo postigao autogol.

1:1 Stojanović (54)
Zrinjski je u 54. minutu stigao do poravnanja rezultata. Stojanović je nadmudrio Kazazića i izašao sam pred Efendića, te pogodio za 1:1. Ipak, Velež se nije predao poslije primljenog pogotka. U 62. minuta Čolić se mogao proslaviti, ali… Lopta je "odskakutala" pored gola. Dvije minute kasnije nova „kontra“ gostiju. Obad je loše šutirao,  pa je rezultat ostao u „egalu“. U 80. minuta Serdarušić je grubo startovao nad Čolićem, i sudija Arnautović pokazao mu je put u svlačionicu. Niko tada nije očekivao da će lider doći do sva tri boda. Međutim, trenutak odluke desio se u 89. minutu.
2:1 Vuković (89)
Poslije izvedenog prekraša za Zrinjski, Šečić izuzteno loše reaguje, te poklanja „loptu“  Vukoviću. On se nije dvoumio "pucao" je i pogodio za ogromno slavlje navijača i igrača Zrinjskog. Do kraja meča šokirani igrači Velež nisu imao „snage“ da izvuku bod.

MOSTAR – Stadion „Pod Bijelim brijegom“. Gledalaca: 6.000. Žuti kartoni: Melher, Serdarušić, Žižović, Kordić (Zrinjski), Šečić, Čolić, Majkić, Duraković (Velež). Crveni karton: Serdarušić (Zrinjski).
ZRINJSKI: Melher, Nikolić, Serdarušić. Džidić, Selimović /od 79. Aničić/, Žuržinov, Ivanković, Stojanović, Žižović, Kordić /od 70. Vuković/, Đurić. Trener: Dragan Jović.
VELEŽ: Efendić, Kazazić, Kadić, Kadrić, Šečić, Zaimović, Čolić, Velagić, Škaljić /od 74. Duraković/, Obad, Majkić /od 59. Demić/. Trener: Abdulah Ibraković.
Sudija: Mihdat Arnautović (Tuzla).