Premijer Liga BiH : Želji derbi, Zrinjskom titula

09 Maja
17:48 2009

Dva kola prije kraja je riješeno pitanje prvaka naše nogometne Premijer lige jer je Zrinjski, uprkos porazu od 2:1 na gostovanju kod Zvijezde, i teoretski ovjerio plasman na prvo mjesto. Mora se priznati da Mostarci zaluženo dolaze do druge titule prvaka, te će nakon Modriče prošle sezone oni predstavljati našu zemlju u Ligi prvaka.Najzaslužniji sa ovjeru titule Zrinjskog su nogometaši Željezničara koji su u 93. vječitom sarajevskom derbiju danas na Grbavici sa 2:0 bili bolji od Sarajeva. Domaćima su pobjedu golovima donijeli Bekrić i Bešlija, a ovaj derbi će ostati upamćen i po neredima navijača Sarajeva zbog kojih je u drugom poluvremenu susret bio prekinut nešto više od deset minuta.Do vrlo bitna tri boda u borbi za opstanak su došli nogometaši Veleža koji su u Vrapčićima sa 2:0 bili bolji od Slobode koja je tako propustila priliku da zadrži priključak za Zrinjskim. Iako u prvom poluvremenu bez golova, Velež je već u trećoj minuti nastavka golom Obada sa bijele tačke došao do vodstva, da bi pobjednika u 72. minuti ovjerio Armel Škaljić.Pobjeda Veleža je u prilično nezavidan položaj uoči poslednja dva kola stavila Orašje koje je danas poraženo u Zenici i sada za timom iz Mostara zaostaje dva boda. Orašje se dugo držalo, ali je Čelik ipak njegov otpor slomio u 61. minuti kada mrežu gostiju zatresa Emir Hadžić. Iako je tim sa Bilinog Polja do kraja mogao i do novih golova, njih ipak više nije bilo.

Poraze Sarajeva i Slobode je pored Zrinjskog na najbolji mogući način iskoristila Slavija koja je na svom terenu sa 2:1 savladala Leotara i tako se vratila na drugo mjesto, obezbijedivši pri tome nastup u Evropi sledeće sezone. Iako je Leotar poveo, za Slaviju su dosuđena dva penala koje su sigurno realizovali Šćepanović i Jovanović.
Jedinu gostujuću pobjedu je danas slavio Borac koji je sa visokih 3:0 deklasirao Posušja koje će se naredne sezone takmičiti u nižem rangu takmičenja. Uprkos dobroj igri tima iz Banja Luke, na ovaj meč je sjenu bacila situacija kada su domaći postigli čist gol, a iako je lopta čak pola metra prešla gol-liniju Borca on im ipak nije priznat.
Iako od danas više nisu aktuelni prvaci naše zemlje, nogometaši Modriče mogu biti zadovoljni što su pobjedom od 4:1 nad Travnikom ovjerili opstanak u ligi, a osmi današnji meč je donio još jednu domaću pobjedu koju su sa 2:1 nad Širokim slavili Laktaši, u jedinom meču koji nije nosio veći rezultatski značaj.