Predsjednik BHAAAS-a dr. Esad Boškailo : Ako nas je nacionalizam i fašizam doveo do ovakve situacije, onda je riješenje u bježanju od tih najopasnijih pojava u savremenom društvu !
Svakog oktobra od 2007. godine, kada je utemeljena, pa na ovamo, Bosansko Hercegovačko Američka Akademija za Nauku i Umijetnost ( BHAAAS) održava jedan od svoja dva redovna godišnja sastanka u jednoj od američkih država, dok se, onaj drugi, zavičajni, upriličuje nekako s proljeća , u matičnoj domovini i to uvijek u različitom gradu. Posljednji, šesti po redu susreti BHAAS u domovini su održani u aprilu i to u Bihaću, a tokom manifestacije , koja je organizovana u saradnji sa Kantonalnom bolnicom “Dr. Irfan Ljubijankić” i bihaćkim Univerzitetom, stručnjaci iz SAD i regije su , da podsjetimo, prezentirali najnovija iskustva i znanja iz svih medicinskih oblasti.Na drugoj strani, u Americi, osmi susreti asocijacije koja okuplja afirmisane bosansko-hercegovačke naučnike i umjetnike koji žive i rade u SAD i Kanadi, te nepolitičke i neprofitne organizacija koja radi na unapređenju i razvoju nauke i umjetnosti bosanskohercegovačke dijaspore i povezivanju i razmijeni znanja sa stručnjacima u domovini, održani su prije par dana u Phoenix-u, u američkoj državi Arizona.
U skladu sa tradicijom i svojim normativnim aktima, tokom dvodnevnog rada , između ostalog je izabrano i novo rukovodstvo, a čast i obavezu da predstavlja i vodi BHAAAS u narednih 12 mjeseci, pripala je dr. Esadu Boškailu koji u razgovoru za Kliker. info, iznosi zaključke skupa u Arizoni .
“Razgovaralo se o novim projektima, pripremama za sastanak Akademije u Brčkom u aprilu 2015, još boljem organizovanju unutar BHAAAS-a , a upriličeno je i tradicionalno upoznavanje sa novim članovima . Pored toga su analizirani i planovi vezani za jačanje sekcije Mladih naučnika koju predvode Dr. Lejla Hadžikadić i prof. dr. Nirvana Pištoljević. Istaknuta je i činjenica da u posljednje vrijeme i Vijeće ministara BiH prepoznaje vrijednosti ove organizacije i da nam daje podršku, ali sve to nije ni na približno željenom nivou, zbog čega moramo ojačati saradnju i sa njima i sa univerzitetima i drugim institucijam BiH koje se bave naukom i umjetnošću. Ovdje je važno naglasit da mi ne tražimo nikakvu materijalnu pomoć ili nagradu.Tražimo samo podršku i uslove za lakše djelovanje na svim područjima naše domovine”, ističe novi predsjednik BHAAAS dr. Esad Boškailo .
Prema njegovim riječima, dužna pažnja je i ove godine poklonjena organizacijama i pojedincima koji nesebično pomažu rad Akademije , a ne vode porijeklo iz naše zemlje.
“BHAAAS je ovogodišnje priznanje za uspiješan rad dodijelila dirigentici Diane Wittry za postignutu saradnju između američkih muzičara i Sarajevske filharmonije.Nismo zaboravili ni psihologinju dr. Dawn Noggle,inače počasnu članicu Akademije zbog svog nesebičnog rada sa Bosanskom zajednicom u Phoenixu.O kakvoj se osobi radi , biće jasno ako vam citiram samo dio njenog govora kojeg sam zabilježio tokom obraćanja članovima akademije.
“Slušala sam ono što je rečeno danas i ako vam je cilj da izgradite budućnost za uspiješnu Bosnu za Bosance i u Bosni i dijaspori, onda je sjeme te budućnosti upravo u ovoj prostoriji. Strast, talenat i vizija. Moja je privilegija, ali i odgovornost da budem dio toga. Kao što vidite vi ste Kismet za mene.Sarajevo i Bosna u globalu stoje na raskrsnici duboko umnog mišljenja kroz svijetske religije, bogatu istoriju susreta istoka i zapada. Prije mene je bosanska umjetnica ovdje rekla: “Nije važno odakle dolazimo, nego ko smo odlučili da budemo.”Ja bih rekla da to odakle dolazimo bogato doprinosi našem duhu, srcu i intelektu.Vi imate višestoljetnu kulturu pluralizma i tolerancije i kreativnost koja proističe iz takve perspektive”,kazala je između ostalog profesorica Noggle.
Da citiram Rumija: “Dozvoli ljepoti da bude ono što mi radimo.Postoji stotinu načina da kleknemo i poljubimo zemlju.”
Predsjednik Boškailo ističe i činjenicu da Akademija svake godine u svoje redove prima nove članove čime dokazuje da nije elitistička već otvorebna i transparentna organizacija koja striktno poštuje utvrđene standarde i propozicije.
“Akademiji i našim zemljacima koj zive u Phoenixu, ove godine su svoje radove predstavili novoprimljeni čanovi dr. Naim Logić, dr. Zdravko Šalipur i počasni član dr. Keith Doubt.
Prof.dr. Zdravko Šalipur koji radi za renomiranu kompaniju Exponent, Failure Analysis Associates, Inc. je dao prezentaciju o naučnom istraživanju uzroka raznih udesa. Naime, Dr. Šalipur i kolege rekonstrukuiraju nesreće (saobraćajne, industrijske, sportske, itd) i kao biomehanički stručnjaci traže uzrok ljudskih povreda.
Naim Logić je doktor elektrotehnike.
Radio je na ETF-u – Elektrotehničkom Fakultetu u Sarajevu, ASU – Arizona State University, a trenutno radi u Elektroprivredi Arizone (SRP) u Phoenixu, gdje vodi Sinkrofazor tim. Sinkrofazori su nova, revolucionarna tehnologija koja omogućava detaljno praćenje dinamike elektroenergetskih sistema. Treba naglasiti da se sa sve većim udjelom obnovljivih izvora energije, kao što su vjetar i sunce, dinamika sistema značajno mijenja, što naglašava sve veću važnost tehnologije sinkrofazora.Međutim, osim nauke Dr. Logić ima i drugi hobi – planinarenje. Njegovo iskustvo je da se te dvije aktivnosti: fizička aktivnost u prirodi i planini te intelektualni rad u nauci i na radnom mjestu međusobno upotpunjuju.
Poruka njegove prezentacije je da se optimalnim balansom tih aktivnosti može postići maksimum na oba polja: i doktorat u nauci i struci te izlazak na najvišu planinu svijeta Mt Everest, visok 8.850 metara, što je Naimu uspjelo prije dvije godine.
Dr. Keith Doubt professor sociologije sa Wittenberg University Springfield, prezentirao je svoju novu knjigu “Through the Window: Kinship and Elopement in
Bosnia-Herzegovina » Knjiga opisuje kulturni aspekt sklapanja braka koji se u narodu zove « UKRALA SE «
I na kraju, tokom Dana Akedemije u Phoenixu, Sanela Kisić, novi član BHAAAS, likovna umjetnica bosanskog porijekla je održala samostalnu izložbu. Ona nesebično pomaže mnogim međunarodno priznatim humanitarnim organizacijama. I ovaj put Sanela se rado odazvala i obećala da će 50% od svog honorara na slikama pokloniti BHAAAS.”
Na pitanje, šta će on lično kao predsjednik pokušati uraditi tokom svog jednogodišnjeg mandata, dr Boškailo naglašava da je BHAAAS naučna asocijacija koja poštuje i uvažava kontinuitet .
” Dosadašnji predsjednik dr. Gordan Srkalović je uradio zaista mnogo . Na meni je samo da nastavim, sa novim idejama i novim projektima. Pripreme za Dane Akademije u Brčkom su već uveliko krenule. Procjenjujemo da ćemo imati preko 300 predavanja iz različitih oblasti nauke i to će vjerovatno biti najveći nauči skup u BiH iduće godine.
Nastojat ću da ojačam saradnju sa svim univerzitetima u Bosni i Hercegovini i drugim institucijama koje rade za dobrobit svakog čovjeka”, obećava Boškailo i ponovo se vraća na ovogodišnje susrete u Arizoni sa molbom da obavezno istaknemo doprinos vlasnice i osoblja restorana “Café Sarajevo” u Phoenixu te Nirvana Pištoljevića i članove njegovog benda, koji su se potrudili da ce članovi akademije, nakon napornog rada i naši brojni zemljaci koji žive u Phoenixu, osjećaju kao da su negdje u Bosni
i Hercegovini.
Odgovorio je i na pojedine kritike da se Akademija , u dosadašnjem radu, izbjegavala baviti osjetljivim pitanjima vezanim za uređenje BiH, odnosno ustavne anomalije iz Daytona.
“Akademija se neće baviti dnevno političkim događaima, ali zbog važnosti očuvanja osnovnih principa slobode i demokratije, BHAAAS je formirala komisiju koja će reagovati u slučaju povrede građanskih prava u našoj drzavi. Mi nećemo ostati neutralni jer kako kaže Desmond Tutu, borac za ljudska prava iz Južne Afrike “ Ako si neutralan kad se nepravda čini , izabrao si stranu ugnjetača”, ističe dr. Boškailo.
Predsjednik BHAAAS-a prokomentarisao je na kraju i rezultate proteklih izbora u Bosni i Hercegovini .
“Rezultati nedavnih izbora u BiH po meni nisu nimalo ohrabrujući. Razlozi za ovakve rezultate su vjerovatno višestruki i potrebne su ozbiljne analize da saznamo zašto je glasački korpus u BiH ovako glasao.
Bojim se da su građani BiH doboko u jednom opasnom psihološkom stanju koje mi u psihijatriji zovemo ”naučena bespomoćnost” ili “learned helplessness”.Naučena bespomoćnost uzrokuje teške depresije kod ljudi, a objašnjava se kao mentalno stanje u kojem je čovjek naučio da izdržava velike teškoće i tako postaje nemoćan da iz tih teškoća izađe i pored ukazane prilike. Jednostavnim jezikom rečeno “čovijek ne zna za bolje”.
On jednostavno izabere patnju jer misli da je izgubio kontrolu nad datom situacijom.Kako drugačije objasniti ponovno glasanje za iste stranke, koje su ih i dovele u ovu tešku situaciju?
Ako nas je nacionalizam i fašizam doveo do ovakve situacije, onda je riješenje u bježanju od tih najopasnijih pojava u savremenom društvu.Vjerujem da je nada i riješenje u udruživanju zdravih građanskih stranaka koje će se boriti za svakog stanovnika Bosne i Hercegovine.Mi svi imamo obavezu i dužnost da radimo na očuvanju slobode i prava za sve kako bi sačuvali nadu za bolju budućnost”, ističe Boškailo i podsjeća na ranije svoje izjave da nikada ne bi pristao da živi u državi u kojoj bi drugi imali manja prava od njega.
Dr. Eso Boškailo je inače rođeni i pravi Počiteljac, trenutno sa američkom adresom stanovanja. Živi i radi u Phoenixu, gdje je trenutno zamjenik direktora za specijalizaciju u najvećoj psihijatrijskoj bolnici u pomenutom gradu i vanredni profesor psihijatrije na Univerzitetu u Arizoni. Pored toga, između ostalog se bavi i spiosateljskim radom i koautor je poznate knjige “Wounded I Am More Awake: Finding Meaning after Terror, publikovane od strane prestižnog Univerziteta Vanderbilt .
H.S. (Kliker.info)
2 0 komentara