Emocionalni oproštaj Baracka Obame : Odbacimo diskriminaciju i jačajmo naše temeljne vrijednosti (Video)
Za razliku od ostalih američkih preedsjednika koji su svoje oproštajne govore naciji uputili iz waskingtona, Barack Obama je svoju posljednju besjedu u svojstvu još uvijek aktuelnog ldera SAD odaslao iz Vjetrovitog grada i to onog njegovog siromašnijeg dijela, mjesta gdje je i počeo njegov meteorski politički uspon do Bijele kuće.
Na kraju balade, odnosno mandata, Obama je u vrijeme kada su pod znak pitanja došle i temeljne vrijednosti američkog društva i države uputio optimističnu poruku da je danas, i pored svega, veći optimista nego onda kada je ulazio u Bijelu kuću. Pored toga je i obećao da će primopredaja dužnosti i ovlaštenja sa novoizabranim predsjednikom proteći bez bilo kakvih problema.
U prisustvu porodice, saradnika , prijatelja, gostiju te brojnih poštovaoca i fanova,koji su ga, kako kaže učinili boljim čovjekom, Obama je kao briljantan govornik, prema ocjeni američkih komentatora , iz Chicaga odaslao jedan od najdojmljivijih oproštajnih govora čije poruke su usmjerene prema zbližavanju trenutno podijeljene nacije.
“Jednako kao što kao građani moramo ostati na oprezu od vanjske agresije, tako se moramo čuvati od slabljenja vrijednosti koje čine ono što jesmo”,istakao je između ostalog Obama naglašavajući da razumije kako demokratija ne zahtjeva uniformnost ali zahtjeva osnovni osjećaj solidarnosti.
“Svi smo u ovome zajedno”, istakao je Obama i ponovio svoju neopredjeljenu podršku ugroženim, marginaliziranim i ranjivim grupama i zajednicama u SAD , pomenuvši između ostalih izbjeglice i američke muslimane.
Emotivnim riječima odlazeći predsjednik se naročito zahvalio prvoj dami i svojoj supruzi Michelle te potpredsjedniku Bidenu kojeg inače naziva svojim starijim bratom.
Obama je počeo svoju političku karijeru u Chicagu , radeći prvo kao organizator zajednice u siromašnim crnačkim četvrtima, zatim kao delegat u parlamentu Illionisa i naposlijetku kao američki senator iz te države.
Svoje iskustvo iz siromašnih četvrti opisao je 1995. u knjizi “Snovi mojega oca”. Pisao je o znakovima propadanja čikaških crnačkih ‘kvartova’ koji su bili otrcani, djeca neobuzdana, iz kojih su se bolje stojeće obitelji iseljavale, a zatvori bili krcati mladima.
U državnom paralementu Illionisa zalagao se zato za širenje zdravstvene zaštite njihovim stanovnicima i bolje postupanje policije prema njima.
Godine 2004. pobijedio je na državnim izborima za američki Senat, a samo četiri godine poslije ušao u povijest i postao prvi afroamerički predsjednik Sjedinjenih Država. Pobjedu je proslavio, naravno, u Chicagu.
U Chicagu je Obama održao oba pobjednička govora nakon pobjeda na predsjedničkim izborima. Prvi, u Grant parku, bio je naročito poseban.
“Ako netko još sumnja da je Amerika mjesto u kojem je sve moguće, ako se netko još pita jesu li snovi naših osnivača još živi, ako netko još propituje snagu naše demokratije večeras je dobio odgovor”, rekao je Obama pred 100.000 ljudi, među kojima je bilo mnogo suza radosnica, prohladne noći u novembru 2008.
(Kliker.info)
Komentari