Odlaze stranci, slave kriminalci : BiH napuštaju tužioci koji vode 200 istraga!
Više od 200 istraga trenutno je otvoreno u posebnom odjelu za organizovani kriminal i korupciju Tužilaštva BiH gdje na najznačajnijim predmetima rade međunarodni tužioci, potvrđeno je "Sanu" u toj instituciji.
Ne mogu u sudnicu
Predmeti na kojim oni rade, pored ostalih, su afera CIPS, potom istraga koja se vodi protiv Rijada Rustempašića, koji je osumnjičen za neovlašten promet vojnom opremom, te istraga protiv premijera RS Milorada Dodika, koji se sumnjiči da je sa grupom saradnika i poslovnih partnera oštetio budžet RS za oko 115 miliona KM. Podsjetimo, odluka o otvaranju istrage protiv Dodika uslijedila je na temelju izvještaja o počinjenom krivičnom djelu koje je ranije podnijela SIPA, a koji je potpisao pomoćnik direktora te agencije Dragan Lukač.
Šta će u konačnici biti sa ovim predmetima, trenutno niko ne zna, budući da je visoki predstavnik Valentin Incko donio odluku kojom je produžen mandat stranim tužiocima u odjelu za ratni zločin dok će tužioci u odjelu za organizovani kriminal i korupciju ubuduće raditi samo kao savjetnici. U Tužilaštvu BiH nam je rečeno da je potrebno dogovoriti dalju metodologiju rada na tim predmetima. Shodno odluci visokog predstavnika, međunarodni tužioci će i dalje biti uključeni u rad na predmetima koje su vodili, ali neće moći ulaziti u sudnicu, ni prezentirati dokaze. Istraga koju su vodili međunarodni tužioci protiv Rijada Rustempašića, što je često spominjano u javnosti, rezultirala je i njegovim hapšenjem pod optužbom za krivično djelo terorizma i neovlašten promet naoružanjem i vojnom opremom. Uhapšeni su i Abdulah Handžić i Edis Velić, koji se sumnjiče za povezanost s terorističkim aktivnostima.
Šta su sudili U okviru istrage u aferi CIPS, tužitelj Hajki Vendorf je podigao prvu optužnicu protiv Mladena Smiljanića, koji se tereti da je počinio krivično djelo zloupotrebe položaja. Optužen je da je tražio mito da ne bi proslijedio informacije o postojanju međunarodnog naloga za hapšenje za osobe koje su podnijele zahtjev za izdavanje ličnih dokumenata iz sistema CIPS u matičnom uredu Brčko Distrikta.U Sudu BiH kažu da je 2008. godine izrečeno 19 prvostepenih i 13 drugostepenih presuda Odjela II za organizovani kriminal, privredni kriminal i korupciju Suda BiH, dok je ove godine izrečeno 36 prvostepenih i sedam drugostepenih presuda. Ni u jednom od tih predmeta međunarodne sudije nisu bile predsjednici vijeća. Članovi vijeća strane sudije bili su u 11 predmeta, od čega u tri prvostepene presude, te osam puta kao članovi apelacionih vijeća. Radi se o predmetima Nebojša Vasilić, Vujadin Savanović i drugi, Zoran Đerić i drugi, Dragan Čović i drugi, Milijana Obrenović i drugi, Željko Tasovac i drugi, Muhamed Huskić, Veljko Perić, Siniša Ramić i drugi, Aziz Dizdarević i drugi i Dragan Mikulić i drugi. Trenutno je strani sudija angažiran u predmetu Zoran Đerić i drugi, a suđenje se nalazi u žalbenom postupku.
Dodik prao pare? Istraga protiv Milorada Dodika i njegovih saradnika se vodi i zbog sumnje da su prali novac kupujući namještaj i opremu za novu zgradu Vlade RS, jer je dokazano da su, na primjer, cijene namještaja bile višestruko povećane u odnosu na stvarne kod dobavljača. Mediji su kao primjer rasipanja budžetskog novca isticali da su kupovane pepeljare koje su plaćane po 500 eura. Uz istragu o opremanju zgrade Vlade utvrđuju se i činjenice vezane za način finansiranja izgradnje autoceste Banja Luka-Gradiška.
Mijenjali na vrijeme U Sudu BiH nam je potvrđeno da je pred Odjelom II zamjena međunarodnih sudija domaćim počela nešto ranije nego u Odjelu I za ratne zločine, tako da su prošle godine veliki broj predmeta sudila vijeća u kojim su bili isključivo domaće sudije. Također, pretresi koji su trenutno u toku pred Odjelom II se vode pred vijećima sastavljenim isključivo od domaćih sudija. (Kliker.info-San)
Komentari