Najveće poniženje od pamtivjeka : Njemačka ušla u finale, Brazilci doživjeli najteži poraz u istoriji (Video)

09 Jula
03:10 2014

debakl12Moderni fudbal  ne pamti ovakvo demoliranje u prvih pola sata kakvo su Nijemci u Belo Horizonteu priuštili Brazilcima u polufinalu Svjetskog prvenstva. Na semaforu je svijetlilo nestvarnih 0-5, a s tribina prepunih odjekivali jecaji domaćih navijača. Ako su prvi SP u svojoj zemlji Brazilci zapamtili po ‘maracanazu’, ovaj drugi će pamtiti po ‘mineirazu’. Nijemci su se tako lakše od očekivanog plasirali u svoj osmi finale mundijala, 13. jula  u 21 sat na Maracani u Rio de Janeiru lovit će svoj četvrti naslov.
Izostanci kapetana Thiaga Silve i Neymara pokazali su se nenadoknadivima za ‘selecao’, naročito poglavito zapovjednika obrane Thiaga Silve, čije liderstvo na terenu Dante nije mogao nadomijestiti. Scolari je iznenadio Bernardom umjesto Neymara, a ne Willianom, no iznenadio je samoga sebe, jer je rezervni igrač Šahtjora bio blago rečeno impresioniran. Dokaz da ne griješe samo neiskusni treneri poput Nike Kovača. Strahovit je Scolarijev propust na psihološkom planu bila ‘galvanizacija’ pomoću Neymarova dresa, kojeg je David Luiz nosio na predstavljanju igrača, sviranju himni i zajedničkom slikanju.

Da je tako pazio na Nijemce pri prekidima… Brazilci su složno samo otpjevali himnu, na terenu su bili razbijena vijska već nakon nekoliko minuta početnog pritiska, nakon što su im Nijemci spustili loptu na zemlju. O tempora, o mores…Joachim Löw je u odnosu na najavljenu postavu započeo s Kloseom u špici, u formaciji 4-1-4-1, s Thomasom Müllerom i Özilom kao lažnim krilima,Schweinsteigerom kao osiguračem ispred obrane, a Khedirom i Kroosom kao agresivnim prednjim veznima koji su visoko pritiskali domaćine u otvaranju napada i dijelili okomite lopte.

Brazilce je kobno presjekao jeftini prvi primljeni pogodak u 11. minuti, nakon kornera, kakav se rijetko događa na toj razini natjecanja. Kroosova lopta preletjela je sve igrače i pala na nogu potpuno samom Thomasu Mülleru, koji ju je imao vremena primiti i pospremiti u mrežu. Brazilski igrači međusobno su se optuživali tko je kriv, čiji je Müller bio igrač. To je bilo gore nego kad je T. Silva zabio Kolumbijcima, jer tada ga je ispustio iz vida C. Sánchez….Nijemci su se potom stali u plitki blok, zadnja linija se digla na 40 metara, visoko su igrači ‘elfa’ pritisli, nisu Brazilci uspijevali pas-igrom kroz sredinu nego morali duge lopte napamet bacati prema nemoćnom i sporom Fredu. Nevjerojatno je kako je iskusni Scolari inzistirao na Fredu, Löw je to jedva dočekao, zahvaljujući tome mogla se zadnja linija ‘elfa’ dizati do centra.

Čim bi lakoćom osvojili loptu Nijemci su brzim, okomitim dodavanjima izigravali domaćine. Najviše su preko lahma i T. Müllera napadali preko brazilskog lijevog boka, Marcela kojem Hulk nije pomagao. Drugi pogodak pao je u 23. minuti kad je Klose zabio iz drugog pokušaja nakon što mu je loptu ostavio T. Müller, a potom u samo 179 sekundi već je bilo 0-4, jer u 24. minuti zabio je Kroos nakon Lahmova centaršuta, pa opet Kroos nakon što je Fernandinho pogriješio u dodavanju pred svojim vratima.Ni to nije bilo sve, Nijemci su s pola snage kontrolirali zbivanja i u 29. minuti Özil i Khedira su se umalo ušetali u vrata za nevjerojatnih 0-5. Do kraja poluvremena bilo je situacija kad su se Brazilci branili u formaciji 6-4-0.

U drugo poluvrijeme Brazilci su istrčali spasiti čast, zabiti gol da izbjegnu ‘metlu’, ušli su Paulinho i Ramires, imao je Neuer čak četiri intervencije između 51. i 53. minute, ali opet su zabijali Nijemci. Rezerva Schürrle u 69. i 79. minuti, a Löw je uspio sačuvati Hummelsa za finale te dati prve minute na SP-u Draxleru. Domaći navijači rugali su se Scolarijevim nogometašima kličući ‘ole, ole’ na dodavanja u završnici.

BRAZIL: Julio Cesar – Marcelo, Dante, David Luiz, Maicon – Luiz Gustavo, Fernandinho (Paulinho, 46) – Bernard, Oscar, Hulk (Ramires, 46) – Fred (Willian, 70).

NJEMAČKA: Neuer – Lahm, Boateng, Hummels (Mertesacker, 46), Hoewedes – Schweinsteiger, Khedira (Draxler, 76) , Kroos – Mesut Ozil, Thomas Mueller, Klose (Schuerrle, 58).

STRIJELCI: 0-1 Thomas Mueller (11), 0-2 Miroslav Klose (23), 0-3 Toni Kroos (24), 0-4 Toni Kroos (26), 0-5 Sami Khedira (29), 0-6 Andre Schuerrle (69), 0-7 Andre Schuerrle (79), 1-7 Oscar (90).

SUDAC: Marco Rodriguez (Meksiko)

STADION: Mineirao

GLEDATELJA: 62.000

Statistika dvoboja Brazil-Njemačka (1-7):