Mlada selekcija za korak prekratka: BiH Češka (1 : 1)

11 Oktobra
02:20 2006

U utakmici baraža za plasman na EP do 21 godine mladu reprezentaciju Bosne i Hercegovine od uspjeha je dijelilo samo nekoliko minuta. 8000 gledatelja koliko ih se iskupilo na Koševskom stadionu aplauzom je ispratilo uplakane nogometaše Bosne i Hercegovine. Imaju za čim žaliti, prikazali su igru koja je vrijedna odlaska na EP, ali ipak u Nizozemskoj ćemo narednog ljeta gledati večerašnje suparnike, Čehe.

B i H – Češka 1:1 (prva utakmica 1:2)
Već od samog početka naši nogometaši su najavili da će jurišati na pobjedu, otvorili su susret dobrom prilikom Vedada Ibiševića koji pokušao lobovati češkog vratara što mu nije pošlo za rukom. U 25. minuti Džeko ulazi u šesnaesterac, pada, ali zviždaljka belgijskog sudca ostaje nijema (1. put večeras). Česi su uglavnom pokušavali ugroziti gol vratara Baotića udarcima iz daljine, ali Baotić je kao i svi ostali igrači u večerašnjoj utakmici bio odličan.
Stadion je proključao u 52. minuti kada češki vratar odbija loptu na koju u trku nailazi Salihović i fantastičnim udarcem lijevom nogom sa dvadesetak metara neobranjivo je šalje u rašlje. Već dvije minute iza toga Džeko je u prilici, ali rezultat ostaje 1:0. Česi se otvaraju i u 83. minuti nakon prizemnog ubačaja s desne strane Frejlach šalje loptu pod devedesetku nemoćnoga Baotića.
Ono što se događalo u posljednjih pet minuta susreta može biti predmetom rasprave jer bilo je nekoliko spornih situacija, naravno sve na štetu naše reprezentacije. Prva je ofsajd prilikom zgoditka za nesuđenih 2:1. Nakon toga, prilikom kornera jednu loptu igrač Češke (s brojem 5) očigledo brani lijevom rukom na petercu, ali zviždaljka belgijskog sudca ponovno je nijema.
Uzaludni su bili protesti naših igrača u tom trenutku, ali i nakon susreta. Ostaje utjeha kako BH fudbal ima blistavu budućnost koja će prije ili kasnije dočekati svoj trenutak.