MIAMI: Amer Delić isprašio Davydenka

27 Marta
12:32 2007

Amer Delić, Tuzlak koji nastupa pod američkom zastavom, napravio je senzaciju savladavši u trećem kolu ATP Mastersa u Miamiu četvrtog igrača svijeta Nikolaja Davydenka, slavivši sa 2:0, po setovima 7:6, 6:3. Pobjeda našeg tenisera jedno je od najvećih iznenađenja dosadašnjeg dijela turnira.Loše je Amer otvorio meč sa Davydenkom, izgubio svoj prvi servis gem i igrao jako loše čitav prvi set. Bekend nije ulazio ni na najednostavnije poene, a napravio je nevjerovatnih 26 neforsiranih grešaka (na 9 Davydenka). Sve je izgledalo kao da će četvrti igrač svijeta ostvariti rutinsku pobjedu, barem osvojiti prvi set.U devetom gemu imao je Rus dvije break lopte, koje su ujedno bile i set lopte za vodstvo od 1:0. Srećom, Amerov servis, ali i bekend, napokon su proradili i uspio se održati u meču, spasivši do kraja gema još dvije set lopte. Najvažnije od svega, vratio je samopouzdanje, odmah napravio break, te u sljedećem moćnim servisom poveo sa 6:5! Davydenko je izgledao sve nervozniji, a mladi Delić sve bolji, pa je u tie-breaku koji je trajao dosta dugo uhvatio dva mini breaka i sjajnim servis winnerom došao do 1:0 u setovima.U drugom nervoza nije popuštala Davydenka, koji kao da je čitavo vrijeme žalio za četiri set lopte koje je imao. Sve češće je griješio, a Delić reducirao broj svojih neforsiranih grešaka, pa je već u trećem gemu napravio novi break, te sjajnim servisom u narednom poveo sa 3:1. Meč se lomio u osmom gemu drugog seta. Delić je servirao i neforsiranim tri puta prepuštao priliku Davydenku da se vrati u meč, ali isto tako spašavao break lopte i na kraju meč zaključio fantastičnom igrom u devetom gemu za trijumf od 7:6, 6:3. Delić je u osmini finala Miamia za protivnika imati pobjednika meča između Čeha Tomasa Berdycha (14. nosioc) i Argentinca Juana Ignacija Chele.  (kliker.info/sportzine.ba)