Liga prvaka : Show Arsenala i remi BATE-a i Juvea

30 Septembra
22:15 2008

Kako smo i već nakon prvog kola Lige prvaka saznali da neće biti lakih utakmica i odrađivanja posla te već ranije uknjiženih tri boda, ovoga puta to su potvrdili debitanti Bjelorusi BATE Borisov koji je izgubio dva boda od moćnog Juventusa. BATE Borisov, maleni klub iz Bjelorusije još je jednom dokazao da ulazak u Ligu pravka nije bio nezaslužen. Nakon prvog kola i poraza od Reala na Santiago Bernabeuu od 2-0, ovoga puta zaustavili su veliki Juventus. Bjelorusi su čak i vodili 2-0, ali im je očito ponestalo snage i strpljenja za odraditi utakmicu do kraja te su Talijani uspjeli doći do boda. Domaćini su poveli u 17. minuti nakon sjajne lopte Stasevića koji pronalazi Krivetsa koji pak vara Alexa Manningera i zaobilazi ga za prvi pogodak u elitnom europskom klupskom natjecanju. Sreći na tribnama nije bilo kraja kada je Stasević šest minuta kasnije potvrdio vodstvo domaćina. Talijani su neko vrijeme bili u šoku, ali tada su krenuli igrati. Iaquinta je prvo glavom smanjio na 2-1, a u samoj završnici prvog dijela postavio je konačan rezultat utakmice kada prevario vratara Veremka. Očito je da će Bjelorusija biti opasan teren za sve protivnike BATE Borisova. U drugoj utakmici skupine H u vrlo hladnom St. Petersburgu domaćin je poražen od Real Madrida 2-1. Kraljevski klub je silovito krenuo protiv pobjednika Kupa Uefe i Superkupa i u vodstvo došao već u 4. minuti. Rafael van der Vaart je sa desne strane ubacio oštru loptu u kazneni prostor koju je nespretnom reakcijom u vlastitu mrežu pospremio Tomaš Hubočan. Zenit se nije predavao i povezao je sve konce igre te u 25. minuti izjednačio preko Dannyja koji glavom matira Ikera Casillasa. Dannyju je nakon prodora po lijevoj strani asistirao otkriće Eura 2008. Andrej Aršavin. Schusterovi igrači bili su svjesni svojih prednosti i ponovno su u vodstvo došli samo šest minuta nakon izjednačanja. Tragičar utakmice Hubočan nije pokrio svog čovjeka i nakon akcije dvojice Nizozemaca, Ruud van Nistelrooy je sa devet metara pogodio mrežu Malafejeva.
Oba trenera tražila su od svojih igrača više trke i napadačkih akcija, a gledatelji na stadionu Petrovski uživali su u brojnim akcijama obje momčadi. Španjolci su preko Higuaina i Robbena imali priliku za povećanje vodstva, dok su domaćini ostali bez boda iako je Aršavin imao priliku utakmice. Trener kraljevskog kluba je prije sučevog zvižduka najavljivao pobjedu do koje je došao nakon vrlo otvorene utakmice prepune šansi sa jedne i druge strane. – Real je vrhunska momčad i njihovu pobjedu neću pripisati sreći. Njihova klasa više presudila je večeras – rekao je napadač Zenita Andrej Aršavin.

Dvoboj Adebayor – Van Persie
U skupini G Arsenal je na svom Emirates stadionu ugostio Porto. Nakon remija protiv Dinama iz Kijeva Wengerovi igrači nisu imali milosti za Portugalce. Gledatelji su uživali u dvoboju dvojice svojih igrača – Emmanuela Adebayora i Robina van Persieja. Razigrana ‘legija stranaca’ do vodstva je stigla tek u 31. minuti iako su cijelo vrijeme imali inicijativu. Adebayor je izbjegao zaleđe i mirno dodao u sredinu gdje natrčava Robin van Persie koji iz pada pogađa mrežu Heltona. Devet minuta kasnije Nizozemac vraća uslugu napadaču ‘topnika’ kada iz kornera nabacuje loptu točno na glavu Adebayoru koji povisuje rezultat na 2-0. Snaga i snalažljivost Van Persiea došla je još jednom do izražaja kada ga je pronašao hrvatski ‘krvnik’ Theo Walcott, a Nizozemac se odhrvao startu braniča i špicom prevario vratara za nedostižnih 3-0. Guarin je srušio Bendtnera u kaznenom prostoru, a sa bijele točke miran i precizan bio je napadač Toga.Fenerbahce i Dinamo Kijev odigrali su utakmicu bez pogodaka. Ognjen Vukojević igrao je od samog starta za Ukrajince u susretu u kojem nije bilo previše prilika te se velika i bespoštedna borba vodila na sredini terena.
Klinsmann i dalje u crvenoj zoni
U derbiju 2. kola Lige prvaka i skupine F Bayern je na svojoj Allianz Areni dočekao Lyon. Nakon niza slabih rezultata trener Klinsmann morao je prikazati i dokazati navijačima i upravi Bavaraca nešto više kako bi i dalje mogao voditi Bayern. Nakon uvodnih minuta Nijemci su imali nekoliko prilika, a sudac nije dosudio prekršaj u kaznenom prostoru nad Kloseom. Francuzi su se otvorili što je urodilo plodom. Iz slobodnog udarca Juninho je izveo jedan od svojih poznatih slobodnjaka i lopta je iznenadila Demichelisa koji lagano dodiruje glavom loptu i vara vratara Rensinga. U tom trenutku Klinsmann je već pakirao svoj kofere, ali poznato je da je nogomet igra u kojoj pobjeđuju Nijemci. Naime, Bavarci su pritiskali i prijetili, ali lopta nije željela u mrežu. Na drugoj strani imali su nekoliko prilika i gosti, ali Ze Roberto je u 52. minuti izjednačio glavom nakon nabačaja Klosea sa desne strane. U završnim minutama obje momčadi mogle su doći do punog plijena, ali Benzema i Ribery nisu bili precizni.
U drugoj utakmici Fiorentina je ugostila Steauu iz Bukurešta. Utakmica je završila bez pogodaka, a Talijani su imali inicijativu, no vratar Zapata bio je na visini zadatka i sačuvao mrežu netaknutom.

Pljesak Berbatovu                                                      U skupini E svi su očekivali laku pobjedu Manchester Uniteda u Danskoj kod Aalborga, ali ‘crveni vragovi’ su se mučili. Danci su čekali 13 godina da zaigraju utakmicu Lige prvaka na svom terenu i željeli su, ako ništa drugo, skupo prodati svoju kožu. Man Utd je imao inicijativu, ali lopta nije pronalazila put u mrežu. Ferguson je morao mijenjati već u 16. minuti kada Scholes izlazi iz igre, a ulazi Giggs koji je šest minuta kasnije sjajnom loptom pronašao Waynea Rooneyja koji pogađa za 1-0. U nastavku susreta Ferguson je ukazao na slabe strane Danaca i ovogodišnje pojačanje Engleza Berbatov zabija za sigurno vodstvo i miran završetak utakmice. Berbatov je završnici utakmice ‘škaricama’ postavio točku na i. Za ovaj potez zaradio je pljesak i domaćih navijača koji su tužni napustili svoj stadion.
U drugoj utakmici iste skupine Villarreal je slavio kod kuće protiv Celtica prekrasnim pogotkom Marcosa Senne iz slobodnog udarca. Španjolci su od samog početka utakmice imali veliku terensku nadmoć, ali nikako je nisu uspjeli kapitalizirati. Sve do 67. minute kada je sa 23 metara Senna savladao Boruca.