Liga prvaka : Barcelona ‘slomila’ Bayern, Chelsea preokrenuo protiv Liverpoola

09 Aprila
04:28 2009

Britanski News of the World prethodnih dana se raspisao o velikom ratu Barcelone i Manchester Uniteda za uslugama Bayernova Franka Riberya. Doimalo se to  samo kao dijelom njemačkih autora braće Grimm. Iako je Ribery još bio i dobar u odnosu na ostale.Katalonski stroj Josepa Pepa Guardiole demolirao je sinoć na Nou Campu nekoć moćni münchenski Bayern. Te večeri samo momčad šaljive obrane (bez trojice standardnih igrača) i tupog napada. I to u mjeri da je uzvratna utakmica četvrtzavršnice Lige prvaka 14. aprilaa u Njemačkoj praktički nepotrebna, tek paradna obveza. Bayern uostalom i nije dobio nego jednu od deset utakmica sa Španjolcima.Već u prvom dijelu Barcelona je s nevjerojatnom lakoćom utrpala Bayernu četiri komada, raskrvarila im vratara Butta, sakrila loptu, riješila susret, prolaz, polufinale, posramila Nijemce. Na listu strijelaca od 7. do 43. minute upisivali su se Messi, Eto’o i Henry, asistirajući jedni drugima, a vrijedi zapamtiti da je samo malo više koncentracije u francuskog napadača trebalo jamčiti čak i značajniju prednost Katalonaca, recimo i od šest golova.

Poslije prvog dijela u Klinsmannovoj svlačionici moralo je biti zacijelo vrlo turobno i strašno. Ne samo da su gubili 0-4, već su ih igrači Barcelone dodavanjima kidali na travnjaku, širili, ne dopuštajući im ozbiljniji susret s loptom.Istina, od Barcelone je takav efikasan tijek bio apsolutno očekivan, no Bavarci su epitet najefikasnije ovosezonske momčadi LP-a, zajedno s protivnikom (oba po 24 gola), očito zaboravili negdje putem. Napokon, postoji još jedan detalj te gol-razlike i rekord na strani domaćina, a koji govori da Katalonci ove godine kod kuće ne primaju golove u LP-u.U nastavku se domaća momčad umirila, zadovoljila stečevinom prorijedivši ponešto napade, ali i dalje držeći konce u svojim rukama. Do konačnog trijumfa.

Chelsea osvojio Anfield             Igrači Chelseaja započeli su kampanju povratka Josea Mourinha na Stamford Bridge ukoliko Roman Abramovič ne nagovori Guusa Hiddinka na ostanak u Londonu. “Gazda” je uzvratio kako za “asa u rukavu” ima Milanovog Carla Ancelottija. Međutim, nakon sinoćnje predstave na Anfieldu vrlo je vjerojatno da Rus neće birati sredstva, a najmanje “nule na čeku” da zadrži nizozemskog stručnjaka. Podario mu je ruski izbornik slast trijumfa u Liverpoolu i vrlo vjerojatno gurnuo Chelsea u polufinale Lige prvaka preko leđa “redsa”. Učinio je čak Liverpool manje atraktivnim u pokušaju da se klupske dionice iz američkih ruku presele u vlasništvo Kuvajćanina Nassera Al Kharafia.Sudar dvaju “veterana” u Ligi prvaka, momčadi koje su u samo posljednjih pet sezona četiri puta igrale jedna protiv druge, i nije obećavala manje od tipične engleske dinamične utakmice, bez osjetne razlike Benitezove i Hiddinkove momčadi. Ali, tako je bilo tek do 15. minute, od kada se londonski sastav predstavio kao umjereni gazda na Anfieldu.Početak nipošto nije sugerirao takav rasplet jer je još u 6. minuti Arbeola Torresa poslužio točno na “penalu” za strahoviti start Liverpoola (1-0). No “redsi” su malo nakon vodstva protiv starih znanaca, momčadi koju su pobijedili u oba navrata ove sezone u Premiershipu, vođenje utakmice prepustili Hiddinku.Da je samo malo više sreće bilo na strani Drogbe, Chelsea je do isteka prvog dijela lako mogao biti u prednosti od dva pogotka. No, Reina se držao kada obrana i vezni red nisu.Gostujući sastav je osjetno zavladao situacijom, konstantno predstavljao opasnost, a s vrha Anfielda bilo je vidljivo da sredina Liverpoola ne može obuzdati londonske kolege.

Napokon, kada nije išlo iz igre, Chelsea je do pogotka stigao iz prekida, nakon udarca iz kuta, nakon kojeg je najbolje skočio srpski branič Ivanović.Isti Novosađanin u nastavku je postao čovjekom koji je usmjerio Chelsea prema pobjedi na travnjaku na kojem Liverpool ove sezone u LP-u još nije svladan. I opet je bio udarac iz kuta, i opet je Branislav Ivanović nadskočio obranu Liverpoola za 1-2, za put u 11. pobjedu Abramovičeve “igračke” na Anfieldu u njihovih posljednjih 75 međusobnih utakmica.Samo koju minutu poslije Drogba je najzad uspio i “presjekao” utakmicu. Sjurio se na povratnu loptu i unio ju u gol iza Reine, za 1-3, potvrđujući pretpostavku engleskih komentatora da će Chelsea, kao tehnički superiornija momčad, vrlo vjerojatno iskoristiti moguć, kasnije i ostvaren, otvoren Benitezov pristup utakmici.Do kraja utakmice Chelsea se duboko branio, ne dopuštajući odveć bliske susrete suparnika s vratarem. Nije da se Liverpool nije trudio, konačno i posjed lopte tome svjedoči (60 posto), ali je osim rezultata, i jedan drugi statistički podatak brutalno ponizio njihova nastojanja. Chelsea je na gol Liverpoola pucao 21 put.Navijači Liverpoola su u sudačkoj nadoknadi zapjevali – “You’ll never walk alone”  (Kliker.info-Jutarnji list)