Kostarika nastavlja svoju bajku : Preko Grčke i penala u četvrtfinale SP-a! (Video)

30 Juna
04:09 2014

Costa Rica's Bryan Ruiz celebrates his goal with team mates Yeltsin Tejeda and Celso Borges during their 2014 World Cup round of 16 game against Greece at the Pernambuco arena in RecifeFudbaleri  Kostarike nastavljaju sanjati prekrasan san na Svjetskom prvenstvu koje ovog ljeta traje u Brazilu.Nakon što su prošli grupu  s Italijom, Urugvajom i Engleskom, u osmini finala je Kostarika pobijedila Grčku boljim izvođenjem jedanaesteraca 5-3 (1-1 poslije 120 minuta igre).U četvrtfinalu će Kostarika tako igrati protiv Holandije.

Pospano je i prilično sporo bilo prvo poluvrijeme. Obje su reprezentacije prvenstveno željele obraniti vlastita vrata. U preveliki rizik se nisu upuštali niti Grčka, niti Kostarika, pa je tako prvi udarac u okvir gola  zabilježen tek u 28. minuti.Prije toga su obje momčadi tek pokušavale zaprijetiti udarcima iz daljine (Bolanos za Kostariku i Christodoulopoulos za Grčku). U toj 28. minuti se također prijetilo iz daljine, pokušao je za Grčku neuništivi Karagounis, a definitivno se najbolja šansa u prvom dijelu dogodila u 37. minuti.

I tada je bilo vruće u kostarikanskom šesnaestercu – sjajnu je šansu imao Salpingidis koji je nakon ubačaja s lijeve strane podmetnuo nogu, a lopta je sretno, umjesto da završi u mreži, pogodila u nogu odlično postavljenog vratara Kostarike Keilora Navasa.Činilo se da će velikim dijelom, u sličnom laganom ritmu, trajati i nastavak, ali je u 52. minuti utakmica dobila drugačiju dimenziju. Bolanos je s lijeve strane ubacio loptu na vrh grčkog šesnaesterca gdje ju je dočekao Bryan Ruiz i vrlo precizno pospremio u mrežu.

Za Ruiza je to bio drugi pogodak na prvenstvu, a njegov je gol ranije slomio i četverostrukog svjetskog prvaka Italiju u ogledu po grupama.Od tog je trenutka Grčka bila primorana napadati, ali u pravom smislu riječi nije složila niti jednu ozbiljnu akciju i šansu do 66. minute kada je Oscar Duarte dobio drugi žuti, odnosno, crveni karton.S igračem više Grčka je postala tek nešto opasnija. Nije u svemu tome bilo pravih akcija, više su Grci na silu dolazili u gol-priliku i činilo se kako će Kostarika izdržati do kraja. No, pala je Kostarika u 91. minuti: prvo je pucao Gekas, a lopta se odbila do Sokratisa Papastathopoulosa koji je izjednačio na 1-1 udarcem s pet-šest metara.

Mogla je Grčka, baš kao i Holandija, napraviti potpuni preokret u samoj završnici, ali je Mitroglou udarcem glavom bio tek za nijansu neprecizan u 93. minuti.U produžecima su, logično, daleko više napadali Grci, ali nitko od Gekasa, Mitroglua, Christodoulopoulosa ili Katsouranisa nije uspio zabiti za četvrfinale. Bilo je šansi i na drugoj strani, a najbolju je propustio Brenes.Odluka je tako morala pasti pri raspucavanju penala, a tragičarom je postao Gekas. U četvrtoj je seriji Gekasu udarac sjajno obranio Navas, a veliku je pobjedu Kostarika ostvarila nakon što je precizan bio Umana.