Finale Evropske lige : Benfica se još nije riješila prokletstva, Sevilla slavila nakon penala (Video)

15 Maja
04:39 2014

raketa7Bele Guttman je 1962.godine izrekao kletvu kazavši da Benfica u narednih 100 godina neće ništa osvojiti u Evropi (od tada izgubili sedam finala, pet u Kup šampiona, dva u Kupu UEFA), a Benfica je večeras u Torinu poražena od Seville nakon izvođenja penala. Tako su Andalužani po treći put osvojili trofej Evropa lige.Lima je doveo Benficu u vodstvo od 1:0, a potom je Bacca pogodio za 1:1. Uslijedio je promašaj Cardoza odnosno odbrana Beta, a onda i pogodak Mbije za 1:2. Beto je zatim odbranio Rodrigu, a Koke je približio Sevillu trofeju. Luizao je potom dao tračak nade Benfici, a tačku na i je stavio Gameiro za 4:2.

U prvom dijelu smo gledali očekivano veoma opreznu igru. Na prvu priliku se čekalo do 14.minute kada se Garay našao u šansi nakon slobodnog udarca, ali je Beto bio na mjesto. Sevilla je imala nekoliko opasnih napada, a jedini udarac u okvir gola je imala u 37.minuti kada je Moreno iskosa šutirao ravno u Oblaka. U finišu prvog dijela dvije dobre šanse za Portugalce. U prvoj se našao Maxi Pereira, primio je jednu tešku loptu našao se ispred Beta, ali je golman Seville ponovo izašao kao pobjednik, baš kao i u narednom napadu kada je zaustavio udarac Rodriga.

U 48.minuti velika šansa za Orlove iz Lisabona. Lima je iskosa šutirao, lopta je prošla Beta, ali ne i Pareju, u nastavku lopta dolazi do Rodriga, ali odbrana Seville sve čisti. Kazna je mogla doći četiri minue kasnije kada Reyes izlazi ispred Oblaka, ali šutira pored gola. U 57.minuti bilježimo solidan pokušaj Gaitana, ali Beto je siguran.
U 61.minuti Reyes šutira, ali Oblak nije imao problema. I do kraja se igrali otvoreno, a u 84.minuti Lima sjajno šutira, ali Beto sjajno brani i izbacuje loptu u korner.Samo minut kasnije, Beto leti u prazno, ali Garay prebacuje vrata.I u 90.minuti Garay u prilici, ali lopte ide preko gola, pa se ušlo u produžetke.Najbolju šansu je imao Bacca kada je šutirao pored gola u 101.minuti, a nakon dodatnih 30 minuta mreže su također mirovale.

Benfica – Sevilla 0:0 (2:4)

Stadion Juventusa. Sudija: Felix Briych (Njemačka)
BENFICA: Oblak; Maxi Pereira, Luisao, Garay, Siqueira – André Gomes, Amorim – Gaitán, Sulejmani, Lima – Rodrigo.
SEVILLA: Beto; Coke, Pareja, Fazio, Alberto Moreno – Carriço, Mbia – Reyes, Rakitić, Vitolo –  Bacca