EUROBASKET 2015 : Španija šampion, BiH pretposljednja !

21 Septembra
03:01 2015

spanija1Košarkaši Španije po treći put u povijesti postali su prvaci Europe nakon što su u finalnom susretu Eurobasketa pred 24.000 gledatelja na stadionu Pierre Mauroy u Lilleu uvjerljivo pobijedili Litvaniju 80-63 (19-8, 22-25, 19-10, 20-20).

Španci su  tako po treći put u posljednjih šest godina šampioni Evrope u košarci. Nadigrali u finalu Litvance, kojima je pripala srebrna medalja i plasman na Olimpijske igre. Bronzanu medalju osvojila je Francuska, koja je u borbi za treće mjesto bila bolja od Srbije. Za MVP igrača šampionata proglašen je Pau Gasol.

Španci su sve tri titule osvojili u posljednjih šest godina. Slavili su 2009. u Poljskoj, te dvije godine kasnije u Litvaniji, dok su na posljednjem EP-u osvojilio bronzu. Litvanija je pak na drugom evropskom prvenstvu uzastopce osvojila srebro. Prije dvije godine u Sloveniji u finalu je izgubila od Francuske (66-80).