Copa America : Veliko slavlje domaćina, Mesi i društvo ponovo ostali bez trofeja (Video)

05 Jula
02:05 2015

Mesi4Pobjednik 44. izdanja Copa Americe, najstarijeg kontinentalnog nogometnog natjecanja na svijetu, je reprezentacija Čilea i to po prvi put u povijesti. Nogometaši zemlje domaćina pobijedili su u velikom finalu Messijevu Argentinu, ali tek nakon izvođenja penala. Rezultat nakon 120 minuta bio je razočaravajućih 0:0.U fantastičnoj atmosferi kakvu mogu stvoriti samo Južnoamerikanci, na prepunom stadionu Julio Martínez Prádanos (48.000 navijača) odigrano je to dugo iščekivano finale, ali pravo slavlje u Santiagu i širom zemlje tek je počelo.

Domaća reprezentacija pobijedila je moćnu Argentinu sa 4:1 izvođenjem jedanaesteraca, a tragičar utakmice bio je Higuain.No, krenumo redom.Argentina je na domaćina krenula sa zastrašujućim trojcem Messi – Aguero – Di Maria, ali unatoč takvoj napadačkoj sili, golova nije bilo niti nakon dva produžetka.Doduše, Gaučose je već u 27. minuti zadesio veliki peh, nakon jednog sprinta ozlijedio se Di Maria, ali zamijenio ga je još jedan vrsni krilni napadač Ezequiel Lavezzi.

Upravo je nogometaš PSG-a u 45. minuti imao ponajbolju priliku prvog dijela, ali je s desetak metara jednu povratnu loptu napucao ravno u dobro postavljenog vratara Brava.Čile je u drugom dijelu krenuo odlučnije u napadu, što mu se vratilo dobrom prilikom Vidala, i to već u 48. minuti. Uz veliki uzdah tribina, prgavi veznjak Juventusa pucao je glavom preko gola. Dobrih prilika nije bilo sve do zadnjih desetak minuta kad su obje momčadi promašile gotovo sigurnu pobjedu.

Prvo je Sanchez s desetak metara pucao iz voleja pored stative i bacio u očaj domaće navijače, da bi Higuain na isteku regularnog vremena promašio priliku utamice. Messi je povukao kontru i proigrao Lavezzija, ovaj je odlično ubacio na drugu stativu, a Higuain s metar udaljenosti puca u vanjsku stranu mreže. Golova nije bilo niti nakon dva odigrana produžetka, a na ruletu jedanaesteraca bolje su prošli Čileanci.Držali su se Gauči u igri do 2:1, a onda je Higuain prvi napucao loptu nebu pod oblake da bi potom Bravo obranio udarac Banegi. Čileu su pobjedu i prestižni naslov osigurali Aranguiz i Alexis Sanchez.

‘Gauči’ su tako izgubili i drugo veliko finale u posljednje dvije godne. Prošle godine Argentina je poražena u finalu svjetskog prvenstva od Njemačke u produžetku, a sada i od Čilea u finalu kontinentalnog prvenstva. Zanimljivo, Messi je u karijeri osvojio 24 klupska trofeja, pri čemu i četiri Lige prvaka, no u dresu Argentine još uvijek čeka veliki naslov. Do sada je u nacionalnom dresu osvojio tek zlatnu medalju na olimpijskim igrama u Pekingu 2008.Čile je do sada četiri puta bio drugi i pet puta treći i napokon je stigao do prve krune. Argentina je ostala na 14 naslova pobjednika Copa Americe s jednim naslovom manje od rekordera Urugvaja. Treće mjesto osvojio je Peru.