Banac : Silajdžiću se mnogo toga može zamjeriti, ali nije točno da je Dodikov blizanac
U Vašingtonu sazrijeva misao da "europeizacija" zapadne politike prema Balkanu nije donijela željene rezultate, posebno kada je riječ o Bosni i Hercegovini, tvrdi prof. dr. Ivo Banac, redovni profesor historije na prestižnom američkom Univerzitetu Jel i predsjednik Hrvatskog helsinškog odbora (HHO).Poruke profesora Banca sa saslušanja pred Helsinškim komitetom oba doma američkog parlamenta u Vašingtonu prošle sedmice izazvale su veliku pažnju javnosti u Sjedinjenim Državama i BiH. Posebno, jer je on apelirao na odlučniju ulogu najmoćnije svjetske sile kako bi se zaustavilo srljanje naše zemlje u nove krize, pa i mogući raspad od kojeg svijet strahuje.
Jalove formule
– Povod za saslušanje pred Helsinškim odborom parlamenta SAD bila je potreba za pokretanjem javne rasprave o balkanskoj politici administracije američkog predsjednika Baraka Obame (Barack). Situacija je izmakla kontroli, a EU troši vrijeme na jalovim i neproduktivnim formulama. Očito postoji potreba novog američkog vodstva i inicijative. Ovo je zaključak svih koji su svjedočili pred odborom. Nažalost, premda je saslušanje bilo izuzetno dobro posjećeno, medijski posebno, mnogi članovi odbora nisu bili prisutni. Taj dan, naime, u Kongresu se glasalo o državnom proračunu. No, kako rekoh, ovo je tek početak – kaže Banac u intervjuu za "Dnevni avaz".
Šta ste preporučili Helsinškom komitetu kao definitivno rješenje za našu zemlju?
– Osobno sam najviše vremena posvetio BiH i upozorio na izuzetnu štetnost politike Milorada Dodika, koja stvara sve preduvjete za nove sukobe u BiH. Naglasio sam da je svaka etnička teritorijalizacija loša po budućnost BiH, pa stoga uopće nije važno hoćemo li imati dva etnička entiteta ili 33 etnička kantona.
Kako je na saslušanju u cjelini ocijenjena politika Milorada Dodika i Harisa Silajdžića?
– Svi su osuđivali Dodika. Njegova politika je ocijenjena kao najveća opasnost za stabilnost BiH, a ja mislim i Balkana. Osobno sam naglasio da je problem u tome što iza njega stoji dio službene i neslužbene srbijanske politike, kao i Moskva. O Silajdžiću se ne može govoriti na isti način. Silajdžiću se mnogo može zamjeriti, ali nije točno da je Dodikov blizanac. Takve usporedbe u suštini skrivaju stvarne izvore opasnosti za budućnost BiH.
Protežiranje Srbije
Da li je u parlamentu SAD preporučeno imenovanje izaslanika Baraka Obame za Balkan i vjerujete li da će doći do tog imenovanja?
– Da, gotovo svi govornici, među njima i ja, zalagali su se za imenovanje izaslanika. Naglašeno je da upravo povezanost problema u nizu balkanskih zemalja nužno ukazuje na potrebu koordiniranog pristupa. Hoće li predsjednik Obama tako postupiti, prerano je reći. Balkan u ovom trenutku nije u žiži pažnje nove administracije. Ali, kao što je poznato, posebni izaslanici su imenovani za neka druga krizna područja.
U kojem bi smjeru, prema Vama, ubuduće trebala ići američka politika, s obzirom na snažne poruke s posljednjeg susreta u Vašingtonu?
– Sjedinjene Države ne smiju dopustiti da loši europski običaji doprinose daljnjem klizanju u nesigurnost na Balkanu. Protežirati Srbiju bez pokrića, bez izručenja Mladića, bez priznanja Kosova, nije put prema stabilizaciji Srbije ili regije općenito. Dopustiti Sloveniji da svojom neodgovornom politikom usporava integraciju Hrvatske u EU, kao i Grčkoj da svojim kapricima zbog imena Makedonije zaustavlja širenje NATO saveza, nije ni pametno ni dobro. To će u prvom redu štetiti europskoj sigurnosti.
Europska politika mora biti jedinstvena
– Nije dobro da se europski lideri u posljednje vrijeme teško dogovaraju, a jedan od prostora njihovih nesporazuma je i Balkan. Konstrukcija Europe mora biti dovršena upravo na Balkanu – ne u nekoj dalekoj budućnosti, nego u najskorijoj. To uključuje i Tursku, za što se predsjednik Obama tako rječito zalagao u Ankari. U konačnici, europska politika mora postati jedinstvena. Amerikanci to izgleda mnogo bolje vide nego politički lideri starih europskih država – potcrtava prof. Banac. Faruk Vele (Dnevni avaz)
Komentari