Nesporazumi sporazuma : Dodik za Republiku Srpsku traži još 0,4 odsto teritorije BiH
Ne prestaju stizati reakcije i različita tumačenja zajedničke izjave koju su u Banjoj Luci potpisali predsjednici SDA Sulejman Tihić, HDZ BiH Dragan Čović i SNSD Milorad Dodik, u dijelu koji se odnosi na promjene Ustava BiH, kojim je dogovoreno "da je srednji nivo vlasti sastavljen od četiri teritorijalne jedinice". Čak i sami potpisnici izjave Tihić i Dodik različito gledaju na ono što su dogovorili. Dok Tihić priča o regionalizaciji cijele BiH sa četiri ili pet regija, Dodik ponavlja da je RS neupitna i trajna kategorija.- Može ih biti četiri, tri, dvije ili koliko god teritorijalnih jedinica, ali jedna od njih mora biti RS, nedirnuta u svom kapacitetu i traži još svojih 0,4 posto teritorije jer ih nije dobila utvrđivanjem entitetske linije. To ćemo uraditi, jer je RS pripalo 49 posto teritorije BiH – kategoričan je Dodik. Odgovarajući na pitanje da li je tačna izjava da će se BiH sastojati od četiri ekonomske regije, Dodik kaže da "Tihić može da sanja šta hoće". RS, kaže on, jeste ekonomska regija i to "ekonomski samoodrživa, a ako je na to mislio Tihić, onda je u pravu". Zastupnik HDZ BiH u Parlamentu BiH Velimir Jukić ne slaže se da je dogovor u Banjoj Luci uvod u podjelu zemlje. Riječ je, kaže on, o reintegraciji zemlje na principima koji su korektni.- Govori se o tome da je BiH nedjeljiva zemlja, decentralizirana, da ima četiri teritorijalne jedinice sa podjelom vlasti… Svako ima svoja očekivanja od dogovora, ali ovo je početak reforme i unutar ovog dogovora treba tražiti rješenja. Očekujem da će se u razgovore uključiti i druge stranke da bi se pronašla najbolja rješenja – kaže Jukić za "San". Potpredsjednik SDA i RS Adil Osmanović smatra da u reakcijama koje stižu nema racionalnog pristupa u analizi zajedničke izjave u dijelu o Ustavu BiH. – Imamo tri različita pogleda i očekivanja u pitanju promjena Ustava. SDA zastupa regionalni princip organizacije, RS stoji na stanovištu da taj entitet ne treba dirati, a oba HDZ su za federalizaciju. Sada treba da sjednu svi politički akteri i da se dogovore koja je najbolja organizacija – kaže Osmanović.
Gdje su Stolac i Bihać
Dušanka Majkić, članica Izvršnog odbora SNSD, cijeni da dogovor predstavlja uređenje države.- U protivnom, ako se ne dogovore, mogla bi uslijediti podjela države. Činjenica je da je to samo dogovor o načelima, a da će se stvarno stanje znati onog momenta kada se pripreme amandmani kojima treba obezbijediti prolaz u Parlamentu BiH – kaže Majkićeva za San. Prema njenim riječima, regionalizacija BiH dolazi u obzir ako podrazumijeva opstanak RS.- Ako se to ne podrazumijeva, onda ne vjerujem ni u kakvu regionalizaciju. Mislim da će se tri lidera najbolje dogovoriti šta je najbolje za budućnost građana u BiH – rekla je Majkićeva. DNZ je jučer saopćila da podržava dogovor o tri nivoa vlasti u BiH, ali da je za njih neprihvatljivo bilo kakvo prejudiciranje broja teritorijalnih jedinica koje će činiti središnji nivo vlasti u BiH. ta stranka neće, navodi se, neće podržati bilo kakvo rješenje koje ne sadrži bihaćku regiju sa sjedištem u Bihaću kao jednu od teritorijalnih jedinica koje čine središnji nivo vlasti.Forum mladih Stolac uputio je jučer otvoreno pismo Tihiću u kojem iskazuje ogorčenost njegovim posljednjim postupcima koji vode, kako se navodi, ka konačnoj podjeli BiH i stvaranju tri etnički čiste regije-entiteta na području države BiH. Tihiću je postavljeno pitanje da li će građani Stoca i Berkovića, nekada jedinstvene općine Stolac sada podijeljeni entitetskom linijom, imati priliku da ponovno sarađuju i grade odnose u okviru jedne "ekonomske regije" ili će RS ostati "ekonomska regija" za sebe. Predsjednik PDP Mladen Ivanić smatra da je dio dogovora trojice lidera, koji se odnosi na promjenu Ustava, nepotreban eksperiment od koga RS neće imati nikakvu korist.
Brane Dejton
– Srećom, sva trojica imaju različite poglede na BiH i četiri teritorijalne jedinice, tako da taj dio dogovora nema nikakve šanse da se provede, a lično mislim da je s njim RS ušla u nepotreban rizik. Taj dio dogovora koji se odnosni na teritorijalnu organizaciju neprihvatljiv je za PDP – kaže Ivanić.Opozicija u RS zapanjena je dogovorom koji su postigla trojica lidera, jer je to, kako kažu, izdaja i prevara građana i napuštanje Dejtonskog sporazuma. Bivši predsjednik RS i predsjednik Demokratske partije Dragan Čavić kaže da ovakav pokušaj promjene Ustava zaslužuje više od kritike.- Podjela BiH na četiri teritorijalne jedinice ne može proći bez gubitka dijela teritorija RS. To je igranje sa vatrom – kaže Čavić.
Predsjednik Srpske radikalne stranke RS Milanko Mihajlica zatražio je jučer da se prije novog sastanka Dodika, Tihića i Čovića o svemu izjasni i Narodna skupština RS, jer je dogovorena zajednička izjava "najžešći i do sada najradikalniji udarac Dejtonskom sporazumu". Mihajlica je pozvao predsjednika RS Rajka Kuzmanovića da podnese ostavku, jer, kako navodi, iz straha ne može da okupi lidere svih stranka u RS koji bi dali jasan stav o dogovoru trojice lidera koji je "presedan koji je vrlo opasan za RS, ali i za BiH", a Dodika je nazavo "grobarom Dejtonskog sporazuma", ističući da je on otvorio "Pandorinu kutiju".- Dodik je prijetnja RS-u koju treba demokratskim, izbornim putem skloniti s političke scene – smatra Mihajlica.I SDS je, kako je saopćeno, zapanjena zajedničkom izjavom Dodika, Tihića i Čovića u kojoj se zalažu za, kako se navodi, suverenu državu BiH čiji srednji nivo vlasti čine četiri teritorijalne jedinice. Ta stranka očekuje od Narodne skupštine RS da "hitno zaštiti RS tako što će u Ustav ugraditi odredbu kojom će biti onemogućene bilo kakve promjene statusa RS ukoliko prethodno nisu dobile većinsku podršku građana na referendumu".
Nema šanse
Zamjenik predsjednika HDZ 1990 Martin Raguž podsjeća da je za bilo koje od ustavnih rješenja nužna dvotrećinska većina u Predstavničkom domu. – Za to je potrebno puno više zastupnika nego što ove tri stranke trenutno imaju. Vidjet ćemo šta će vrijeme donijeti. Najavljen je novi sastanak krajem februara i u ovom trenutku sve špekulacije mogu pasti u vodu kad stvari dođu u Parlament BiH – kaže Raguž za "San".
Ozbiljni problemi
Nezavisni poslanik u Parlamentu BiH Momčilo Novaković smatra da je uobičajena praksa trojice predsjednika da nakon dogovora stvari tumače kao da ništa nisu dogovorili.- Iz onoga što piše, jasno je da su se dogovorili o korjenitim reformama Ustava, što je suprotno stavovima svih stranaka u RS koje su smatrale da Ustav treba nadograđivati. To je posebno problematično, jer svaka promjena teritorijalne organizacije BiH može izazvati ne samo političke nego i druge krize što bi u nekim okolnostima moglo rezultirati ozbiljnim problemima po mir – kaže Novaković za "San", dodajući da nije realno očekivati promjene međuentitetskih granica.
Vanredni izbori
Narodna stranka radom za boljitak i njen predsjednik Mladen Ivanković-Lijanović, zatražio je raspisivanje vanrednih izbora, jer, kako kaže, sporazum iz Banja Luke vodi u još veće nesporazume. Zastupnik te stranke u državnom Parlamentu Jerko Ivanković Lijanović predložit će na današnjoj zajedničkoj sjednici oba parlamentarna doma odluku o prestanku mandata zastupnicima u Zastupničkom domu i raspisivanje Izbora 4. oktobra 2009.
Neozbiljno i štetno
Član Predsjedništva BiH i predsjednik SBiH Haris Silajdžić rekao je jučer da je sa nekoliko strana čuo različite informacije o tome šta je dogovoreno na sastanku čelnika SNSD, HDZ BiH i SDA u Banjaluci i dodao da je to neozbiljno i štetno za BiH. – Lideri SNSD, HDZ BiH i SDA moraju imati poseban sastanak da se dogovore o tome šta su se dogovorili – rekao je Silajdžić.On je rekao da podržava dogovor iz Banjaluke ako to znači četiri regije u BiH bazirane na ekonomskim kriterijumima, ali da je "problem što se javio premijer RS Milorad Dodik i rekao da to sve skupa nije istina". Silajdžić je dodao da podjele BiH neće biti, te da "ima dovoljno snaga koje će to da spriječe".
Okrenuti se problemima
BPS, čiji je predsjednik Sefer Halilović poslanik u Parlamentu BiH, neće dozvoliti promjenu Ustava ili podjele koje zagovaraju čelni ljudi SNSD i SDA. – Ovo je još jedna u nizu predstava za narod koji živi u sve težim uvjetima i na ivici siromaštva. Oslonac svake države temelji se na razvijenoj privredi, većem broju radnih mjesta, obrazovanju i, stoga, pozivamo vas gospodo okrenite se malo više tim problemima, koji se tiču svakog čovjeka u BiH – kažu u BPS-u. (Kliker.info-San)
Komentari