Uzbuđenja na kraju grupne faze : Hrvatska ide na Španiju, Njemačka jedva prošla

24 Juna
02:11 2021

Nogometna reprezentacija Hrvatske će 28. juna u Kopenhagenu, u osmini finala Eura 2020 igrati protiv Španije, koja je pobjedom nad Slovačkom u Sevilli od 5:0 mjesto među 16 najboljih izborila kao drugoplasirana reprezentacija grupe E, a prvo mjesto osvojila je Švedska pobijedivši u Sankt Peterburgu Poljsku 3:2.

U Sankt Peterburgu Šveđanima je vodstvo već u drugoj minuti donio Emil Forsberg, koji je udvostručio prednost svog tima u 59. minuti.

Poljaci su smanjili zaostatak dvije minute poslije pogotkom Roberta Lewandowskog, koji je u 84. minuti izjednačio i vratio svom timu nadu u plasman u osminu finala, a Šveđane poslao na Hrvatsku.

Ubjedljiva pobjeda Španaca

No, u četvrtoj minuti sučevog dodatka Claesson je postigao pogodak za 3:2, kojim je Švedska osvojila prvo mjesto i u osmini finala će 29. juna u Glasgowu igrati protiv jedne od trećeplasiranih reprezentacija iz grupa B, C ili D.

Španija je do pobjede nad Slovačkom došla golovima Martina Dubravke (30., autogol), Aymerica Laporte (45.), Pabla Sarabije (56.), Ferrana Torresa (67.) i Juraja Kucke (72., autogol).

Švedska je osvojila prvo mjesto u grupi sa sedam bodova, a slijede Španija sa pet, Slovačka sa tri i Poljska s jednim bodom.

Njemačka se provukla protiv Mađarske

U grupi F, u kojoj su Njemačka, Portugal, Francuska i Mađarska, vodila se dramatična borba do posljednje minute, u kojoj se poredak na tabeli nekoliko puta mijenjao. Nijemci su bili na rubu eliminiacije, jer je Mađarska u Minhenu vodila dva puta, no, uspjeli su izboriti rezultat 2:2 i osvojiti drugo mjesto u grupi.

Osim Nijemaca, dalje idu i Francuska i Portugal.

Strijelci su bili Kai Havertz u 66. i Leon Goretzka u 84. za Njemačku, a Adam Szalai u 11. i Andras Schafer u 68. minuti.

U Budimpešti, Portugal i Francuska igrali su 2:2, a po dva gola postigli su Cristiano Ronaldo, oba iz penala, u 31. i 60., i Karim Benzema u 45. i 47. minuti.Na kraju, Francuska je osvojila prvo mjesto u grupi sa pet bodova, Njemačka je druga sa četiri, isto koliko je skupio trećeplasirani Portugal, a sve tri ekipe idu u osminu finala. Mađari su završili na četvrtoj poziciji sa dva boda.

Nakon sveg, kompletirana je grupna faza tako da su poznati svi parovi osmine finala prvenstva Starog kontinenta.