Sretni, spretni i hrabri : Portugal prvi polufinalist Evropskog prvenstva (Video)

01 Jula
04:26 2016
mreza4Fudbalska reprezentacija Portugala prvi je polufinalist Evropskog prvenstva u Francuskoj nakon što je večeras u četvrtfinalu boljim izvođenjem penala porazila Poljsku s ukupnih 6:4.

Regularni dio meča okončan je rezultatom 1:1. Portugalci su tako do polufinala prestižnog takmičenja došli, a da u regularnom dijelu nisu ostvarili trijumf ni na jednoj od pet utakmica. Poljska je povela na samom otvaranju meča. Kamil Grosicki probio je Cedrica, uspio centrirati u sredinu kaznenog prostora gdje se najbolje snašao Robert Lewandowski.

Bio je to njegov prvi gol na turniru. Sedam minuta kasnije izblokiran je pokušaj Nanija. U 32. minuti Portugal je uspio izjednačiti. Sa vrha šesnasterca šutirao je Renato Sanches, lopta je zakačila pritom Maczynskog i postala neodbranjiva za Fabianskog. Bio je to prvi gol Sanchesa za Portugal. Prvo uzbuđenje u nastavku uslijedilo je u 63. minuti.

Cedric je šutirao iz daljine desnom nogom, a Fabianski se ispružio koliko god je mogao, te odbranio njegov šut. Deset minuta prije kraja Jedrzejczyk je uklizao na rubu šesnasterca kako bi spriječio da lopta dođe do Ronalda te ju izbio tik uz desnu stativu Fabianskog.

Pet minuta prije kraja Ronaldo ne koristi veliku priliku. Promašio je cijelu loptu i propisno se obrukao u odličnoj situaciji. Uslijedili su rodužeci koji su započeli također prilikom Ronalda. Potom su dalekometnom paljbom pokušavali Milik na jednoj i Nani na drugoj strani, ali se mreže nisu tresle.

Drugi produžetak nije ponudio golove, pa je putnik u polufinale odlučen izvođenjem penala. Prvi je za Portugal pogodio Ronaldo, da bi na drugoj strani uzvratio hladnokrvni Lewandowski. Pogodak za 2:1 postigao je Renato Sanchez, a za 2:2 Arkadisz Milik.

Zatim je siguran bio Moutinho na jednoj, odnosno Glik na drugoj strani. Nani je sigurno pogodio za prednost od 4:3, da bi Patricio odbanio šut Blaszczykowskog i tako Portugalu osigurao šut za pobjedu. Siguran izvođač bio je Quaresma.