SP 2010 : Minimalan poraz BiH od aktuelnog prvaka Evrope u Mursiji

06 Septembra
21:43 2008

Prepuni stadion La Condomina u Murciji bio je mjesto gdje je prva reprezentacija svijeta i aktualni prvak Europe Španjolska dočekala našu reprezentaciju predvođenu novim selektorom Miroslavom Blaževićem. Na tribinama stadiona u Murciji našlo se i oko tristotinjak navijača Bosne i Hercegovine.Blažević je u ovoj utakmici na teren poslao ovih jedanaest igrača: Hasagić, Damjanović, Nadarević, Radeljić, Berberović, Rahimić, Muratović, Salihović, Vladavić, Misimović i Džeko.Prvu priliku za našu reprezentaciju imao je Muratović, koji je probao zaobići Casillasa, a ovaj je u padu nogom odbio loptu do Vladavića. Igrač slovačke Žiline probao je lobom pogoditi mrežu, ali je bio neprecizan. Safet Nadarević je u 24. minuti igrao rukom u blizini svoga šesnaesterca, ali se, na sreću, pištaljka Craiga Thompsona nije oglasila. Ali zato jeste desetak minuta kasnijeMuratović je prema Škotovom viđenju nepropisno zaustavio Capela i to je bio jedanaesterac za Španjolsku. U najmanju ruku diskutabilan. Da pravda bude zadovoljena pobrinuo se David Villa, koji s bijele točke šutira pored gola. Pet minuta prije kraja prvog dijela Misimović je odlično proigrao Džeku, koji umjesto da šutira, pokušava pronaći svoga suigrača iz Wolsfurga, ali dodaje do protivničkog braniča. U sljedećem napadu Villa šutira iz slobodnjaka, ali se lopta od živog zida odbija u korner. Na pauzu između poluvremena se tako otišlo s  rezultatom 0:0. Nastavak su bolje otvorili domaćini, koji prijete preko Inieste, čiji udarac Hasagić brani. Stalni pritisak Španjolaca urodio je plodom u 57. minuti kada Villa zaobilazi Hasagića i iz mrtvog kuta pogađa za vodstvo. Španjolci su nastavili s pritiskom i nakon postignutog gola te bilježimo dvije dobre prilike Senne i Carole. Blažević je u nastavku pružio priliku, Ibiševiću, Ibričiću i Pjaniću, ali do promjene rezultata nije došlo.Iako su do pobjede došli jako teško, Španjolci su se ipak pokazali kao drugi svijet. Našim reprezentativcima treba čestitati na borbenosti i otporu koji su pružili aktualnom prvaku Europe, te se okrenuti srijedi i utakmici s Estonijom. Očekujemo tri  (Kliker.info-Sportin)