Premijer liga BiH: Pobjede Veleža, Širokog i Borca

22 Novembra
19:34 2009

Danas su odigrana tri preostala susreta 14. kola nogometne premijer lige BiH. Udarna trojka, Široki Brijeg, Velež i Borac došla je do novih pobjeda i utrku za prvaka učinili zanimljivijom za razliku od nekoliko predhodnih godina.Široki Brijeg se danas i više nego lako obračuno za Zvijezdom pa su zmajevi iz Gradačca, Pecaru napustili odrezanih krila.Široki je poveo već na samom startu preko Mišića kojeg je predhodno sjajno uposlio Dalibor Šilić. Mišić se u listu strijelaca ponovo upisao nekoliko minuta kasnije kada efektno sa 15-tak metara pogađa mrežu nemoćnog Karića. Da će gostujući nogometaši veoma  brzo potpisati kapitulaciju, znalo se u 20. minuti kada danas sjajni Šilić asistira Ivankoviću koji postalja visokih Široki Brijeg – Zvijezda 3-0.Do kraja je tempo igre nešto pao a gosti su uspjeli napraviti nekoliko poluprilika. U drugom poluvremenu još dva gola, Šilić je upisao svoju treću asistenciju danas, ovaj put za Vareju koji velmejatorski pogađa za 4-0. Pred sam kraj meča u kaznenom prostoru Zvijezde srušen je Wagner a siguran egzekutor sa bijele tačke bio je danas najbolji pojedinac susreta, Dalibor Šilić.

Borac  na korak do titule prvaka BiH          Nogometaši banjalučkog Borca, u okviru 14. kola premijer lige BiH, došli su do važne pobjede na gostovanju kod Olimpika na Grbavici.Prvo poluvrijeme okončano je bez golova da bi već na startu drugog domaći sastav preko Ristića došao u vodstvo od 1-0.U nastavku susreta gosti iz Banja Luke imaju apsolutnu inicijativu na gol Olimpika a za izjedačenje se pobrinuo igrač domaćih, Suljević koji nespretno loptu šalje u svoju mrežu nakon ubačaja Damjanovića. Za 1-2 i pobjedu Borca na Grbavici nekoliko minuta prije kraja, glavom sjajno pogađa Nemanja Bilbija a ponovo na asistenciju Damjanovića.Naredno kolo će u derbiju kola, Borac u Banja Luci dočekati ekipu Sarajeva, pobjedom bi Banjalučani postali jesenji prvaci BiH, naravno ukoliko Široki Brijeg ne osvoji tri boda protiv Zrinjskog u Mostaru.

Sloboda tone sve dublje                                    Tuzlanska Sloboda, kolo prije kraja prvog dijela premijer lige nalazi se na predposljednjoj poziciji i zimska pauza je dobrodošla za Tuzlake koji će morati napraviti mnogo stvari unutar i oko kluba ako žele izboriti opstanak u premijer ligi BiH.Izabranici Adnana Osmanhodžića nakon domaćeg poraza od Modriče, danas nisu imali šanse protiv Veleža. Rođeni su slavili minimalnu pobjedu rezultatom 1-0. Jedini gol na utakmici gledoci su mogli vidjeti u 7. minuti meča kada je sa 11 metara bio siguran Adin Džafić nakon što je u svom kaznenom prostoru bio neoprezan Šerif Hasić.Do kraja prvog dijela igralo se uglavnom na sredini terena  bez većih prilika.U drugom poluvremenu Velež je zaigrao nešto bolje ali se rezultat nije mjenjao. Pred sam kraj Sloboda je uspjela stvoriti dvije prilike, najprije je Slomić traljavo šutirao u 87. minuti a na samom kraju šut Emira Kasapovića sa 5-6 metara pravovremeno je  izblokirao Asim Škaljić.Velež se nakon nove pobjede vratio na treću poziciju prvenstve tablice dok je Sloboda ostala u zoni ispadanja.

FK Velež – FK Sloboda 1:0
NK Široki Brijeg – NK Zvijezda 5:0
FK Laktaši – FK Željezničar 0:1
FK Olimpik – FK Borac 1:2
FK Sarajevo – FK Rudar P. 3:0
NK Travnik – FK Modriča M. 6:5
FK Čelik – HŠK Zrinjski 4:1