Premijer liga BiH : Derbi kola Veležu, važna pobjeda Zrinjskog

17 Marta
18:16 2010

Po ko zna koji put u centru pažnje nisu bili igrači već navijači naših premijerligaša jer je sukob u Konjicu bio taj koji je obilježio prvih šest susreta ranije odgođenog 18. kola. O samom sukobu navijača Sarajeva i Zrinjskog ste već mogli čitati na našem portalu, pa se mi okrećemo onome što se dešavalo na travnatim terenima.Sat vremena prije ostalih pet je započeo meč u Istočnom Sarajevu gdje je ekipa Slavije ugostila tim Zrinjskog koji je na kraju osvojio sva tri boda. Domaći igrači su danas prikazali zaista katastrofalnu igru, gotovo svaki drugi njihov pas je bio neprecizan, te je tim iz Mostara zasluženo slavio pobjedu od 2:0.Na prvi gol po lijepom i sunčanom vremenu se čekalo do 19. minute kada je nakon dodavanja Krešimira Kordića goste u vodstvo doveo Mate Dragičević zapucavši loptu pod prečku gola Slavije. Pitanje pobjednika je riješeno u 75. minuti meča kada je Mario Ivanković sjajno izveo slobodan udarac, a na odbijenu loptu glavom natrčao Kordić.

Od pet mečeva koji su se igrali od 15 sati je daleko najveću pažnju privukao onaj u Vrapčićima gdje je Velež u derbiju kola ugostio Sarajeva i njegovu mrežu zatresao već u četvrtoj minuti. Tada je sam na Muhameda Alaima izašao Elvir Čolić koji se sjajno snašao i lob udarcem preko Alaima poslao loptu u mrežu Sarajeva.S obzirom da je gol u ovom derbiju donijela već četvrta minuta pomalo čudi da je on bio i jedini na meču, te je Velež slavio pobjedu od minimalnih 1:0. Rano vodstvo je uticalo da Rođeni ostatak meča igraju nešto povučenije te su dominaciju prepustili gostima koji nisu uspjeli krunisati niti jednu od svojih prilika.Dvije ekipe koje su danas i definitivno zamijenile svoje stanje u odnosu na jesenji dio su Modriča i Laktaši. Transformaciju od pristojnog tima do gotovo pa sigurnog putnika u niži rang takmičenja je doživjela Modriča, dok su u isto vrijeme Laktaši počeli da od sigurnog putnika u niži rang dolaze sve bliže opstanku.

Njihov današnji međusobni susret nije donio puno toga, ali je ipak pripao Laktašima koji su pobjedom od 2:0 došli do tri zlata vrijedna gostujuća boda. Sav posao su današnji gosti obavili u intervalu od samo pet minuta jer je prvo u 63. Vladan Grujić načeo mrežu domaćih, a u 68. Borislav Mikić golom sa bijele tačke riješio pitanje pobjednika.Vrlo težak meč su danas imali igrači Slobode koji su se veoma dugo mučili u susretu protiv Leotara kojeg su ipak na kraju uspjeli savladati sa minimalnih 1:0 i tako doći do tri veoma bitna boda u borbi za opstanak.

Meč je odlučen tek u 76. minuti kada je otpor gostiju konačno srušio Semjon Milošević.Do minimalne pobjede od 1:0 i veoma bitna tri boda je stigao i Travnik koji je danas bio bolji od Olimpika, ali je meč ipak završen tako što je sudijska četvorka pod pratnjom policije napustila stadion. Razlog za to nije pobjednički gol Arnesa Brkića već činjenica da su domaći nakon dva crvena kartona meč završili sa devet igrača na terenu.Jedini meč bez pobjednika je tako danas odigran u Prijedoru gdje su bodove rezultatom 1:1 podijelili Rudar i Široki Brijeg. Domaći su puno bolje otvorili meč i poveli golom Ognjena Dašića u 14. minuti, ali je poravnanje gostima u 56. minuti meča donio Mislav Karoglan. Ovim bodom Široki je ostao na drugom mjestu.Sve u svemu ovo je kolo koje se treba brzo zaboraviti jer je radni dan uticao na nešto manju posjetu, a i tereni nakon snježnih padavina uprkos sunčanom vremenu nisu bili u najboljem stanju. Priliku za popravljanje utiska imaju Borac i Čelik, te Željezničar i Zvijezda koji će od 18 sati odmjeriti snage u poslednjim susretima ovog kola.