Premijer liga BiH : Borac bolji od Želje, Velež ugasio Zvijezdu

26 Septembra
20:21 2009

U osmom kolu Premijer lige BiH gosti su bili nešto uspješniji nego li se to ranije dešavalo. Tako je, zahvaljujući pobjedama Zrinjskog i Leotara, gostima pripalo šest od petnaest mogućih bodova.Iako su Modričani najavljivali i očekivali pobjedu na stadionu "Dr. Milan Jelić", to se nije dogodilo. Prije svega zbog dobre igre gostiju, ali i slabe realizacije domaćih igrača. Modričani se nisu ni zagirjali, a njihov golman Tripić morao je po loptu u mrežu. Naime, Selimović je centrirao u jednom napadu koji je dosta obećavao za goste, lopta udarila u ruku Kujundžića, da bi glavni sudija Mrković bez imalo razmišljanja pokazao na bijelu tačku. Kapiten gostiju Ivanković postavio je loptu na tačku jedanaesterca i smireno pogodio za vodstvo gostiju.Par minuta poslije Stajić je izveo slobodni udarac za Uljare, ali je njegov šut otišao par centri poviš gola Mehlera. U 24. minuti novi šok za igrače u žutim dresovima. Žuržinov je došao pred Tripića i realizovao dobru kontru Mostaraca, a nakon pola sata igre Modričani, ipak, uspijevaju smanjiti. Još jedan "penaltik", sada za domaće igrače. Stajić je bio siguran realizator. Do kraja utakmice Modričani su napadali, ali i dosta imali sreće budući da su gostujući igrali igrali na brze kontre, što im je u par navrata skoro donijelo veću prednost. Treba napomenuti da su igrači Modriče sa deset igrača dočekali kraj susreta, budući da je Stokić isključen u 80. minuti.

I durgi mostarski tim bio je uspješan. Za razliku od Zrinjskog, Velež je protivniku "utrpao" četiri komada, ali i igrao na domaćem terenu. Pred oko 2000 Veležovih fanatika Zvijezda je dobro počela. Haris Bešlija u dva-tri navrata opasno je šutirao prema golu Rođenih. No, to je bilo sve što su Zmajevi uspjeli napraviti. 24. minuta i radost domaćih navijača. Pogodak je postigao Džafić i to glavom sa nekih 7-8 metara. Do 60. minute rezultat na semaforu se nije mijenjao, ali ni igra na terenu.A, onda maestero Adin Džafić pogađa dva gola za potpuni potop gostiju iz Gradačca. Da velikim porazom debituje na klupi Zvijezde trener Amir Durgutović, pobrinuo se rezervista Knežević koji je do kraja utakmice dobio dva žuta kartona i propustit će naredni susret Mostaraca. Velež se sada dodatno približio vodećem Borcu, no Banjalučani večeras igraju svoju utakmicu osmog kola.

Tuzlaci ne igraju na razini kakvoj bi trebali i kakvu očekuju njihovi navijači. Lošu partiju pružili su i danas protiv Slavije. Gosti iz Istočnog Sarajeva nekoliko su puta opasno prijetili golu Mujkića. Treba istaknuti prigodu Đermanovića iz 26. minute kada je njegov udarac završio nekoliko cenimetara pored gola domaćih. Poluvrijeme je završilo rezultatom 0:0, a zvižducima su domaći navijači "nagrađivali" svoje igrače, što je bio jasan pokazatelj da u redovima trenera Hadžiahmetovića nešto ne štima. Kasapović je pred kraj utakmice glavom šutirao, činilo se traljav udarac, a onda se lopta skoro ugurala u mrežu gostiju iz Istočnog Sarajeva. Ipak, Tuzlacima vrijedna tri boda donosi nedavna akvizicija Igor Joksimović.Loš dan imali su i igrači Laktaša koji su na svom terenu pretrpili novi poraz. Uz Zvijezdu, Rudar, Slaviju i Čelik igrači Laktaša u opasnoj su zoni. Jedini pogodka, vrijedan tri boda gostima iz Trebinja, postigao je njihov ponajbolji igrač Vico u 24. minuti. Na Piroti je Travnik minimalno ali zasluženo savladao Rudar iz Prijedora. Veziri su tokom čitavog susreta imali incijativu, ali je šut Golića, napadača gostiju, u 31. minuti domaće doveo u blagi pritisak. A onda u nastavku, tačnije 58. minuti, Bradarić glavom trese mrežu Prijedorčana. Naime, najbolji u redovima Vezira Dudić izveo je slobodni udarac sa desne strane, Bradarić bio najviši i matirao golmana Avdukića. Napomenimo, Žerić i Avdukić igrali su danas protiv "svojih", budući da su i jedan i drugi prije Rudara igrali na Piroti.

U  derbiju 8. kola Borac je na svome travnjaku svladao Željezničar rezultatom 2:0, dok je Sarajevo bilo bolje od Čelika sa 3:1.Borac je još jednom dokazao da s pravom zauzima prvo mjesto na tablici Premijer lige. Banjalučani su svladali Željezničar s 2:0 i tako se učvrstili na vrhu.Strijelci za lidera bili su Maksimović u 38. minutu, a konačnih 2:0 postavio je Vranješ početkom drugog djela.Borac nakon osam kola ima 22 boda i drugoplasiranom Veležu bježi čak pet bodova.Sarajevo je pobijedilo Čelik rezultatom 3:1, a junak utakmice bio je Alen Škoro koji je postigao sva tri pogotka za bordo tim. Počasni pogodak za Zeničane postigao je Vidović.S ovom pobjedom Sarajevo se priključilo gornjem djelu tablice. Momčad Mehmeda Janjoša je trenutno sedma s 11 bodova. Čelik je ostao zakovan na dnu tablice sa samo pet bodova nakon osam kola.

Travnik – Rudar 1:0
Modriča – Zrinjski 1:2
Velež – Zvijezda 4:0
Laktaši – Leotar 0:1
Sloboda – Slavija 1:0
Borac – Željezničar 2:0
Sarajevo – Čelik 3:1