Liga prvaka : Roma pala na Stamford Bridgeu, Barca potopila Basel

23 Oktobra
03:27 2008

Derbi skupine A na Stamford Bridgeu momčadi Chelseaja i Rome dočekale su u potpuno različitom raspoloženju. Scolarijev ‘stroj’ melje sve pred sobom, nalazi se na vrhu Premiershipa, a prošlog vikenda demolirali su Middlesbrough s 5-0. S druge strane, nogometaše Luciana Spallettija na Olimpicu je teško porazila Mourinhova četa (0-4) pa se Roma nakon sedam kola nalazi na 14. mjestu. Međutim, Talijani su sve svoje nade polagali u povratak kapetana Francesca Tottija. Prva prijetnja na utakmici djelo je Franka Lamparda. Engleski je reprezentativac u 9. minuti dočekao odbijenu loptu na prsa i isprve opalio, ali Doni je koncentriran i brani pokušaj domaćeg veznjaka. Četvrt sata kasnije Lampard je bio još bliže pogotku. Deco je kratko izveo slobodan udarac, a Lampard topovskim udarcem pogađa gredu.Iako je Chelsea više tražio pogodak, tom cilju bliža je bila Roma i to zahvaljujući svojem kapetanu. Totti je ‘okrenuo’ svog čuvara i sjajnom loptom uposlio Brighija u izlednoj situaciji. Na žalost Rimljana, John Terry u zadnji je trenutak spriječio siguran pogodak.I početak nastavka donosi rovovsku bitku između dva šesnaesteraca, bez izglednijih prilika i preuzimanja rizika.Nakon sat vremena igre Chelsea je ponovno blizu pogotka. Lampard je ubacio iz slobodnjaka, pronašao usamljenog Kaloua, ali udarac glavom nogometaša iz Obale Bjelokosti brani Doni. No, u 77. minuti bio je nemoćan. Sveprisutni Lampard ubacio je iz kornera, na loptu pravovremeno skače kapetan Terry, pogađa dalji kut Romina gola i postavlja konačan rezultat.U drugoj utakmici Bordeaux je na domaćem terenu dugo lomio otpor rumunjskog Cluja. Utakmicu, koju je sudio hrvatski sudački kvartet na čelu s Ivanom Bebekom, odlučio je autogol rumunjskog stopera Cadua koji je Francuze vratio u igru za prolazak skupine.Inter minimalno protiv Anorthosisa        Malo je tko očekivao da će Inter i Anorthosis igrati derbi skupine u 3. kolu, no ciparski sastav svojim je igrama takvo što i zaslužio. Ponovno su se pokazali čvrstom momčadi, koju je najbolja momčad skupine B uspjela slomiti tek pred sam kraj prvog poluvremena. Brzu i lijepu akciju složili su Zlatan Ibrahimović, Maicon i strijelac Adriano. Ibrahimović je osvojio prostor s lijeve strane i sjurio se prema šesnaestercu gostujuće momčadi da bi zatim loptom prebačenom na desnu stranu terena iz igre izbacio obranu Anorthosisa i uposlio Maicona. Precizna lopta u sredinu kaznenog prostora pronašla je brazilskog napadača koji smješta loptu iza leđa Ariana Beqaja i postavlja, kako će se pokazati, konačnih 1-0. U drugoj utakmici iste skupine Panathinaikos i Werder odigrali su u Ateni 2-2. Mario Galinović nije stajao na vratima domaće momčadi, a Ante Rukavina ušao je u igru u 83. minuti zamijenivši dvostrukog strijelca Vangelisa Mantziosa. Jurica Vranješ prosjedio je svih 90 minuta na klupi bremenske momčadi. Povela je njemačka momčad u 29. minuti dvoboja, nakon što je Per Mertesacker iskoristio ubacivanje Mesuta Özila s desne strane. Ipak, ostaje dojam da se njemački nogometni reprezentativac poslužio rukom prilikom smirivanja lopte. Alexandros Tzorvas ostao je nemoćan pri pokušaju branjenja udarca iz blizine. Samo sedam minuta kasnije domaća momčad je izjednačila rezultat preko Mantziosa koji je pogotkom glavom s desetak metara iskoristio ubacivanje Gabriela. Još se jednom Mantzios upisao na listu strijelaca, a ponovno je precizan bio njegov udarac glavom, ovaj puta u 68. minuti.Ipak, u smiraju utakmice u 83. minuti Hugo Almeida visokim skokom i pogotkom glavom osigurava Werderu treći remi u ovogodišnjoj Ligi prvaka.

Barcelona pototpila Basel            Kiša koja je padala u Baselu vjerojatno nije niti izbliza smetala navijače domaće momčadi kao kiša golova u mreži njihovih ljubimaca. Barcelona se na St. Jakob-Parku poigrala sa švicarskim prvakom. Pukla je ”pedarda”, a dva pogotka za Barcu postigao je 18-godišnji Bojan Krkić, od kojih vrijedi izdvojiti onaj prvi, za 0-3 u 22. minuti, vrlo preciznim udarcem s nekih 18 metara. Krkić je bio strijelac i u 46. minuti. Barcelona je na St. Jakob-Parku povela već u 4. minuti. Daniel Alves ubacio je loptu u kazneni prostor, a Messi je vješto izbjegao zamku zaleđa i hladnokrvno, u svom stilu poentirao za 0-1 udarcem lijevom nogom na rubu peterca. Totalna dominacija gostiju urodila je opet plodom u 15. minuti. Xavi Fernandez je odličnom loptom proigrao Sergija Busquetsa koji je udarcem lijevom nogom postigao svoj prvi pogodak u Ligi prvaka. Xavi je i sam bio strijelac u 48. minuti nakon odličnog prizemnog udarca. Koliko je Barcelona bila bolja u ovoj utakmici, najbolje pokazuje da su Katalonci imali čak 68% posjeda lopte. U okvir gola uputili su 13 udaraca, 10 više od indisponiranog domaćina. Sporting je u Donjecku ostvario vrijednu pobjedu 1-0 zahvaljujući pogotku Liedsona u 76. minuti. Nakon slobodnog udarca Rochembacka, Derlei je odlično petom proigrao Liedsona koji je uspio iz blizine svladati domaćeg vratara Pjatova. Darijo Srna odigrao je u Šahtaru cijelu utakmicu, a u 82. minuti je zaradio žuti karton.

Podjela bodova u derbiju              Gosti iz Liverpoola su u Madrid stigli bez svog najboljeg napadača Fernanda Torresa, koji je u Liverpool stigao prošle godine baš iz Atletica, a ovu je utakmicu propustio zbog ozljede. No, zato su u domaćem sastavu zaigrala dvojica bivših igrača Liverpoola, Luis Garcia i Sinama Pongolle, ali su obojica u nastavku bili zamijenjeni. Dvije vodeće momčadi ove skupine odigrale su prilično ravnopravnu utakmicu, u kojoj su i jedni i drugi imali svoja razdoblja bolje igre. No, dojam je da je konačan rezultat 1-1 pravedan. Liverpool je bio bolji u prvom dijelu, a domaćin u nastavku, pogotovo u posljednjem dijelu utakmice. Gosti su poveli u 14. minuti. Gerrard je proigrao Robbieja Keanea koji je možda u tom trenutku bio i u zaleđu. Irski napadač krenuo je prema domaćem vrataru Leu Francu, prevario ga i poslao loptu u mrežu. Liverpoolu je u nastavku neopravdano poništen pogodak Benayouna, a domaćin je u nastavku pogodio i vratnicu prije izjednačenja koje se dogodilo u 83. minuti. Forlan je s desne strane poslao loptu do Simaoa koji je preciznim udarcem unutar kaznenog prostora matirao Reinu. U susretu klubova koji u prva dva kola nisu osvojili niti jedan bod, PSV je na domaćem terenu svladao Marseille s 2-0. Oba pogotka postigao je Danny Koevermans, u 71. i 85. minuti, oba s glavom. Bila je to prilično izjednačena utakmica u kojoj su domaćini    (Kliker.info-JL))