Liga prvaka : Roma, Chelsea i PAO osigurali plasman

10 Decembra
04:22 2008

Iako su u posljednjem kolu LP-a tri mjesta za osminu finala bila još slobodna, nekako se i prije utakmica činilo da bi ih mogli zauzeti Roma, Chelsea i Panathinaikos. Chelsea je trebao pobjedu za siguran plasman dalje. Ma što govorio Scolari, pričao da pritisak “stanuje u Brazilu”, gdje je svaki žitelj trener, da je “tlaka” uoči utakmice s Clujom u odnosu na to ravna “nuli”, malo je vjerojatno da bi dugo uživao “Abramovičeve jasle” da londonski klub nije preko Rumunja našao put za “europsko proljeće”. U skupini A morali su pobijediti da ih ne bi zanimala jednako odlučujuća utakmica u Rimu.I dok su Roma i Bordeaux na mjestu finalne utakmice u prvom dijelu igrali dosadan nogomet, Chelsea je preko Kaloua u 40. minuti započeo svoj put “izvan skupine”. Šok ih je dočekao u nastavku, kada je Kone “zaledio” London sa 1-1, ali je baš nekako tih minuta i Roma postigla pogodak. U Rimu se igralo uglavnom strpljivo s talijanske strane, do sjajne povratne lopte Baptiste i pogotka Brighia u 66. minuti. Englezi su mogli odahnuti, i postići pogodak preko Drogbe, za svaki slučaj (2-1), čemu je vijest o pogotku Tottija u finišu rimske utakmice bila – “šlag” (2-0). U skupini B prve je večeri 6. kola Inter bio siguran u plasman, unatoč mršavom skoru od svega osam bodova. Werder ih nije mogao stići, a Panathinaikos i Anorthosis nisu svi mogli osvojiti tri boda. Mourinho je na to ipak samokritički izjavio da ne bi bilo baš u redu plasirati se s “mrvicama”. S druge strane u Ateni je “gorjelo”. Pobjeda je vodila u knockout. Grčka i Werder u Kup Uefe. Napadali su Grci bezrezervno, no do zraka, plasmana i čestitke rođendana Ten Cateu došli su tek kada je Karagounis zatresao mrežu u 69. minuti (1-0). Kasnije se ispostavilo i do prvog mjesta u skupini. Jer, Werder je preko Pizarra i Rosenberga došao do pobjede protiv Intera (2-1). Za razliku od prve dvije skupine, 6. kolo LP-a za skupine C i D bilo je praktički revijalnog karaktera, izuzme li se bitka Marseillea i PSV-a za Kup Uefe, odnosno Atletica i Liverpoola za vodeće mjesto u skupini, kako bi u ždrijebu osmine završnice natjecanja imali ponešto povoljniji tretman (mogu igrati samo s drugoplasiranim momčadima i uz prvu utakmicu u gostima). Jer, Barceloni i Sportingu u skupini C nije preostalo ni to. Jedinu motivaciju za na travnjak poslanu B momčad Barcelone, Katalonci su našli u hipotezi da bi im eventualnih 16 osvojenih bodova možda značilo i naslov prvaka. Jer, toliko su imali u sezoni kada je naslov otišao na Nou Camp, kao uostalom i Manchester United minule sezone. Pa ipak, Barcelona, Sporting, Atletico i Liverpool sinoć su igrali neobavezno. U to ime u Barceloni se gledala golijada. Potpuno neopterećeni Šahtjor je “mlatio” po oslabljenoj Barci, da bi završilo sa 2-3. Sporting je za “podizanje morala” slavio protiv Basela (0-1). Konačno, iz skupine D u Kup Uefe će Marseille, a u “povlašteni ždrijeb” LP-a Liverpool. “Redsi” su slavili u Eindhovenu (1-3), a Francuzi su remizirali sa Španjolcima (0-0).  (Kliker.info-JL)