Liga prvaka : Arsenal i Man. Utd. osigurali engleski polufinale (VIDEO)

16 Aprila
03:43 2009

Povijest se ponovila. Ali na nesreću Portugalaca za Engleze. Najjača svjetska nogometna liga ponovno će dati tri polufinalista, treću godinu zaredom, najelitnijeg klupskog natjecanja na svijetu nakon što je Manchester United protiv Porta pobijedio statistiku, a Arsenal očekivano prošao Villarreal.U utakmici u Portu aktualni branitelj naslova euro krune nije išao na spektakl poput kolega iz prvenstva dan ranije već je ‘talijanskim stilom’ došao do svog trećeg uzastopnog polufinala, a tim se može podičiti i Chelsea. Zapravo sve nas podsjeća na prošlu sezonu, samo je Liverpool među četiri najbolja sastava zamijenio Arsenal.Baš kao i prošlogodišnjem polufinalu sa Barcelonom Manchester United je profesionalno došao do minimalne pobjede (1-0) fenomenalnim pogotkom Cristiana Ronalda u 6. minuti i tu je prednost zadržao do kraja, što mu je uz oldtraffordskih 2-2 bilo dosta.

Ovoga puta nije im se dogodio Costinha ili Mariano iako su u 88. minuti mogli zaplakati da je Lisandro bio malo opasniji po Van der Sara.Nakon tjedana u kojima su, poslije svoje rekordne serije neprimljenih pogodaka, izgledali sve samo ne ranjivo momci Alexa Fergusona u srijedu su navečer podsjetili na svoja ranija izdanja. Ferdinand je unio toliko potrebnu sigurnost u obranu, a maleni Anderson donio je i u čvrstinu u vezni red koja je nedostajala u prvom susretu. Ronaldo je sjajnim  pogotkom sa preko 35 metara u sami gornji kut na otvarenju utakmice možda i najavio golijadu, ali prilika u žestokoj utakmici nije bilo na pretek. Iz prvog dijela izdvojiti treba pokušaje Brune Alvesa (glavom i iz slobodnjaka), da bi u finišu prve dionice United imao tri dobre prilike. Prvo je Giggs sa 10 metara iskosa pogodio Heltona, potom je Vidić nakon kornera s dva metra prebacio gol kada je bilo teže promašiti, da bi u posljednjoj minuti nakon sjajne akcije i sedam dodavanja zadnji pas za Giggsa za Berbatova bio zamalo neprecizan.

Ono što je moglo veseliti goste jest podatak da su, za razliku od prve utakmice, ukočili bilo kakve kontre Porta i kontrolirali utakmicu. No, nisu uspjeli doći do drugog pogotka, iako se mora priznati da su u drugom dijelu više pazili na defenzivu i osim pokušaja Berbatova i Ronalda njihova igra svela se na  – primiriti domaćine. U čemu su i uspjeli. Domaćini su pokušavali udarcima iz daljine ili iz prekida (Raul Meireles i Hulk), ali osim par izletanja u prazno Van der Sar je bio na mjestu. Sve je to garantiralo nervoznu završnicu. Van der Sar je bio na mjestu i dvije minute prije kraja kada je Lisandro opasno pucao sa desetak metara, ali ravno u njega. U finišu je Helton jedva obranio odličan udarac Ronalda, a potom ga je spasio i Rolando kada je izblokirao dodavanje Giggsa prema Ronaldu i Rooneyju koji su bilu na metar od gola.United je tako postao prva engleska momčad koja je pobijedila Porto na njegovom travnjaku i iako je statistika bila protiv njih (samo 16 % da će uspjeti) europski prvaci idu dalje. Kao i njihov niz od 23. utakmice bez poraza u Europi. Arsenal će biti veliki test tog rekorda…

Lagan plasman ‘gunnersa’ u polufinale Lige prvaka

Poslije 1-1 na El Madrigalu, Villarreal nije imao šanse na Emiratesu. Na tom tlu Arsenal nije nikada izgubio utakmicu Lige prvaka. A u srijedu nije bio trenutak za mijenjanje povijesti. I “gunnersi” su u polufinalu, dok se Villarreal oprašta s velikim europskim
uspjehom.Pritisak Arsenala na početku uzvratne utakmice bio je previše jak da bi Španjolci predugo izdržali. Do 10. minute braniči su “čistili” najmanje četiri odlična ubačaja, pomilovala ih je i sreća nesnalaženjem Adebayora ispred već poraženog vratara, no nakon toga Walcott je ipak poentirao. Akciju su osmislili Eboue i Fabregas (petom), a Theo je efektno prebacio vratara za 1-0.
Villarreal nije posustao iza pogotka manjka, no veći dio napada slamao se na obrani Engleza i prije udarca. Pa ipak ponešto odličnih prijetnji stiglo je iz prekida, s obzirom na to da je španjolska nastrljivost uvjetovala prekršaje “gunnersa” u “opasnoj zoni”.

U drugom dijelu Villarreal je odlično zauzdao prethodnu dominaciju Arsenala, a u potrazi za izjednačenjem, no isuviše su pokušavali loptama u prostor tražiti napadače, što je svaki put istrčavanjem osujetio vratar Fabianski.Međutim, nadanjima je ubrzo došao kraj. Van Persie, igrač pred novim ugovorom za Arsenal, dao je odličnu loptu Adebayoru za iskupljenje zbog svega promašenog. Oči u oči s vratarom Adebayor nije čekao, već s lijeva gurnuo loptu nisko u dalji kut za 2-0.Napokon, i asistent toga gola upisao se u strijelce i 11-erca (3-0), nakon što je Godin “skinuo” Walcotta u 16-ercu. Zbog prigovora drugi žuti, isključujući karton dobio je Eguren.Sve poslije bila je nogometna zabava Arsenala. Naš Edurado, “nagrižen” ozljedom, susret je gledao s klupe.  (Kliker.info-Jutarnji list)