06 Maja
01:19 2007
U derbiju 26. kola Premier lige BiH u nogometu Zrinjski je u ne pretjerano kvalitetnoj utakmici Pod Bijelim Brijegom s 2:1 pobijedio Velež. Golove za Zrinjski postigli su Rajović u 22. i Kordić u 78. minuti, dok je jedini strijelac za Velež bio Stokić u 24. minuti. Treneri su na teren izveli momčadi u sastavu:

Zrinjski:
Mitrović, I.Džidić, Nikolić, D.Džidić, Pezo, Smajić, Žižović, Đurić, Matko, Joldić,
 Rajović.
Velež: Hadžidžulbić, Stokić, Demić, Kadrić, Kajtaz, Čolić, Jugo, Velagić, Nikolić, Serdarević, Obad.

Detalj iz susreta Zrinski – Velež (Foto: Miro Škobić, Bljesak.info)

Od prve minute Zrinjski kreće napadački  i već u 6. minuti Rajović je u prvoj prilici, pokušao je lobom prevariti istrčalog vratara Veleža, no ovaj je uspio, po sucu Paniću, tijelom, spriječiti pogodak. U 18. minuti Žižović odlično prolazi po lijevoj strani, njegov silovit udarac pogađa gredu i odbija izvan okvira gola. Iako su domaći inzistirali da je lopta prešla crtu, Panić je samo pokazao da se igrad dalje.

Četiri minute potom domaći navijači ipak slave. Joldić je srušen u kaznenom prostoru, te je opravdano dosuđen kazneni udarac za Zrinjski. Precizan je bio Rajović, njegov ukupno 50. gol u Premier ligi donio je vodstvo Zrinjskom.

Samo dvije minute poslije slavlja domaćih, slave i gostujući navijači. Fantastičnim udarcem s preko 30 metara Stokić je iznenadio Mitrovića i donio izjednačenje. Igrači Milomira Šešlije pokušali su iskoritit šok koji je izjednačujući pogodak predstavljao za domaće, u 38. pokušava Serdarević, a odmah potom Nikolić glavom izbacuje ispred istog igrača.

Prodor Smajića kroz 5-6 gostujućih igrača u 45. minuti izmamio je tek veliki pljesak, briljantan potez nije donio ništa konkretno. Drugi dio Zrinjski otvara pokušajem Joldića, njegov dobar niski centaršut prema sredini nitko nije prihvatio, ostalo je 1:1.

Velež je odlično u drugom dijelu zatvorio prilaze svom golu, branili su se Rođeni organizirano i nisu dopustili ne pretjerano rasploženom domaćinu da ozbiljnije zaprijeti. Slišković je pokušavao izmjenama, ušao je umjesto Matka Ivanković koji je donio nešto malo više živosti, no osim pokušaja iz prekida Zrinjski nije uspjevao kroz igru stvoriti prave prilike.  Kao veliki džoker s klupe pokazao se ipak Kordić, u 76. minuti je ušao umjesto solidnog Joldića a samo dvije minute potom je na ubacivanje Smajića uspio glavom zabiti loptu iza Hadžidićevih leđa i započeti feštu najvatrenijih Ultrasa.Unatoč šest minuta nadoknade Velež se do kraja nije uspio još jednom vratiti u utakmicu. Zaslužena pobjeda Zrinjskog, no igra koja je prikazana danas neće zadovoljiti izbirljivu nogometnu publiku.Derbi utakmica, visokog rizika, između Veleža i Zrinskog završila je bez incidenata.  Kako saznajemo u policiji, zabilježen je tek manji incident kada je pivskom bocom u blizini stadiona pogođen autobus u kojem su se vozili članovi uprave «Veleža», ali povrijeđenih, srećom nije bilo.

Također, policija je kao  opasanim ocijenila i pokušaj grupe od oko 200 navijčaja «Veleža» da pješice preko Liska ulice i Rondoa dođu do stadiona pod Bijelim Brijegom, iako je prijevoz bio osiguran. Policija je strahovala da bi u slučaju da «Veležovi» navijači  dođu do zapadnog dijela grada, došlo do incidenta većih razmjera.  Na sreću, sve se završilo mirno. Na zahtjev policije, navijači su se iz Liska ulice vratili u istočni dio grada, odakle su autobusima prebačeni do stadiona.

Inače, iako je bilo najavljeno da će utakmici moći prisustvovati 300 navijača «Veleža», čak 600 njih je izrazilo spremnost da ide na stadion Bijeli Brijeg. To je stvorilo probleme policiji. Tri autobusa su u tri navrata prevozila navijače. U tu svrhu su korištene i policijske «marice», koje su, također, po dva puta prebacivale navijače.   U akciji osiguranja mostarskog derbija učestvovalo je čak 700 pripadnika temeljne i specijalne policije iz svih gradova Hercegovačko-neretvanskog kantona, te specijalne policije Sarajevskog, Srednjobosanskog, Livanjskog i Zapadno-hercegovačkog kantona.(Kliker.info/Bljesak.info)

(FOTO: Kliker.info)