Fortuna pomilovala furiju : Kraj za Ronalda, Španci u finalu!(Video(

27 Juna
21:32 2012
Prvo polufinale Evropskog prvenstva u Ukrajini i Poljskoj, odigrali su ljuti rivali, Portugal i Španija. Donbas Arena bila je domaćin okršaja, i najavljivane poslastice EURA.Ipak, prvih 45 minuta proteklo je upravo onako kako su najavljivali treneri obije ekipe na presu prije utakmice. Borba za prevlast na sredini terena, i dvoboji za posjed lopte, uz čekanje kontre je ukratko ono što smo vidjeli prije no što je glavni sudac meča označio polovinu igre.

Istina, bilo je tu prilika, ne onakvih kakve smo priželjkivali, nije bilo ni golova koji bi zasigurno otvorili utakmicu, no da je bilo potpuno ”mrtvo”, daleko od toga.Španija je prva zaprijetila, i to u devetoj minuti preko Alvara Arbeloe. Nakon akcije koja je tekla po lijevoj strani, Negredo je gurnuo loptu Arbeloi, ali Tango 12, kako nosi naziv oficijelna lopta EURA, otišla je nekoliko centimetara preko gola.

Nekoliko minuta kasnije, Iniestina genijalnost među defanzivcima Portugala, kuliminirala je šutem, ali dosta lošije od onoga što smo inače navikli od njega. Preko gola.Imao je i Selecao svoje šanse, a najbolju u 31. minuti, kada je Ronaldo iskoristio malo ukazanog prostora, uputio prizeman udarac ka golu Casillasa, ali samo tik uz stativu. Ostatak akcija izabranika Paola Benta išao je preko kontri ili polukontri, koje su rutinski završile u rukama kapitena i prvog golmana Španije.Nastavak igre donio je dosta ofanzivniji Portugal. Bar u prvih 10-15 minuta. Preko Hugo Almeide su zaprijetili u dva navrata, ali oba puta lopta odlazi van okvira gola. Oba puta, loptu mu je servirao popularni CR7.

Ulazak Fabregasa u redove Crvene Furije, ponovo je donio prevagu na stranu Del Bosqueovog tima. Živnuli su ponovo, i preuzeli inicijativu, a rezultat je bio nazočan već u 67. Minuti igre. Klasična ”tika-taka” na sredini terena, Xavi povlači loptu, šutira po golu, ali Rui Patricio je bio idealno postavljen. Informacije radi, to je bio prvi šut Španije u okvir gola.

Odličnu priliku imao je Portugal u 72. Minuti. Prekršaj na nekih 25 metara od gola Casillasa, Ronaldo šutira po običaju, a neugodna lopta odlazi preko prečke. Ostatak utakmice, osim dva udarca Cristiana Ronalda, iz slobodnog udarca nisu donijela značajnija uzbuđenja, jer su obije lopte završile iza gola, a kako se meč bližio kraju, nekako se činilo da obije selekcije čekaju produžetke kako bi našle prolaz u finale. Mogli su Portugalci u 90 minutu doći i do pobjede, ali CR7 iz odlične kontre, i najbolje šanse na utakmici, nije uspio savladati Casillasa. Treba li spomenuti da je lopta ponovo otišla van okvira gola? Glavni sudac meča označio je kraj regularnog dijela igre, a produžeci, evo drugi meč za redom igrali su se u Ukrajini i Poljskoj.

Početak produžetaka donio je veću ofanzivu Furije. Ipak, mora se priznati da su obije odbrane večeras bile na visini zadatka (ili su napadači bili previše rezervisani). Prilika koje bi ”oduzele dah” nije bilo dugo vremena, a previše opreznosti je termin koji bi dao jasnu sliku onoga što smo gledali na Donbass Areni. Najbolja prilika, daleko najbolja na meču, desila se u 104. minuti. Španija je konačno počela da liči na sebe. Genijalna akcija u kojoj je učestvovalo pet ili šest igrača Španije, Iniesta je okončao šutem, ali je Patricio bio na visini zadatka. Španci su očigledno osjetili svoju priliku, i da su uhvatili Selecao ”zagrcnut”, te su u posljednje dvije minute silovito napadali. Isticao je 106. Minut, Sergio Ramos je sa 25 metara iskosa šutirao slobodnjak koji je prošao samo nekoliko centimetara iznad prečke, što je i označilo kraj prvog produžetka.

Istina je da je ekipa Španije bila daleko bolji i agilniji protivnik u produžecima, te su tu jedino uspjeli djelimično opravdati ulogu blagog favorita u ovom meču, ali gola nije bilo. Penali su odlučili

pobjednika.Najhrabriji su se samo usudili da uzmu loptu i postave je na tačku koja je od okvira gola udaljena 11 metara. Prvi su šutirali Španci. Xabi Alonso je prvi testirao živce u kombinaciji sa loptom, a Patricio je fenomenalno odbranio.Moutinho je preuzeo loptu za Selecao, a Casillas ispao nadmoćniji. Bez golova i nakon prve serije penala. Andres Iniesta je bio naredni izvođač, koji je Patricia poslao u suprotnu stranu. Španci su poveli.

Pepe je šutirao za Portugal drugu seriju, i pogodio, 1:1. Gerard Pique je bio strijelac za Špance u trećoj seriji za 2:1, da bi Nani izjednačio na 2:2.Četvrta serija je donijela još više nervoze. Sergio Ramos šutira za Furiju, ali panenka dovodi njegovu selekciju u vodstvo od 3:2. Bruno Alves je imao veliku odgovornost na sebi, i zakazao. Prečka se ispriječila. Peta serija, je sve odlučila.Fabregas je imao šansu da odvede Špance u treće finale za redom, i uspio. Stativa je bila saveznik za 4:2 i kartu za finale. (Kliker.info-SC)