Euro 2008: Spektakularna pobjeda Turske!

12 Juna
04:17 2008

Kakvo je bilo vrijeme u Baselu, Švicarska i Turska su odigrale vrlo dobru utakmicu, a na kraju je presudio Arda Turan u sudačkoj nadoknadi i donio Turskoj vrijednih 2:1. Dok je u prvih 45 minuta neumoljiva kiša teren pretvorila u kaljužu, nastavak je donio smirenje vremenskih uvjeta i turski preokret.

Drugo kolo skupine A je donijela raspucane strijelce i preokret u drugom susretu večeri između Švicarske i Turske. Domaćin Europskog prvenstva je imao prednost od 1:0 sve do 57. minute, da bi nešto više od pola sata kasnije tugovao zbog poraza 1:2.

Za to je najzaslužniji turski vezni red, koji je iskoristio bolji teren u drugom dijelu te preko Semiha Senturka, u 57. minuti i Turana u sudačkoj nadoknadi preokrenuo tijek susreta. Međutim, za Turke nije počelo najbolje jer je "njihov" Hakan Yakin u 32. minuti matirao vratara Volkana i donio Švicarskoj vodstvo od 1:0.

Mladi Derdiyok je iskoristio odličnu dugu loptu, prošao turskog vratara Volkana i dodao Yakinu, napadaču švicarske reprezentacije koji nije imao problema s manje od dva metra poslati loptu u nebranjenu mrežu. Pogodak je samo okrunio švicarsku dominaciju, koja je mogla biti iskorištena već u 24. minuti, preko strijelca Yakina, odnosno 25. minuti, preko Barnette.

Dvije minute nakon pogotka Yakin je bio u identičnoj situaciji te s manje od pet metara promašio ono što je teže promašiti nego pogoditi. Neiskorištene prilike Švicarcima su se vratile na najgori mogući način za njih u drugom dijelu.

Semih Senturk je ušao početkom drugog dijela, a u 57. minuti visoko skočio i zahvatio Nihatov ubačaj te matirao nemoćnog Benaglia. Nakon izjednačene igre do same završnice susreta, Švicarci su u 84. minuti bili ti koji su imali najveću priliku doći do drugog pogotka. Nakon odlično otvorene kontre pet na tri, odličnu priliku je imao Hakan Yakin, ali je umjesto junaka postao tragičar.

Ponajviše zbog turskog napada iz druge minute sudačke nadoknade. Posljednji turski napad je krenuo kroz sredinu, lopta je stigla do Turana, koji sa nešto više od 16 metara puca, udarac se odbija od Müllera i vara potpuno nemoćnog Benaglia.

Tako je Turska stigla do vrijedna tri boda, dok Švicarska u posljednjem kolu treba pravo malo čudo ukoliko želi vidjeti četvrtfinale. S druge strane, Turska će sa Češkom izravno odlučivati o putniku među osam najboljih europskih reprezentacija.